Suomen Punainen Risti

Kypäränkäyttö vähentänyt päävammoja laskettelurinteissä

Lehdistötiedote   •   Helmi 17, 2011 00:07 EET

Suomen Punaisen Ristin rinnepäivystäjät huomaavat päivittäin, miten kypärä suojaa merkittävästi laskettelijaa hiihtolomarinteissä.

- Päävammat ovat vähentyneet kypäränkäytön lisääntymisen myötä. Harva laskee enää ilman kypärää, Punaisen Ristin rinnepäivystäjänä 15 vuotta toiminut terveydenhuollon opettaja Susanna Konttila kertoo.

Suomen laskettelurinteissä sattuu päivittäin kymmeniä lieviä onnettomuuksia. Ranne- ja polvivammat ovat yleisimmät vammat. Seuraavaksi tyypillisimmin loukkaantuvat sormet ja yläraajat. Useimmat onnettomuudet sattuvat laskettelijan kaatuessa tai törmätessä toiseen laskettelijaan.

Punaisen Ristin rinnepäivystäjät ovat tänäkin talvena valmiina auttamaan hiihtolomarinteissä apua tarvitsevia laskettelijoita. Suomen laskettelurinteissä päivystää joka talvi noin 500 koulutettua rinnepäivystäjää. He auttavat vuosittain peräti 1200–1400 loukkaantunutta laskettelijaa.

Susanna Konttilan mukaan onnettomuusaltein laskija on kovalla vauhdilla laskeva tai temppuja tekevä nuori. Miehet loukkaantuvat naisia useammin. Sen sijaan lumilautailijoiden ja laskettelijoiden onnettomuusmäärät pysyttelevät Konttilan mukaan suhteellisen samoissa määrissä.

Sohjoinen sää, päihteet ja väsymys kasvattavat tapaturma-alttiutta. Onnettomuuksia ehkäisevät myös toimivat varusteet. Esimerkiksi siteiden toimivuus on hyvä tarkistaa ennen laskua.

- Kannattaa mieluummin jättää viimeinen lasku väliin kuin lähteä laskemaan väsyneenä, Konttila suosittelee.

Miten pääsee rinnepäivystäjäksi?

Rinnepäivystäjät työskentelevät yhteistyössä hiihtokeskusten kanssa. Heiltä vaaditaan hyvää laskettelutaitoa, vähintään 18 vuoden ikää sekä voimassaolevat todistukset ensiavun perus- ja jatkokurssista. Punainen Risti kouluttaa rinnepäivystäjät 20 tuntia kestävällä kurssilla, jonka suoritettuaan koulutettava saa kolmivuotisen rinnepäivystäjän henkilökortin.

Lisätietoja:

www.punainenristi.fi/tulemukaan/rinnepaivystajaksi

Susanna Konttila
susanna.konttila@salpaus.fi  
044 708 0793

Rinnepäivystäjien ja rinneyhdyshenkilöiden yhteystietoja:

Hiihtokeskus Riihivuori
Suvi Aunala
050 372 4611
suvi.aunala@hotmail.com

Hirvensalon hiihtokeskus
Sirkka-Liisa Lampinen
0400 654 312
sl.lampinen@gmail.com tai hirvensalo@punainenristi.fi

Häkärinteet
Outi Vauhkonen
040 595 6072
outi.vauhkonen@gmail.com

Iso-Syöte
Heidi Terentjeff
040 779 6500
heidi.terentjeff@isosyote.com

Kallinkankaan laskettelu- ja lumilautailukeskus
0400 175 347

Kasurilan hiihtokeskus
Eila Pirinen
044 355 1614

Kaustisen hiihtokeskus
Kari Korkala
0400 368 696
kari.korkala@pp.inet.fi

Kolin rinteet
Henriikka Taipalvesi
040 576 2421
Pasi Ruohtula
050 536 4985
rinnepaivystys.koli@gmail.com

Laajavuori
Jari Hirvonen
040 588 3519
jari.j.hirvonen@kolumbus.fi

Lakeaharjun hiihtokeskus Lakis
Lahja Halla-aho
050 566 9656
lahhalla@japo.fi

Levi Ski Resort Ldt
Pekka Rajala
0400 808 781
pekka.rajala@levi.fi

Luosto
Luoston Hissilipunmyynti
016 366 7107
luosto@scandichotels.com

Messilä
Tiina Valkonen
tivalkon@gmail.com040 842 5264

Mielakan Rinnekeskus
Lasse Makkonen
044 595 0986
lasse.makkonen@nic.fi

Paavonrinteet
Erkki Kuorelahti
044 459 8295
erkki.kuorelahti@saarijarvi.fi

Paljakka
Roope Määttä
044 363 6446
info@paljakka.fi

Ruka
Pertti Auranen
050 529 3206
pertti.auranen@ruukki.com

Serena Ski
Katariina Korkkula
040 751 0814
kati.korkkula@tkk.fi

Tahko
Pentti Juutinen
044 592 5029

TalmaSki
Jussi Komokallio
jussi.komokallio@poliisi.fi

Vapaa-ajankeskus Parra
Jari Salo
mr.jari.salo@gmail.com040 827 0878

Vihti Ski Center
Ari Simanainen 0400 489 482
ari.simanainen@kolumbus.fi

Vuokatinrinteet
Seppo Sandelin
050 412 5630
seppo.sandelin@luukku.com