Skip to main content

Oversigt over indbrud, færdselskontroller og spritbilister 30. december-4. januar

Nyhed   •   Jan 04, 2016 08:44 CET

INDBRUD

Opgørelse over juleindbrud* fordelt på datoer og år:

Dato/juleår201320142015
20/1212156
21/12963
22/12888
23/121153
24/12121314
25/12241915
26/1215109
27/1210108
28/121155
29/1212410
30/1262 8
31/1259 3
01/0199 15
02/01610 5
Opgørelse over juleindbrud* fordelt på år og kommuner:
Kommune/årstal20112012201320142015
Faxe2118241213
Guldborgsund71425166
Lolland2842251913
Næstved3052232525
Slagelse2560273023
Sorø119132222
Vordingborg51421910
* Et juleår er defineret som perioden fra og med d. 20. december til og med d. 3. januar det efterfølgende år.

INDBRUD

Politiet har i dagene fra den 30. december – 4. januar modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

ByVejTypeTidsrumUdbytte
DianalundTangegårdsvejHus31. december klokken 17.30 – 1. januar klokken 2.35Smykker, parfume, iPad, højttaler af mærket Bose, harddisk, medicin og en cykel af mærket Cannondale Lefty
DianalundØstervejHus31. december klokken 22 – 1. januar klokken 2.30iPad, bærbar pc af mærket HP, videokamera af mærket Sony, Samsung mobiltelefon, to herreure af mærket Inex, garmin GPS, tre tasker, to glattejern og en sort pung med personlige papirer
HaslevHøstenvej, HøstenLandejendom2. januar klokken 12 – 3. januar klokken 848” Samsung tv, sølvkæde og en sølvmetallic Kia Picanto med registreringsnummer HF25903
HaslevNiels Finsens VejHus31. december – 2. januar klokken 11Ikke gjort op hvad der er stjålet
HaslevSygehusvejLejlighed30. december klokken 10 – 3. januar klokken 10Smykker
HolebySortevej, HillestolpeHus30. december klokken 16 – 1. januar klokken 20.30Musikanlæg af mærket Yamaha
Holme-OlstrupLøgvejHus31. december klokken 12 – 1. januar klokken 1340” tv af mærket Sony
Holme-OlstrupOlstrupvejHus1. januar klokken 19.26Ikke gjort op hvad der er stjålet
Holme-OlstrupOlstrupvejHus1. januar klokken 21.30 – 2. januar klokken 1.35Ikke umiddelbart stjålet noget
Holme-OlstrupOlstrupvejHus1. januar klokken 21.30 – 2. januar klokken 11.35Ikke gjort op hvad der er stjålet
NakskovBoelsvej, KøbelevHus4. januar klokken 2Ikke umiddelbart stjålet noget
NykøbingØstre AlleVærelse31. december klokken 18-21Kontanter
NæstvedBirkehegnetHus25. december klokken 15 – 2. januar klokken 16Smykker og joystik til Playstation
NæstvedBolbrovejHus31. december – 1. januar klokken 3.55Smykke i form af en guldbroche
NæstvedKuhlaus VejHus31. december klokken 19-20.14Kontanter og smykker
NæstvedOdensevejHus31. december klokken 17 – 1. januar klokken 5.20Kontanter i euro, smykker, iPad
NæstvedOrionvejHusPå et tidspunkt op til 1. januar klokke 20Ikke gjort op hvad der er stjålet
NæstvedTrettenstykkerneHus31. december klokken 15.30-23.37Armbåndsur af mærket Breitling
RønnedeGl. NæstvedvejHus30. december klokken 9.30-12.15Kontanter og to armbåndsure
RønnedeGl. NæstvedvejHus30. december klokken 7.30-13.15iPad, smykker og kontanter
SlagelseBrolæggervejHus30. december klokken 17-22.20Ikke gjort op hvad der er stjålet
SlagelseBrolæggervejLejlighed30. december klokken 16-20.35Ikke umiddelbart stjålet noget
SlagelseEnøvejHus31. december klokken 16.45-22.5047” tv af mærket Samsung, musikanlæg af mærket Bose, pc skærm, og to kameraer
SlagelseNæsbyvejLandejendom27. december klokken 13 – 1. januar klokken 15.30Ikke stjålet noget
SlagelseRådyrvængetHus30. december klokken 20.58Ikke umiddelbart stjålet noget
SlagelseRådyrvængetHus30. december klokken 16.45-22.55Smykker
SlagelseVejlevejHus30. december klokken 19.53iPad, kontanter og smykker
SorøAbildvejVærelse31. december klokken 16.15 – 1. januar klokken 13.30MacBook komputer og en pung med personlige papirer
SorøSmedeparkenLejlighed31. december klokken 15.30 – 1. januar klokekn 1.45Kontanter og smykker
SorøTømrerparkenHus1. januar klokken 1.55Smykker og personlige papirer
SorøTømrerparkenHus1. januar klokken 1.55Ikke gjort op hvad der er stjålet
StenlilleMøllegårdsvejHus20. december klokken 14 – 30. december klokken 20.45Ikke gjort op hvad der er stjålet

FÆRDSELSKONTROLLER

I det forløbne døgn har politiet haft en enkelt færdselskontroller:

ByVejTidspunkt
NykøbingGrønsundsvej3. januar klokken 20.10-21.20To blev standset og sigtet for forkert brug af tågelygter og en sigtet for ikke at overholde fuldt stop
Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på www.bestilenfærdselskontrol.dk.

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i dagene 30. december – 4. januar haft følgende hastighedskontroller:

ByVejTidTypeKontrolleredeFartbilisterTilladtHurtigsteKlip
HerlufmagleHelgesvej31. december klokken 10.34-15.34ATK2895840 km/t88 km/tSyv klip og en ubetinget frakendelse
Holme-OlstrupLandevejen2. januar klokken 10.53-16.35ATK12365860 km/t86 km/tTre klip
NykøbingGaabensevej, Bruntofte3. januar klokken 13.33-19.37ATK30562980 km/t117 km/tFem klip
SlagelseByskovvej30. december klokken 7.55-13.10ATK6828850 km/t94 km/tOtte klip og en betinget frakendelse
SlagelseHolbækvej, Næsbyskov3. januar klokken 13.38-18.42ATK3291380 km/t122 km/tEt kip
TappernøjeKarlshøj2. januar klokken 11.18-16.24ATK428570 km/t101 km/tEt klip

SPRITBILISTER

I dagene fra 30. december til 4. januar har politiet standset følgende spritbilister:

Den 1. januar klokken 5.15 standsede politiet en 19-årig mand fra Næstved på Nordre Farimagsvej i Næstved. En alkometertest viste, at den 19-årige havde en promille, der var lidt højere end det tilladte, og han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel.

Politiet standsede søndag den 3. januar en 39-årig mand fra Slagelse i Jernbanegade i Slagelse. Det skete klokken 1.15, og en alkometertest viste, at den 39-årige havde en promille, der var lidt højere end det tilladte. Derfor blev han anholdt og sigtet for spirituskørsel.

En 50-årig mand fra Sakskøbing blev onsdag den 30. december klokken 13.59 standset af politiet i Søndergade i Sakskøbing, og en alkometertest viste, at han havde en promille, der var højere end det tilladte. Den 50-årige blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel.

Nytårsaften klokken 23.20 standsede politiet en 71-årig mand fra København på Sydmotorvejen ved Dalby. En alkomtertest viste, at den 71-årige havde en promille, der var højere end det tilladte, og han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel.

Den 1. januar klokken 12.50 standsede politiet en 23-årig mand fra Haslev på Gottliebsvej i Næstved. En narkometertest gav udslag for cannabis, og den 23-årige blev derfor anholdt og sigtet for kørsel i påvirket tilstand.

Politiet standsede den 3. januar klokken 3.36 en 20-årig mand fra Korsør ved Netto på Holbækvej i Slagelse. En narkometertest gav udslag for amfetamin, og derfor blev han anholdt og sigtet for kørsel i påvirket tilstand.

Den 30. december klokken 15.37 standsede politiet en 41-årig mand fra Herlufmagle på Gartnervænget i Herlufmagle. Det skete, efter at en medtrafikant havde ringet til politiet og fortalt, at han kørte bag en mulig spritbilist. Det var dog ikke en spritbilist, men den 41-årige virkede narkopåvirket, og han havde ikke noget kørekort. Den 41-årige blev derfor anholdt og sigtet for kørsel i påvirket tilstand og for kørsel uden førerret, og på grund af sigtelserne blev hans bil beslaglagt på stedet.

Med venlig hilsen

Palle O. Hansen