FrontLife

Udelukkende for den gode smag

Pressemeddelelse   •   Okt 11, 2010 11:37 CEST

/PressWire/ -- 65 Leverandører viser det bedste de har at byde på, når AAR Lifestyle 2010 slår dørene op 22.-24. oktober.

Der er ikke noget for enhver smag, men masser af oplevelser for den gode smag. Når aarhusianernes egen luksusevent AAR Lifestyle 2010 slår dørene op i Scandinavian Congress Center vil omkring 65 leverandører af luksus vise gæsterne det bedste de har at byde på.

Møbelklassiker i limited edition
Blandt udstillerne er den kendte møbelfabrik Erik Jørgensen fra Svendborg, der gennem generationer har været eksponent for den verdenskendte danske møbeltradition. Denne weekend viser de en 50 års jubilæumsversion af Wegners lænestolsklassiker, Oxchair. Det er en særlig limited edition i udvalgt vegetabilsk garvet læder af meget høj kvalitet. Stolene er nummereret og mærket med en speciel jubilæums-tag. Med stolen følger en eksklusiv jubilæumsbog samt en invitation til at se produktionen på Erik Jørgensens møbelfabrik i Svendborg. Prisen for denne sjældne stol er lige i underkanten af kr. 60.000.

Digital vellyd på superhøjttalere
På AAR Lifestyle 2010 vil man også møde en af de førende virksomheder indenfor high-end hifiudstyr. High-Performance Audio præsenterer en række helt nye og utroligt lækre produkter fra bl.a. Wilson Audio og Audio Research. High-Performance Audio viser hvorledes digitale lydfiler fra en bærbar PC sammen med kompromisløst hifiudstyr sætter nye lydstandarder for lydkvalitet, vel og mærke uden brug af gammeldags CD'er og vinylplader. Der spilles på Wilson Audio's nyeste højttalere, Sophia 3 til kr. 159.000 samt digitalforstærker og digital-analog konverter fra amerikanske Audio Research.

Danmarks bedste blomsterkunstner
Det er kun få uger siden blomsterdesigner Karsten Pindstrup for anden gang blev danmarksmester i blomsterkunst ved den store konkurrence i Ridehuset i Aarhus. Nu kommer han til AAR Lifestyle 2010 for at kaste glans over arrangementet og vise eksempler på hans kreative og farverige blomsterdekorationer. 
Han er oprindelig uddannet i Sct. Clements Idé Butik, har arbejdet i København og Schweiz og vundet et utal af priser. I dag står han i spidsen for Blomsterværket Pindstrup i den gade der kaldes ”Århus’ Mini-Paris”, M. P. Bruunsgade.

---

AAR Lifestyle afholdes 22.-24. oktober 2010 i Scandinavian Congress Center i Århus
Der vil altid være et marked for kvalitetsoplevelser. For luksusvarer, for eksklusive nydelser, for unikke serviceydelser. Det er alt det, vi vil vise frem på AAR Lifestyle. En luksusevent, der peger frem og viser vej.

Åbningstider:
Fredag d. 22. oktober 2010 kl. 13.00 – 20.00
Lørdag d. 23. oktober 2010 kl. 11.00 – 18.00
Søndag d. 24. oktober 2010 kl. 11.00 – 18.00


Udstillerliste fordelt på produktområder:

Art & Culture
Lina Murel Jardof www.linaart.dk
Galleri Viskinde www.viskindegalleri.dk
Per Hillo www.perhillo.dk

Automotive
Audi Aarhus www.audi.dk
Lauge Jensen www.laugejensen.dk

Beauty & Grooming
Helle Thorup City Spa/Spa Supply www.hellethorup.dk
Pharma Scandia www.pharmascandia.dk
Saltskrub www.saltskrub.dk
Cosmedic Care www.cosmediccare.dk

Coffee & Chocolate
Kaffeselskabet www.kaffeselskabet.dk
Summerbird www.summerbird.dk

Design & Decor
Made By Architects www.madebyarchitects.dk
7dsign www.7dsign.dk
Blomsterværket Pindstrup www.karstenpindstrup.dk

Electronics
Bang & Olufsen, Klostergade Aarhus www.bang-olufsen.dk
High Performance Audio www.high-performance.dk
Nordisk Foto Import – Leica www.leica-camera.dk
Mimosa Foto www.mimosa.dk 

Fashion
La Porte rouge www.laporterouge.dk
SBJ Copenhagen www.stenbergstrom.dk
Raskerollinger www.raskerollinger.dk
Sko´en www.sko-en.dk 

Food & Wine
Explorewines www.explorewines.dk
Foodgear www.foodgear.dk
Grand Fromage www.grand-fromage.dk
Kildespring www.kildespring.dk
Lomos Shopping www.lomos-shopping.dk
Oil & Vinegar www.oilvinegar.dk
VinoVenue www.vinovenue.dk
Krusmølle www.krusmoellekilde.dk
Il Fornaio www.ilfornaio.dk
Skagenfood www.skagenfood.dk

Health & Fitness
Memira www.memira.dk

Indoor & Outdoor
Broadway Plankegulve www.broadwaygulv.dk
Geismars www.geismars.dk
Outdoor Company www.outdoor-company.com
Philip Pejse www.philippejse.dk
Trækompagniet www.traekompagniet.dk
Thors Design www.thors-design.dk
Dream Furniture www.dreamfurniture.dk
Thorsen Møbler A/S www.thorsen.dk
Hästens Aarhus www.hastensaarhus.dk 
Erik Jørgensen www.erik-joergensen.com 
Montana Shop Aarhus www.montanashop.dk

Jewelry & Watches
Hingelberg www.hingelberg.dk

Kitchen & Bath
Trend Lines www.trendlines.dk
Ilve www.ilve.dk

Real Estate
Toscana Bolig www.toscanabolig.dk
TM Danmark www.tmdanmark.dk 

Travel & Vacation
Frontline Holidays
http://www.aarlifestyle.dkPressekontakt
Jimi Kristensen - Bjarke Nielsen
23 29 26 22 - 41 98 14 09


FrontLife
Jernbanegade 27
6000 Kolding