Skip to main content

Oversigt over indbrud, færdselskontroller og spritbilister 29. december

Nyhed   •   Dec 30, 2015 08:57 CET

INDBRUD

Opgørelse over juleindbrud* fordelt på datoer og år:

Dato/juleår201320142015
20/1212156
21/12963
22/12888
23/121153
24/12121314
25/12241915
26/1215109
27/1210108
28/121155
29/1212412
30/1262
31/1259
01/0199
02/01610
03/0188


Opgørelse over juleindbrud* fordelt på år og kommuner:

Kommune/årstal20112012201320142015
Faxe211824129
Guldborgsund71425165
Lolland2842251911
Næstved3052232516
Slagelse2560273016
Sorø119132215
Vordingborg51421911

* Et juleår er defineret som perioden fra og med d. 20. december til og med d. 3. januar det efterfølgende år.

Politiet har i det forløbne døgn modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

ByVejTypeTidsrumUdbytte
KarrebæksmindeBygadenHusTirsdag kl. 15 – 22.10Playstation, Ipad, smykker, lampe, ur og højtalere.
LundbyLundby HovedgadeHusMandag kl. 15 – tirsdag kl. 10.05Intet
NæstvedBirkehegnetLejlighedLørdag 19/12 kl. 17 – tirsdag kl. 18Intet
RødbyNorreskovvejLandejendomOnsdag 23/12 kl. 13 – mandag kl. 15Gryde, murerspand og en gul havetraktor.
SlagelseGormsvejHusTirsdag kl. 8.30 – 15.10Smykker, ure, computere, mobiltelefoner, bilnøgle og efterfølgende en bil.
StenlilleDrosselvejHusSøndag kl. 15 – tirsdag kl. 19Vides endnu ikke
VordingborgvejPrimulavejHusTirsdag kl. 10.30 – 14.55Kontanter


HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i går haft følgende hastighedskontroller:

ByVejTidTypeKontrolleredeFartbilisterTilladtHurtigsteKlip
GuldborgStorstrømsvejTirsdag kl. 13.55 – 19.50ATK3282350 km/t90 km/t3 klip og en betinget frakendelse
NæstvedLovvejTirsdag kl. 7.28 – 13.40ATK6155750 km/t76 km/t7 klip

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på www.bestilenfærdselskontrol.dk.


SPRITBILISTER

I det forløbne døgn har politiet standset følgende spritbilister:

I går klokken 13.11 standsede politiet en 70-årig mand fra Nakskov, da han kom kørende i bil ad Strandpromenaden i Nakskov. En udåndingsprøve viste, at hans promille var over det tilladte, og derfor blev han anholdt og sigtet for spirituskørsel.

På en parkeringsplads ved Lidl på Sorøvej i Slagelse fik politiet i går klokken 20.51 standset en 47-årig mand fra Fuglebjerg, der var kommet kørende i en varebil. Mandens promille blev målt til en del over det tilladte. Det viste sig også, at han ikke havde nogen førerret, og en narkometertest viste, at han var positiv for hash. Så han blev anholdt og sigtet for spirituskørsel, for at køre i påvirket tilstand og efter færdselsloven.

Politiet standsede i nat klokken 0.55 en 37-årig mand fra Næstved, da han kom kørende i bil ad Østre Ringvej i Næstved selvom han for nylig havde røget hash. Han belv derfor anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand.


Til pressen: Det er Vagtcentralen, der som udgangspunkt håndterer almindelige pressehenvendelser mellem den 23. december og 4. januar. Vi opfordrer til, at man ikke ringer i tidsrummet (et kvarter før og efter) omkring klokken 7, 15 og 23, da vagtcheferne her er optaget af vagtskifte. Vagtcentralens pressetelefon har nummer 41328718.