Skip to main content

Oversigt over indbrud, færdselskontroller og spritbilister fra 28. december

Nyhed   •   Dec 29, 2015 09:12 CET

INDBRUD

Opgørelse over juleindbrud* fordelt på datoer og år:

Dato/juleår201320142015
20/1212156
21/12963
22/12888
23/121153
24/12121314
25/12241915
26/1215109
27/1210108
28/121155
29/12124
30/1262
31/1259
01/0199
02/01610
03/0188


Opgørelse over juleindbrud* fordelt på år og kommuner:

Kommune/årstal20112012201320142015
Faxe211824128
Guldborgsund71425165
Lolland2842251910
Næstved3052232513
Slagelse2560273014
Sorø119132214
Vordingborg5142198

* Et juleår er defineret som perioden fra og med d. 20. december til og med d. 3. januar det efterfølgende år.

Politiet har i det forløbne døgn modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

ByVejTypeTidsrumUdbytte
DianalundØstervejLejlighedMandag kl. 4.30 – 16.04Fladskærm, Playstation, joystick, Ipad og en pc af mærket Asus.
HaslevSpurvehøjenHus25/12 – 28/12Smykker
KariseSøndergadeHusMandag kl. 12 – 17.55Formentlig intet, da gerningsmanden blev forstyrret og stak af.
StegeVandværksbakkenHus25/12 – 28/12Et par rørtænger
VordingborgNæstvedvejHus11/12 – 28/12Pillebrændeovn, en sofa og to elevationssenge


FÆRDSELSKONTROLLER

I går har politiet haft følgende færdselskontroller:

ByVejTidspunkt
SakskøbingLille SlemmingevejMandag kl. 16.30 – 17.10Fire køretøjer blev standset, og af dem var der en, der blev sigtet for at køre i påvirket tilstand.
TorebyAgrovejMandag kl. 18.30 – 19.30Ni biler blev kontrolleret, og af dem var der en, der blev sigtet for at køre i påvirket tilstand.


Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på www.bestilenfærdselskontrol.dk.


HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i går haft følgende hastighedskontroller:

ByVejTidTypeKontrolleredeFartbilisterTilladtHurtigsteKlip
NæstvedSorøvejMandag kl. 13.45 – 19.40ATK69011760 km/t117 km/t25 står til et klip og 3 til en betinget frakendelse
NakskovMaribovejMandag kl. 14.50 – 20.15ATK3605850 km/t93 km/t19 står til et klip og 3 til en betinget frakendelse


SPRITBILISTER

I det forløbne døgn har politiet standset følgende spritbilister:

Politiet standsede i går klokken 15.34 en 57-årig mand fra Rødby, da han kom kørende på knallert ad Søndergade i Rødby med en promille over det tilladte. Han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel.

På Skovvej i Sakskøbing standsede politiet i går klokken 14 en 21-årig mand fra Nysted, da han kom kørende i bil. En narkometertest viste, at han var påvirket af hash, og han havde da også en klump hash på sig. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand og efter lov om euforiserende stoffer.

En 26-årig mand fra Sakskøbing blev mandag klokken 16.49 stoppet af politiet, da han kom kørende i bil ad Lille Slemmingevej i Sakskøbing. Han virkede påvirket, og en test gav da også udslag for hash. Det viste sig desuden, at han ingen førerret havde. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand og efter færdselsloven.

Politiet stoppede mandag klokken 18.25 en 19-årig mand fra Nykøbing F., da han kom kørende i bil ad Agrovej i Toreby. Han virkede påvirket, og en test gav da også udslag for hash. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand.

I går klokken 20.58 standsede politiet en 22-årig mand fra Vemmelev, da han kom kørende ad Slotsalleen i Slagelse. En narkometertest viste, at han var påvirket af hash, og han havde da også en klump hash på sig. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand og efter lov om euforiserende stoffer.

På Østre Ringvej i Næstved blev en 37-årig mand fra Næstved i nat klokken 0.55 standset af politiet. Han virkede påvirket af stoffer, og havde da også røget hash i forgårs. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i påvirket tilstand.

Til pressen: Det er Vagtcentralen der som udgangspunkt håndterer pressehenvendelser mellem den 23. december og 4. januar. Vi opfordrer til, at man ikke ringer i tidsrummet (et kvarter før og efter) omkring klokken 7, 15 og 23, da vagtcheferne her er optaget af vagtskifte. Vagtcentralens pressetelefon har nummer: 41328718.