Gå til indhold
Jesper Bruun Rasmussen sælger de 12 dragetallerkener for 1 mio.kr.

Kinesiske dragetallerkener til 1 mio. kr.

Sommerens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i København er skudt i gang med manér. Denne gang startede vi med asiatisk kunst under hammeren, hvor det lykkedes at slå auktionens første millionhammerslag på tolv kinesiske dragetallerkener fra 1723-35.

"Der var store forventninger til de kinesiske dragetallerkener, som var vurderet til 500.000-800.000 kr., men de nåede lige akkurat at runde millionen, hvilket var virkelig skønt. Tallerkenerne er fra en spændende periode, hvor kejser Yongzheng stod i spidsen for en kulturelt set progressiv og mangfoldig periode i Kinas historie. Kejseren selv var meget optaget af kunsten og blev bannerfører for et raffineret og nyskabende formsprog, der trak linjer tilbage til tidligere dynastier og samtidig inkorporerede stilarter fra andre kulturer. Særligt når det gælder kunsthåndværk af porcelæn, betegner perioden en af de rigeste i Kina nogensinde. Det kommer til udtryk i de smukke tallerkener, der skildrer den femkloede drage i jagten på den flammende perle," udtaler Ralph Lexner, leder af afdelingen for asiatisk kunst.

Tallerkenerne stammer fra danskeren Ludvig Stenersen Münter, der i de tre første årtier af 1900-tallet var udstationeret for Store Nordiske Telegrafselskab i Kina.

Kinesisk porcelæn hitter

På eftermiddagens asiatiske auktion var de tre højeste hammerslag alle kinesisk porcelæn fra den frugtbare periode 1723-35. Som en kontrast til de dekorerede dragetallerkener fandt også det monokrome udtryk vej til periodens porcelæn, som det ses i et par citrongule porcelænsskåle, der blev solgt for 460.000 kr. Den gule farve var yndet i Yongzheng-perioden og også meget populær på dagens auktion, hvilket overraskede vores eksperter, da skålene var skårede og havde revner. De citrongule skåle kom fra samlingen efter Karl Theodor Nielsen, som både nåede at være direktør for Østasiatisk Kompagni og Nordisk Fjer i Kina i første halvdel af 1900-tallet.

På en flot tredjeplads kom en kinesisk skål dekoreret med grøn celadonglasur og mønster af krysantemum og slyngtråde, der gik for 360.000 kr. Den blev bragt til Danmark af civilingeniør Carl Gimbel, der bl.a. arbejdede som matematikprofessor ved det kejserlige regeringsuniversitet i Beijing i årene 1908-1928.

Auktionens top 3

1) Et sæt på 12 kinesiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og jernrød med den femkloede drage jagende den flammende perle. 11 tallerkener mærkede Yongzheng fra perioden 1723-1735. En tallerken mærket Yang He Tang fra 18./19. årh. Vurdering: 500.000-800.000 kr. Hammerslag: 1 mio. kr.

2) Et par små skåle af porcelæn udvendigt med rundede sider med citron-gul glasur Bunden mærket Yongzheng i dobbeltcirkel 1723-1735. Diam. 10 cm. H. 6 cm. Vurdering: 40.000 kr. Hammerslag: 460.000 kr.

3) En kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i celadon, sider med formstøbt let relief i form af krysantemum og slyngtråde. Mærket Yongzheng 1723-1735 og fra perioden. Diam. 22,5 cm. H. 8,5 cm. Vurdering: 100.000-150.000 kr. Hammerslag: 360.000 kr.

I 2004 blev den første net-auktion lanceret, og i dag er auktionshuset udbygget med afdelinger i København og Aarhus samt repræsentation i Sverige, Tyskland, England, Frankrig, Belgien, Luxemborg, Spanien, Italien, Thailand og USA. Omkring 100.000 effekter udbydes årligt på de traditionelle auktioner og daglige net-auktioner. Her er udbudt alt fra kunst, antikviteter, moderne design og smykker til bøger, mønter, frimærker, vin og våben.

Kontakt

Ralph Lexner

Ralph Lexner

Afdelingsleder Ældre kunsthåndværk & klassisk interiør +45 8818 1161

Relateret materiale

Bruun Rasmussen – Part of the Bonhams Network

“Første, anden, tredje. Solgt til kvinden på første række“. I mere end 75 år har auktionshuset Bruun Rasmussen svinget hammeren over kunst, design, smykker, armbåndsure, antikviteter og samlerobjekter som vin, bøger, mønter og frimærker. Efter at have været familieejet gennem tre generationer blev vi i 2022 købt af det engelske auktionshus Bonhams, der blev grundlagt i England i 1793 og i dag er et af verdens førende. Vi er nu en del af et internationalt netværk med global rækkevidde og markedsfører og sælger derfor kunsten, hvor i verden det giver bedst mening i forhold til køberne. Det betyder også, at vi i netværket tilbyder flere end 60 kategorier af genstande på vores auktioner.

Kunst og troværdighed er hjertet i alt, hvad vi gør. Arbejdet i auktionshuset stiller store krav til vores viden om kunsten og tendenserne på markedet. Vores specialister er de mest erfarne og kompetente i branchen, og i Bonhams’ netværk deler vi viden og sparrer på tværs af landegrænser med et stort antal internationale specialister. Kun på den måde kan vi give den optimale vurdering og rådgivning, som er blevet vores varemærke – og dermed tilbyde det bedste på alle hylder og opnå de højeste hammerslag til fordel for vores kunder.

Tradition og fornyelse går hånd i hånd. Hos Bruun Rasmussen er vi et af Europas mest moderne og digitale auktionshuse, og det er naturligt for os at forandre os i takt med tiden. Fornyelse er en del af vores DNA, men vi er samtidig dybt forankret i vores historie. Omdrejningspunktet for virksomheden er de to typer auktioner – Onlineauktion og Traditionel Auktion. Hver uge sætter vi flere end tusinde genstande under hammeren på bruun-rasmussen.dk og adskillige gange om året i auktionssalen. Vi er stolte af at sælge kunst og design i stort set alle genrer og prisklasser til og for mennesker over hele verden, der er drevet af den samme passion som os.

Vi vil gerne være levende kulturhus, og siden efteråret 2023 har vi været placeret i Lyngby nord for København i vores nye, moderne hovedsæde. Her kan man ikke alene gå på opdagelse blandt alle de udstillede kunstgenstande og byde med på de spændende auktioner. Man kan også møde vores specialister, få foretaget vurderinger, indlevere til auktion, høre spændende foredrag og deltage i kulturelle events. Vi har ligeledes en afdeling i Aarhus og Glostrup og tager løbende på vurderingsture både i Danmark og udlandet. Vores mål er altid at være tilgængelige, og at alle skal have en god oplevelse hos os.

Velkommen hos Bruun Rasmussen – vi hjælper dig til et godt køb eller salg!

Nørgaardsvej 3
2800 Kongens Lyngby
Danmark
Besøg vores andre nyhedsrum