Poliisi

02.11.2011, Ampuma-asekouluttajakoulutus Seinäjoen pääpoliisiasemalla (Etelä-Pohjanmaan poliisilaitos)

Lehdistötiedote   •   Marras 02, 2011 08:25 EET

Ampuma-asekouluttajakoulutus Seinäjoen pääpoliisiasemalla

 

Etelä-Pohjanmaan poliisilaitos järjestää yhdistyslain 4 §:n mukaisten luvanvaraisten yhdistysten (ampumaseura) ampuma-asekouluttajien koulutuksen perjantaina 9.12.2011, kello 09.00 - 16.00.

Koulutuspaikka on Seinäjoen pääpoliisiaseman auditorio, Juhonkatu 4, 60320 Seinäjoki.

 

Ampuma-asekouluttajakoulutuksen suorittanut voi hakea kouluttajahyväksynnän ja antaa tämän jälkeen aktiivisuustodistuksia ampuma-aselupaharkintaa varten. Todistus tarvitaan haettaessa lupaa pistoolilla, pienoispistoolilla, revolverilla, pienoisrevolverilla tapahtuvaan urheilu- ja harjoitusammuntaan. Koulutus ei valmenna ampuma-aseilla tapahtuvaan toimintaan, vaan aktiivisuustodistusten antamiseen yhdistyksen jäsenille näiden hakiessa ampuma-aselupia poliisilaitokselta.

 

Ampuma-aselain 45 d §:n vaatimukset ampuma-asekouluttajalle on: vähintään 20-vuotias, hänellä on ampuma-aseen hallussapitolupa tai rinnakkaislupa, on yhdistyslain 4 §:n mukaisen yhdistyksen jäsen tai sen palveluksessa ja suorittanut ampuma- asekouluttajakoulutuksen.

 

Ilmoittautuminen tapahtuu maksamalla osallistumismaksu, 29 euroa, johonkin Etelä-Pohjanmaan poliisilaitoksen lupapalvelulinjan toimipisteeseen Seinäjoen pääpoliisiaseman lisäksi seuraavilla poliisiasemilla: Lapua, Kauhajoki, Alavus ja Alajärven palvelupiste.

Koulutettavien enimmäismäärä on 30 henkilöä ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

 

Osallistujan on oltava jonkin edellä mainitun yhdistyksen (seuran) virallisesti nimeämä edustaja ja kyseisen yhdistyksen nimi ja päätös henkilön nimeämisestä on esitettävä ilmoittautumisen yhteydessä.

Osallistujan on koulutustilaisuudessa todistettava henkilöllisyytensä ja esitettävä kuitti edellä mainitun maksun suorittamisesta.

 

Lisätietoja: Ylikomisario Pasi Vuorenmaa 071 8747495 ja toimistosihteeri Airi Keski-Jaskari 071 8747412