Poliisi

15.11.2011, Ampuma-asekouluttajakoulutus Kajaanissa 10.12.2011 (Kainuun poliisilaitos)

Lehdistötiedote   •   Marras 15, 2011 15:29 EET

Kainuun poliisilaitos järjestää yhdistyslain 4 §:n mukaisten luvanvaraisten yhdistysten (ampumaseura) ampuma-asekouluttajien koulutuksen lauantaina 10.12.2011, kello 9.00 - 15.00. Koulutuspaikka on Ravintola Wanha Kerho (osoite Kauppakatu 40, Kajaani).

Ampuma-asekouluttajakoulutuksen suorittanut voi hakea kouluttajahyväksynnän kotipaikan poliisilaitokselta ja antaa tämän jälkeen aktiivisuustodistuksia ampuma-aselupaharkintaa varten. Todistus tarvitaan haettaessa lupaa pistoolilla, pienoispistoolilla, revolverilla ja pienoisrevolverilla tapahtuvaan urheilu- ja harjoitusammuntaan. Koulutus ei valmenna ampuma-aseilla tapahtuvaan toimintaan, vaan em. aktiivisuustodistusten antamiseen.

Ampuma-aselain 45 d §:n vaatimukset ampuma-asekouluttajalle

  • vähintään 20 vuoden ikä
  • ampuma-aseen hallussapitolupa tai rinnakkaislupa
  • yhdistyslain 4 §:n mukaisen yhdistyksen jäsenyys tai sen palveluksessa oleminen
  • suoritettu ampuma-asekouluttajakoulutus.

Koulutukseen tulee ilmoittautua etukäteen sähköpostitse osoitteella kirjaamo.kainuu@poliisi.fi tai puhelimitse numeroon 071 876 65679, puhelin palvelee maanantaista perjantaihin klo 9.00 - 11.00. Ilmoittautumisen yhteydessä tulee ilmoittaa koulutukseen osallistuvan henkilön nimi, henkilötunnus ja yhteystiedot (puhelin) sekä yhdistys, joka tulee hakemaan ampuma-asekouluttajahyväksyntää koulutukseen ilmoittautuvalle. Koulutukseen otetaan 30 ensiksi ilmoittautunutta. Koulutuksesta perittävä 29 euron osallistumismaksu on maksettava etukäteen poliisin lupapalveluun.

Koulutukseen tulijan tulee saapua tilaisuuteen klo 8.45 - 9.00 ja hänen on esitettävä tässä yhteydessä passi tai henkilötodistus sekä kuitti maksun suorittamisesta ja edustamansa yhdistyksen päätös ampuma-asekouluttajaksi nimeämisestä.

Lisätietoja löytyy poliisin nettisivuilta www.poliisi.fi kohdasta luvat/ampuma-aseluvat. Tarvittaessa myös Kainuun poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Urpo Kössö vastaa kysymyksiin, puh 071 876 5671.