FrontLife

Luksus for millioner på AAR Lifestyle i weekenden

Pressemeddelelse   •   Okt 21, 2010 12:43 CEST

Boliger til 20 millioner og opefter, armbåndsure til op mod 2 millioner. Pelse, biler, motorcykler, designermøbler. Århus er klar til den vildeste luksus.

Når 65 udstillere inviterer århusianerne på en weekend med den vildeste luksus, bliver det et sandt overflødighedshorn af livsstil, design, rejser, mode, velvære, skønhedsprodukter, gourmet, interiør og andre eksklusive oplevelser. 

Breitling-ur til et par millioner
Juveler Hingelberg stiller med et armbåndsur i den absolutte liebhaverklasse. Breitling for Bentley Mulliner Tourbillon produceres i et stærkt begrænset antal, omkring 2 stk. om måneden. Denne udgave er i massiv18 karat guld med et af de fineste og mest komplicerede mekaniske urværker der findes. Sidste vurdering for to år siden lød på 1,25 millioner, men siden er guldprisen steget voldsomt og i dag er en realistisk pris i omegnen af 2 millioner.

Bolig til 15 millioner … mindst
Det dyreste produkt, der præsenteres på AAR Lifestyle, er nok boligerne fra Villa Joy Exclusive. Der er tale om internationale koncepthuse i den absolut tunge klasse. Byggepriserne starter omkring 15 millioner, men afhængig af kundernes specifikke ønsker kan prisen nemt nærme sig 35 millioner eller mere. Villa Joy Exclusive har klart et internationalt sigte med en bevidst international arkitektur, der trækker på det bedste fra hele verden. Men der er dog bygget nogle huse her i landet, blandt andet Villa Joys referencehus på 575 kvadratmeter i Vedbæk, der bla har egen bar med undervandsvindue til spapoolen udenfor.

Pelse, biler, møbler …
Listen over oplevelser for både ham og hende er lang. Sten Bergström viser en high-fashion chincillapels til 379.000, Audi har premiere på den helt nye Audi A7 til 840.000. Der er luksushøjttalere til 159.000, der er eksklusive Wegner lænestole i limited edition, der er Leica-kameraer og ikke mindst de danske specialbyggede luksusmotorcykler fra Lauge Jensen.

Danmarks dyreste malerlærred er en luksus-motorcykel
Desuden vil der være et væld af gourmet-smagsprøver og spændende aktiviteter. Blandt andet vil den anerkendte danske billedkunster, Per Hillo, udføre et maleri direkte på en Lauge Jensen-motorcykel. Måske Danmarks dyreste malerlærred, for en ny Lauge Jensen ligger i prislejet omkring den halve million.

---

Dørene åbnes for publikum fredag 22. oktober kl. 13.00, men allerede kl. 11.00 vil der være en åbningsreception, hvorefter der er presserundgang i udstillingshallen fra kl. 11.00-12.30.

På vedhæftede video kan I opleve stemninger fra den tilsvarende event, CPH Lifestyle, der blev afholdt i København i februar, hvor Per Hillo malede en Mini Cooper.
http://www.youtube.com/watch?v=kluPG0XuyJs&feature=player_embedded

AAR Lifestyle afholdes 22.-24. oktober 2010 i Scandinavian Congress Center i Århus
Der vil altid være et marked for kvalitetsoplevelser. For luksusvarer, for eksklusive nydelser, for unikke serviceydelser. Det er alt det, vi vil vise frem på AAR Lifestyle. En luksusevent, der peger frem og viser vej.

Åbningstider:
Fredag d. 22. oktober 2010 kl. 13.00 – 20.00
Lørdag d. 23. oktober 2010 kl. 11.00 – 18.00
Søndag d. 24. oktober 2010 kl. 11.00 – 18.00

Udstillerliste fordelt på produktområder:

Art & Culture
Lina Murel Jardof www.linaart.dk
Galleri Viskinde www.viskindegalleri.dk
Per Hillo www.perhillo.dk

Automotive
Audi Aarhus www.audi.dk
Lauge Jensen www.laugejensen.dk

Beauty & Grooming
Helle Thorup City Spa/Spa Supply www.hellethorup.dk
Pharma Scandia www.pharmascandia.dk
Saltskrub www.saltskrub.dk
Cosmedic Care www.cosmediccare.dk

Coffee & Chocolate
Kaffeselskabet www.kaffeselskabet.dk
Summerbird www.summerbird.dk

Design & Decor
Made By Architects www.madebyarchitects.dk
7dsign www.7dsign.dk
Blomsterværket Pindstrup www.karstenpindstrup.dk

Electronics
Bang & Olufsen, Klostergade Aarhus www.bang-olufsen.dk
High Performance Audio www.high-performance.dk
Nordisk Foto Import – Leica www.leica-camera.dk
Mimosa Foto www.mimosa.dk 

Fashion
La Porte rouge www.laporterouge.dk
SBJ Copenhagen www.stenbergstrom.dk
Raskerollinger www.raskerollinger.dk
Sko´en www.sko-en.dk 

Food & Wine
Explorewines www.explorewines.dk
Foodgear www.foodgear.dk
Grand Fromage www.grand-fromage.dk
Kildespring www.kildespring.dk
Lomos Shopping www.lomos-shopping.dk
Oil & Vinegar www.oilvinegar.dk
VinoVenue www.vinovenue.dk
Krusmølle www.krusmoellekilde.dk
Il Fornaio www.ilfornaio.dk
Skagenfood www.skagenfood.dk

Health & Fitness
Memira www.memira.dk

Indoor & Outdoor
Broadway Plankegulve www.broadwaygulv.dk
Geismars www.geismars.dk
Outdoor Company www.outdoor-company.com
Philip Pejse www.philippejse.dk
Trækompagniet www.traekompagniet.dk
Thors Design www.thors-design.dk
Dream Furniture www.dreamfurniture.dk
Thorsen Møbler A/S www.thorsen.dk
Hästens Aarhus www.hastensaarhus.dk 
Erik Jørgensen www.erik-joergensen.com 
Montana Shop Aarhus www.montanashop.dk

Jewelry & Watches
Hingelberg www.hingelberg.dk

Kitchen & Bath
Trend Lines www.trendlines.dk
Ilve www.ilve.dk

Real Estate
Toscana Bolig www.toscanabolig.dk
TM Danmark www.tmdanmark.dk 

Travel & Vacation
Frontline Holidays
http://www.aarlifestyle.dkPressekontakt
Bjarke Nielsen - Jimi Kristensen
41 98 14 09 - 23 29 26 22 


FrontLife
Jernbanegade 27
6000 Kolding