Gå til indhold
Nordiske art deco-møbler af Orla Høyer

Nordiske art deco-møbler

På sommerens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i København kommer nogle helt usædvanlige og meget eksklusive danske art deco-møbler af Orla Høyer under hammeren. Møblerne er så sjældne, at Bruun Rasmussens eksperter aldrig har set noget lignende før.

Det hører virkelig til sjældenhederne, at vi udbyder så udsøgte nordiske art deco-møbler på vores auktioner. Ikke mindst fordi stilarten i Danmark primært var udbredt inden for kunsthåndværk i sølv og keramik, men også fordi møblerne er så ekstremt eksklusive og der her er tale om en specialbestilling”, udtaler Peter Kjelgaard, leder af afdelingen for moderne kunsthåndværk og design fra det 20. århundrede hos Bruun Rasmussen.

Orla Høyers art deco møblement

Af og til dukker nye nedslag frem fra ellers ukendt kant. Det er tilfældet med møblementet tegnet på bestilling af den relativt ukendte danske arkitekt Orla Høyer i 1941 et godt eksempel på. Møblementet, der består af en daybed, et par lave skænke, en kommode samt et vitrineskab, er nogle af de mest usædvanlige, eksklusive danske møbler fra det 20. århundrede, som Bruun Rasmussens eksperter nogensinde har set, og sommerens internationale auktion er da derfor også ventet med stor spænding.

På denne auktion sætter Bruun Rasmussen fokus på nordisk art deco inden for møbelkunsten med et udvalg af få, men meget spændende nedslag. Tanken er, at møblerne kommer til at stå som en markant og uventet kontrast til det ellers helt klassiske udbud af nordisk design repræsenteret ved arkitekter som Finn Juhl, Hans J. Wegner og Poul Kjærholm.

Den franske art deco

Art deco er en dekorativ stilretning, som de fleste nok forbinder med tiden omkring 1920’erne – særligt inden for arkitektur og design. Den dekorative stilretning, som er en variant af modernismen, beskrives bedst af Paul Follot i 1928: ”Vi ved, at det ”nødvendige” alene ikke er tilstrækkeligt for mennesket, og at det overflødige er uundværlig for ham... ellers kunne vi ligeså vel undertrykke musik, blomster, parfume … og kvindernes smil.” Stilen udsprang egentlig oprindeligt af en fransk dekoratør-tradition i tiden omkring 1914 og bredte sig til resten af Europa og USA i de kommende årtier. Den er en blanding af mange inspirationskilder, bl.a. avantgardekunst, modernisme og eksotiske materialer, der sammensættes i kunsthåndværk og arkitektur med et dekorativt, eksklusivt, eksotisk og moderne udtryk.

I Frankrig når art deco sit klimaks ved Verdensudstillingen Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes i 1925 og forbindes i dag med et væld af verdenskendte designere bl.a. Emile-Jacques Ruhlmann, Andre Groult, Eileen Gray, Jean Dunand, og mange flere.

Den nordisk art deco

Art deco er om noget en udansk stilart med dens fokus på dekoration og luksus. I Sverige går den svenske variant af art deco – bedre kendt som ”Swedish Grace” – sin sejrsgang verden over, lige indtil den med Stockholmsudstillingen i 1930 groft sagt møder sin dødsdom, da den nordiske funktionalisme her bliver etableret som normen.

I Danmark er det særligt inden for keramik og sølv, at art deco’en ses mest tydeligt. Internationale virksomheder som Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl og Georg Jensen er naturligt præget af tidens trend. Inden for møbelkunsten ses art deco kun som nedslag her og der – ofte knyttet til indretningen af natklubber, teatre, biografer, etc. eller til et meget begrænset antal velhavere, som får møbler udført på bestilling. Alligevel har mange arkitekter, som ellers ikke forbindes med art deco, ind imellem følt en trang til at arbejde med det eksklusive, eksotiske og dekorative udtryk. Det gælder bl.a. Ernst Kühn, Bent Helweg-Møller, Kai Gottlob, Kay Fisker, Frits Henningsen og Vilhelm Lauritzen.

Auktionens nordiske art deco møbler

  • Orla Høyer: Unika Daybed af birk med stropper af skind, messingbeslag og banesyet madras betrukket med lyst stof, kedder af lys naturskind. Udført som specialbestilling i 1941 af Herluf Sørensen. Vurdering: 75.000-100.000 kr.
  • Orla Høyer: Et par unika skænke af poleret eg og top og profil af lys birk med ben og kraftige beslag af messing. Front med to låger bag hvilken hylder. Udført på bestilling i 1941 af Herluf Sørensen. Vurdering: 60.000-80.000 kr.
  • Orla Høyer: Unika kommode af poleret eg og top og profil af lys birk med ben, greb og kraftige beslag af messing. Front med fire skuffer bag. Udført på bestilling i 1941 af Herluf Sørensen. Vurdering: 30.000-40.000 kr.
  • Orla Høyer: Vitrineskab af poleret eg og top og profil af lys birk med ben, greb og kraftige beslag af messing. Front med to glas skydedøre bag hvilke tre hylder. Udført på bestilling i 1941 af Herluf Sørensen. Vurdering: 30.000-40.000 kr.

International auktion i København

Sommerens internationale auktion afholdes hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København fra den 24. maj – 9. juni. Eftersynet er åbent fra den 24.-29. maj. Selve designauktionen afholdes torsdag den 8. juni kl. 16.

Designauktion: 8. juni kl. 16.

Kontakt

Peter Kjelgaard

Peter Kjelgaard

Afdelingsleder Moderne kunsthåndværk & design +45 8818 1191

Relateret materiale

Bruun Rasmussen – Part of the Bonhams Network

“Første, anden, tredje. Solgt til kvinden på første række“. I mere end 75 år har auktionshuset Bruun Rasmussen svinget hammeren over kunst, design, smykker, armbåndsure, antikviteter og samlerobjekter som vin, bøger, mønter og frimærker. Efter at have været familieejet gennem tre generationer blev vi i 2022 købt af det engelske auktionshus Bonhams, der blev grundlagt i England i 1793 og i dag er et af verdens førende. Vi er nu en del af et internationalt netværk med global rækkevidde og markedsfører og sælger derfor kunsten, hvor i verden det giver bedst mening i forhold til køberne. Det betyder også, at vi i netværket tilbyder flere end 60 kategorier af genstande på vores auktioner.

Kunst og troværdighed er hjertet i alt, hvad vi gør. Arbejdet i auktionshuset stiller store krav til vores viden om kunsten og tendenserne på markedet. Vores specialister er de mest erfarne og kompetente i branchen, og i Bonhams’ netværk deler vi viden og sparrer på tværs af landegrænser med et stort antal internationale specialister. Kun på den måde kan vi give den optimale vurdering og rådgivning, som er blevet vores varemærke – og dermed tilbyde det bedste på alle hylder og opnå de højeste hammerslag til fordel for vores kunder.

Tradition og fornyelse går hånd i hånd. Hos Bruun Rasmussen er vi et af Europas mest moderne og digitale auktionshuse, og det er naturligt for os at forandre os i takt med tiden. Fornyelse er en del af vores DNA, men vi er samtidig dybt forankret i vores historie. Omdrejningspunktet for virksomheden er de to typer auktioner – Onlineauktion og Traditionel Auktion. Hver uge sætter vi flere end tusinde genstande under hammeren på bruun-rasmussen.dk og adskillige gange om året i auktionssalen. Vi er stolte af at sælge kunst og design i stort set alle genrer og prisklasser til og for mennesker over hele verden, der er drevet af den samme passion som os.

Vi vil gerne være levende kulturhus, og siden efteråret 2023 har vi været placeret i Lyngby nord for København i vores nye, moderne hovedsæde. Her kan man ikke alene gå på opdagelse blandt alle de udstillede kunstgenstande og byde med på de spændende auktioner. Man kan også møde vores specialister, få foretaget vurderinger, indlevere til auktion, høre spændende foredrag og deltage i kulturelle events. Vi har ligeledes en afdeling i Aarhus og Glostrup og tager løbende på vurderingsture både i Danmark og udlandet. Vores mål er altid at være tilgængelige, og at alle skal have en god oplevelse hos os.

Velkommen hos Bruun Rasmussen – vi hjælper dig til et godt køb eller salg!

Nørgaardsvej 3
2800 Kongens Lyngby
Danmark
Besøg vores andre nyhedsrum