Skip to main content

Smuk indsats og nye tiltag til festival i Skanderborg​​​

Nyhed   •   Aug 16, 2017 13:36 CEST

Sydøstjyllands Politis KST bil med telt på Smukfest

Årets Smukfest i Skanderborg blev den roligste i lang tid med nye politimæssige tiltag og et lavt antal lovovertrædelser.

Festivalpladsen til årets Smukfest i Skanderborg, der netop er løbet af stablen i uge 32, rummede dagligt mange tusinde gæster og hjælpere. En stor flok, der potentielt kunne skabe uro. Men også en meget stor forsamling, der var samlet på et lille sted og potentielt kunne være udsatte.

Derfor går der også for Sydøstjyllands Politi meget arbejde forud for selve festdagene. I tiden op til festivalen bliver der blandt andet forberedt planer og strategier for begge førnævnte scenarier. I den forbindelse har der også i år været et intenst og godt samarbejde med både festivalledelsen, de sikkerhedsansvarlige, Skanderborg Kommune og flere andre interessenter et vigtigt omdrejningspunkt. Forarbejdet blev desuden baseret på de tidligere Smukfest-erfaringer og erfaringer fra andre festivaler.

Succes at have KST-bilen i aktion

Som noget nyt havde Sydøstjyllands Politi i år sin KST-bil i aktion til festivalen i Skanderborg. KST bilen er et mobil kommandokøretøj for politiet og det er første gang, den er blevet brugt en hel uge. Det fungerede rigtig godt at kunne bruge KST-bilen som base til styring af politiindsatsen på stedet. Bilen er effektivt indrettet med flere arbejdspladser og masser af tavleplads til noter, oversigtsplaner, kortmateriale og lignede. KST-bilen var placeret umiddelbart overfor festivalens beredskabskontor, hvilket understøttede et effektivt samarbejde gennem hele ugen. KST-bilens telt kom også i anvendelse for første gang, og det var praktisk, at det fortsat var muligt at opholde sig uden for bilen i teltet, når det regnede.

Ekstra terrorsikring

Derudover var der i år ekstra terrorsikring, hvilket også var et nyt tiltag på festivalen. Terrorsikringen bestod blandt andet af tons tunge sandsække beklædt med træplader, der havde til formål at vanskeliggøre et muligt terrorangreb med køretøjer. Ideen med træbeklædte sandsække var et alternativ til de knap så kønne betonklodser, som ellers ses anvendt mange steder i dag. Også andre politimæssige tiltag var nye i år – men hvilke røbes ikke. De skulle gerne kunne bruges igen næste år på Smukfest, eller andre steder.

Tak for god ro og orden

Der var rigtig god stemning og højt humør hos både festivaldeltagere og de politifolk, der var på arbejde på festivalen. Rigtigt mange politifolk fra Sydøstjyllands Politi har på skift deltaget i politiets indsats på festivalen. Der har været udført KST-arbejde, patruljekørsel – og -gang, færdselsindsats, narkoindsatser, og marsikpol, der handler om politiindsats til vands og så har vi forhåbentligt skabt tryghed for de mange festivaldeltagere.

Fakta:

Det rolige forløb af Smukfest kan også aflæses i de relativt få straffesager, der blev noteret

Årsoversigt2011201220132014201520162017
Berigelse1151482331291085934
Vold4452432
Ordensbekendtgørelsen234021106179
Lovgivning om euforiserende stoffer73115921011088093
Sædelighed0011100
Parkeringsafgifter000167169277267