FrontLife

Luksusdrømme for millioner på CPH Lifestyle i weekenden

Pressemeddelelse   •   Feb 22, 2011 10:30 CET

På fredag klipper blærerøven Mads Christensen snoren til en weekend i Tap•1 med den vildeste luksus og et sandt overflødighedshorn af livsstil, design, rejser, mode, velvære, skønhedsprodukter, gourmet, interiør og andre eksklusive oplevelser. Arrangørerne lover endnu mere luksus og endnu vildere oplevelser end sidste års succesarrangement.

Sidste år strømmede københavnerne til Tap•1 for at opleve den vildeste luksus på den nye event CPH Lifestyle, og beviste dermed at der stadig var både råd og plads til luksus, kvalitet og drømme. 

Denne weekend sker det igen, og Jimi Kristensen og Bjarke Nielsen fra Frontlife, der arrangerer CPH Lifestyle 2011, lover endda en weekend der på alle områder vil overgå sidste års event.

”Det er godt at være tilbage i Tap•1, som er en fantastisk flot ramme for vores event. Mange af sidste års udstillere er her igen, og flere af dem har fået blod på tanden for at vise endnu flottere, større og dyrere drømme end sidste år. Dertil kommer en række nye udstillere med virkelig spændende produkter, events og arrangementer i weekenden.” 

Legendariske biler og royale motorcykler
Jaguar Danmark AS kommer med en nyfortolkning af den legendariske XJ-model, nemlig Jaguar XJ 5,0 V8 Premium Luxury til en pris på 2.105.000 kroner. Men også BMW og Range Rover har meldt deres ankomst med et par spændende overraskelser i den dyre ende. 

Lauge Jensen, den danske producent af luksusmotorcykler, udstiller blandt andet en helt ny motorcykel, der er designet i samarbejde med H.K.H. Kronprins Frederik. Det bliver den eneste mulighed for at se den før kronprinsen får overdraget nøglerne i løbet af foråret.

Bedst og dyrest i lydafdelingen
Verdens bedste højttalere og verdens dyreste audio-anlæg er ikke med på CPH Lifestyle. Men deres ’søskende’ er. Magico M5 er omtalt af flere hifimedier som verdens bedste højttaler, og High-Performance Audio viser den lidt mindre, men lige så smukke Q5, der koster en bagatel af en lille halv million for et sæt. 

Det er cirka samme pris som bronzemodellen af det nye audiosystem, Organic Harmony fra Shape Audio, som også kan ses på CPH Lifestyle. Bortset fra en enkelt mindre detalje er den helt identisk med topmodellen, der er verdens dyreste til 37 millioner. Den dyre udgave er bare lavet i et enkelt eksemplar i massivt 18K guld.

En lang liste af oplevelser for hende og ham
Listen over oplevelser for både ham og hende er lang. Boliger til 15 millioner og opefter, danske eksklusive design- og håndværkskøkkener, verdens bedste champagne fra Krug, Fair Trade-guldsmykker fra Anna Moltke-Huitfeldt, ny smykkeserie fra Juveler Klarlund, high-fashion chinchillapels til 379.000 fra Sten Bergström, brudekjole til 180.000 fra Karim Design, designermøbler fra Erik Jørgensen og ikke mindst et væld af gourmetoplevelser fra danske leverandører af god smag. 

Fyld lidt luksus i tilværelsen
”Sidste år viste vi både i København og Aarhus at danskerne stadig har drømme. Og begge gange har udstillerne fortalt om gode handler, så der er endda også råd til at opfylde drømmene. Vi er glade for at lave en event, der appellerer til den gode smag og inspirerer til at fylde lidt luksus i vores tilværelse igen,” siger Jimi Kristensen og Bjarke Nielsen fra Frontlife, der arrangerer CPH Lifestyle. 


---

CPH Lifestyle afholdes 25.-27. februar 2011 i Tap•1
Der vil altid være et marked for kvalitetsoplevelser. For luksusvarer, for eksklusive nydelser, for unikke serviceydelser. Det er alt det, vi vil vise frem på CPH Lifestyle. En luksusevent, der peger frem og viser vej.

Officiel åbning og presserundgang
Mads Christensen holder åbningstale fredag 25. februar kl. 11.00, hvorefter der er presserundgang i udstillingshallen fra kl. 11.00-12.30. Dørene åbnes for publikum kl. 13.00.

Åbningstider:
Fredag 25. februar 2011 kl. 13.00 – 20.00
Lørdag 26. februar 2011 kl. 11.00 – 18.00
Søndag 27. februar 2011 kl. 11.00 – 18.00

Udstillerliste fordelt på produktområder:

Art & Culture
Dorrit Worm www.dwsculpture.dk
Per Hillo www.perhillo.dk
Fotograf Jørgen Brandt www.jorgen-brandt.dk 
Fotograf Anette Damgaard Bjørndal www.blitzfoto.dk
Art Gallery Copenhagen www.artgallery-copenhagen.dk 

Automotive
BMW Terminalen www.terminalen.dk
Lauge Jensen www.laugejensen.dk
Jaguar Danmark AS www.jaguar.dk 
Range Rover www.birkeroed-rangerover.dk 

Beauty & Grooming
Helle Thorup Spa/Spa Supply www.hellethorup.dk
Hotel Skansen www.hotelskansen.se
J U H L D A L www.juhldal.dk
Saltskrub www.saltskrub.dk
Bidro www.bidro.dk 

Coffee & Chocolate
Summerbird www.summerbird.dk
ZOÉGAS www.servicehost.se/zoegas_dk/
Kaffeselskabet www.kaffeselskabet.dk

Design & Decor
Made By Architects www.madebyarchitects.dk
7dsign www.7dsign.dk 
Jakob Volke www.jakobvolke.com 
Eco2bike www.eco2bike.com
Fire Design by Philip Pejse www.fire-design.fr
Nicolai Bergmann www.nicolaibergmann.com

Electronics
High Performance Audio www.high-performance.dk
Nordisk Foto Import – Leica www.leica-camera.dk
Bang & Olufsen Lyngby www.bang-olufsen.com
Shape Audio www.shapeaudio.com

Entertainment
Roland Scandinavia www.roland.dk 

Fashion
Ciampi by C&C. A lifetime in leather www.c-cc.biz
Kløve & Lønberg www.klove-lonberg.dk
SBJ Copenhagen www.stenbergstrom.dk
Karim Design www.karimdesign.dk
Tullemarie www.tullemarie.dk
Bjerno www.bjerno.eu
Just Carøe www.justcaroe.com
Raske Rollinger www.raskerollinger.dk 
Allé Optik www.alleoptik.dk 
Cat & Co
La porte Rouge www.laporterouge.dk 

Food & Wine
Explorewines www.explorewines.dk
Foodgear www.foodgear.dk
Grand Fromage www.grand-fromage.dk
Le Gourmand www.legourmand.dk
Lomos Shopping www.lomos-shopping.dk
Oliviers & Co www.olivenolie.dk
VinoVenue www.vinovenue.dk
Il Fornaio www.ilfornaio.dk 
Wine Institute of California www.wineinstitute.org
World of Wine www.worldofwine.dk 
De Danske Vinrejser www.vinrejse.dk
Briancon www.briancon.dk 
Bryggeriet Skands www.bryggeriet-skands.dk
Umi Sushi www.umi-sushi.dk 
Foodgear www.foodgear.dk 
Letz Shop www.letzonline.dk 

Health & Fitness
Black Box Scandinavia
Cosmo Laser Clinik www.cosmolaser.dk
Erichsen´s Privathospital www.erichsens.dk
Memira www.memira.dk
The Skin Lounge www.theskinlounge.dk

Indoor & Outdoor
Broadway Plankegulve www.broadwaygulv.dk
Den 7. Himmel www.den7himmel.dk
Geismars www.geismars.dk
Klassiske lamper www.klassiskelampernordsjaelland.dk
LM Gruppen-Riviera Pools www.lmgruppen.dk
Outdoor Company www.outdoor-company.com
Philip Pejse www.philippejse.dk
Trækompagniet www.traekompagniet.dk
Thors Design www.thors-design.dk
Montana Mobile www.montanamobile.dk
Erik Jørgensen Furniture www.erik-joergensen.com
Brdr. Friis Møbler Aps www.brdr-friis.dk
Mygind Design Scandinavia AB www.mygind.se
Luceplan www.luceplan.com
Belysningskompagniet www.belysningskompagniet.dk 
Engstedgaard www.engstedgaard.dk
FLOS www.flos.com
Fast Design www.fastdesign.dk 
Profil Markiser www.profilmarkiser.dk

Jewelry & Watches
Klarlund www.klarlund.dk
Anna Moltke-Huitfeldt www.moltke-huitfeldt.dk 

Kitchen & Bath
Trend Lines www.trendlines.dk
Boform www.boform.dk
Simonsen og Czechura www.sckm.dk 
Garde Hvalsøe www.gardehvalsoe.dk
Larsen & Schiøtz
Roar Køkkenet www.roar-roskilde.dk 
Koch Køkken & Snedkeri www.kochkoekken.dk 
Quooker www.quooker.dk
Culina www.culina.dk
Ilve www.ilve.dk 
Dansk Køkkenhåndværk www.dansk-kh.dk 

Real Estate
Villa Joy www.villajoy.eu
Toscana Bolig www.toscanabolig.dk 

Travel & Vacation
Discovery Travel www.discoverytravel.dk
De Danske Vinrejser www.vinrejse.dk