Suomen Kansallisooppera

Yli tuhat 7.-luokkalaista täyttää Oopperaan katsomon 3. maaliskuuta

Lehdistötiedote   •   Helmi 23, 2011 10:20 EET

Kulttuurirahaston ja Kansallisoopperan hanke tuo yhteensä 7 000 koululaista oopperaan
 
Suomen Kulttuurirahaston ja Suomen Kansallisoopperan yhteinen Oopperaan!-hanke tarjoaa Kansallisoopperan 100-vuotisjuhlien kunniaksi 7 000 maksutonta oopperaelämystä Suomen 7.-luokkalaisille ja heidän valvojilleen.
 
Ensimmäinen 400 koululaisen ryhmä seurasi tammikuussa Taikahuilun esitystä, ja maaliskuun 3. päivänä koko sali täyttyy koululaisista, kun 1 100 seitsemäsluokkalaista valvojineen saapuu nauttimaan Jukka Linkolan tuoreesta Robin Hood -oopperasta.
 
Kokonaan koululaisille on varattu kolme Robin Hoodin esitystä (3.3. klo 12, 8.3. klo 12 ja 16.3. klo 12) ja yksi Sevillan parturin esitys (16.5. klo 12). Lisäksi koululaisille on kevään ja syksyn aikana omat kiintiönsä Isän tytön, La Cenerentolan, Il tritticon, Reininkullan ja Boris Godunovin esityksistä. Ajankohdat ja luettelo mukaan valituista kouluista löytyvät tiedotteen liitteestä.
Yli 405 hakemuksen joukosta mukaan valikoitui 177 koulua kautta Suomen, 136 paikkakunnalta Utsjoelta Hankoon ja Ilomantsista Vaasaan. Arvonnassa otettiin huomioon koulujen toiveet teoksen suhteen ja pyrittiin valitsemaan kouluja mahdollisimman tasapuolisesti eri puolilta Suomea. Ryhmät ovat kooltaan 3–55 oppilaan suuruisia.
 
Koululaisten ja heidän valvojiensa pääsylippu- ja matkakulut Kansallisoopperaan kustantaa Suomen Kulttuurirahasto. Kansallisooppera puolestaan tarjoaa opettajille koulutuksen, jonka avulla oppilasryhmät voivat ennakolta valmistautua oopperakokemukseen.
 
 
Lehdistötiedote 22.2.2011


 
 


OOPPERAAN!

Taikahuilu ke 12.1. klo 19
Albert Edelfeltin kouluPorvoo
Espoon yhteislyseon kouluEspoo
Helsingin Kristillinen kouluHelsinki
Humppilan yläasteHumppila
Jokivarren kouluOrimattila
Kuoppanummen koulukeskusNummela
Mussalon koulu, erityisluokkaKotka
Männistön kouluUusikylä
Vähänkyrön yläasteVähäkyrö

Robin Hood to 3.3. klo 12
Arabian peruskouluHelsinki
Eurajoen yhteiskouluEurajoki
Hangö högstadiumHangö
Hauholan kouluKajaani
Heinäveden yläkouluHeinävesi
Helsingin yhteislyseoHelsinki
Hepolan kouluKemi
Ivalon YläasteIvalo
Juankosken kouluJuankoski
Karigasniemen kouluKarigasniemi
Keminmaan keskuskouluKeminmaa
Korvatunturin kouluSavukoski
Kuulammen kouluTyrnävä
Lallin kouluKöyliö
Muonion yläkouluMuonio
Myllypuron yläasteen kouluHelsinki
Myllytullin kouluOulu
Napapiirin yläasteRovaniemi
Ounasvaaran yläasteRovaniemi
ParkskolanLovisa
Pelkosenniemen kouluPelkosenniemi
Pellon peruskouluPello
Pohjolan koulu/ Nuorten Ystävien kouluMuhos
Posion peruskouluPosio
Putaan kouluTornio
Raunistulan koulu, Kastun yksikköTurku
Sallatunturin kouluSalla
Sepänmäen kouluKemijärvi
Simon kouluSimo
Språkskolan-KielikouluTornio
Säkylän yhteiskouluSäkylä
Tenetin kouluVuokatti
Ulfåsa sjukhusskolanHelsingfors
Utsjokisuun kouluUtsjoki

Robin Hood ti 8.3. klo 12
Ahveniston kouluHämeenlinna
Dalsbruks skolaDalsbruk
Evijärven keskikouluEvijärvi
Haukkarannan kouluJyväskylä
Jalasjärven yläasteJalasjärvi
Juupajoen koulukeskusKorkeakoski
Kankaisten kouluKangasniemi
Kiviniityn kouluKokkola
Kortesjärven yläkouluKortesjärvi
Koulunmäen kouluÄänekoski
Kristiinanseudun kouluKristiinankaupunki
Kuortaneen yhteiskouluKuortane
Laihian keskuskouluLaihia
Lappajärven keskikouluLappajärvi
Mustasaaren keskuskoulu/PilottiMustasaari
Myllykosken yhteiskouluMyllykoski
Närpes högstadieskolaNärpes st.
Oxhamns skolaJakobstad
Paraistenseidin kouluParainen
Rantasalmen yläasteRantasalmi
Saarijärven KeskuskouluSaarijärvi
Seinäjoen LyseoSeinäjoki
Seminaarin kouluHeinola
Seppolan kouluJämsä
Suomelan kouluLavia
Tampereen NormaalikouluTampere
Telakkakadun kouluSuolahti
Uuraisten koulukeskusUurainen
Vanamon kouluMikkeli
Variskan kouluVaasa
Virtain yläkouluVirrat
Ylöjärven YhtenäiskouluYlöjärvi
 
Isän tyttö to 10.3. klo 19
Jaakko Ilkan kouluIlmajoki
Matinkylän kouluEspoo

Robin Hood ke 16.3. klo 12
Frosteruksen kouluKärsämäki
Gananderin kouluRantsila
Gumeruksen yhtenäiskouluSiikajoki
Haapaveden yläasteHaapavesi
Haukiputaan yläkouluHaukipudas
Högstadieskolan Svenska normallyceumHelsingfors
Jokirannan kouluKiiminki
Kajaanintullin kouluOulu
Kaukolan kouluKuhmoinen
Kirkonkylän peruskouluTaivalkoski
Kisatien kouluReisjärvi
Koivurinteen kouluHaapavesi
Korpitien kouluPaltamo
Korsholms högstadiumKorsholm
Lapuan yläasteLapua
Liisanpuiston koulu Tampere
Lumijoen peruskouluLumijoki
Merikosken yläasteOulu
Muhoksen yläkouluMuhos
Nilon kouluKuusamo
Niva-Kaijan kouluNivala
Nopolan kouluKyyjärvi
Otanmäen kouluOtanmäki
Oulaisten yläkouluOulainen
Paanan kouluJokioinen
Puolankajärven kouluPuolanka
Pöllönkankaan kouluOulu
Rajakylän yhtenäisperuskouluOulu
Rauman Lyseon PeruskouluRauma
Ritaharjun kouluOulu
Ruukinkankaan kouluSuomussalmi
Saloisten kouluSaloinen
Valtarin kouluIi
Vihannin yläkouluVihanti
Yli-Iin kouluYli-Ii

Isän tyttö pe 1.4. klo 19
Harjunrinteen kouluRiihimäki
Iittalan yhtenäiskouluIittala
Lintumetsän kouluEspoo
Myllytullin kouluOulu

La Cenerentola ma 11.4. klo 19
Elias-kouluHelsinki
Itäkeskuksen peruskouluHelsinki
KeskuskouluForssa
Kivimaan YläkouluLahti

Isän tyttö ke 13.4. klo 19
Juvanpuiston kouluEspoo
Järvenperän kouluEspoo
Sipoonlahden kouluSöderkulla

La Cenerentola to 14.4. klo 19
Kalannin kouluKalanti
Mansikkalan kouluImatra
Porin suomalaisen yhteislyseon kouluPori
Topeliuksen kouluTurku

La Cenerentola ke 20.4. klo 19
KeskuskouluKotka
Tapiolan kouluEspoo
Vehkalahden kouluPoitsila

Sevillan parturi ma 16.5. klo 12
Hirvelän kouluVoikkaa
Hollolan yläasteHollola
Joroisten yläasteJoroinen
Kalevankankaan kouluMikkeli
Kerimäen yläasteKerimäki
Kirkkokadun kouluNurmes
Kissakuusen kouluKarttula
Kontiolahden kouluKontiolahti
Kosken kouluImatra
Kuoreveden kouluHalli
Laurin kouluSalo
Lempoisten kouluLempäälä
Lintharjun kouluSuonenjoki
Mertalan kouluSavonlinna
Mäntykankaan kouluKuopio
Nilsiän YhtenäiskouluNilsiä
Otalammen kouluOtalampi
Pogostan kouluIlomantsi
Poikolan kouluJuuka
Polvijärven yläastePolvijärvi
Rantakylän yhtenäiskouluMikkeli
Saimaanharjun yhtenäiskouluSaimaanharju
Savonrannan PeruskouluSavonranta
Suomalais-venäläinen kouluHelsinki
Talvisalon kouluSavonlinna
Tietäväisen kouluTohmajärvi
Vehmersalmen kouluVehmersalmi
Vesannon yhtenäiskouluVesanto
Vuoksenniskan kouluImatra
Vöyrinkaupungin kouluVaasa

Reininkulta ma 5.9. klo 19
Kilterin kouluVantaa
Maijamäen kouluNaantali

Il trittico ma 26.9. klo 19
Naakan kouluValkeakoski
Otalammen kouluOtalampi
Puijonsarven kouluKuopio
Riihenmäen kouluMäntsälä
Vantaan seudun steinerkouluVantaa

Boris Godunov pe 28.10. klo 19
Itä-Suomen suomalais-venäläinen kouluImatra
Hakkarin kouluLempäälä
Keuruun yläasteKeuruu

Boris Godunov ke 2.11. klo 19
Järnefeltin kouluLohja
Maunulan yhteiskouluHelsinki
Riihikallion kouluTuusula

Boris Godunov to 10.11. klo 19

...

[Meddelande har klippts]  Visa hela meddelandet

Yli tuhat 7.-luokkalaista täyttää Oopperan katsomon 3. maaliskuuta.pdf