Skip to main content

Sydänviikko 2014: Sirkus yhdisti sukupolvia Hämeenlinnassa

Uutinen   •   Huhti 12, 2014 19:44 EEST

Hämeenlinnan Sydänyhdistyksen sirkustapahtumassa 12. huhtikuuta lapset keikkuvat trapetsilla, kiipeilevät puolapuissa ja opettelevat tasapainoilemaan. Jokunen aikuinenkin uskaltautuu kokeilemaan hulavannetta tai jonglööraamista. Sirkuskoulu Arxin tilat saatiin käyttöön Lasten Liikunnan Tuki ry:n kautta, jonka kanssa sydänyhdistys on jo vuosia tehnyt yhteistyötä. Tapahtumassa on mukana myös Hämeenlinnan setlementti.

Sirkuskoulun keittiössä lapsille on tarjolla porkkanaa, kurkkua ja mehua. Yhdistysläiset myös arvuuttelevat lapsilta, kuinka paljon sokeria on pullollisessa Coca-Colaa (64 sokeripalaa) tai jumbopussissa Tutti Frutti -makeisia (90 sokeripalaa). Vanhemmille on tarjolla testejä rasvan- ja suolansaannista sekä liikuntatottumuksista.

Idea tapahtumaan lähti sydänviikon Arkisirkus-teemasta. ”Liikunta on hyväksi sydämelle ja sirkus on hauskaa lasten lisäksi myös vanhemmille ja isovanhemmille”, kertoo sydänyhdistyksen sihteeri Pirjo Ventola.

Isoisä Leo Perkiö, tytär Iina Perkiö ja hänen lapsensa Sampo ja Amanda ovat tulleet sirkustelemaan kolmen sukupolven voimin. Sekä isä että tytär ovat aktiivisia sydänyhdistyksen toimijoita. Yhdistyksen hallituksessa toiminut, nykyinen Sydän Klubin puheenjohtaja Leo kieltää osallisuutensa tyttären aktiivisuudessa. ”Iina on itse lähtenyt mukaan, oikeastaan työnsä kautta”, kertoo Leo. Personal Trainer Iina vetää maanantaisin yhdistyksen kuntosalitreeniä.

Hämeenlinnan Sydänyhdistyksen liikuntatoiminta onkin aktiivista. Viikoittain järjestetään jumppaa ja kävelyretkiä, kahdesti viikossa vesijumppaa ja kuntosaliharjoittelua. ”Kävelijät kävelevät satoja kilometrejä vuodessa!”, kertoo yhdistyksen sihteeri Pirjo. Liikuntatoimintaan osallistuu parhaimmillaan lähes sata henkilöä joka viikko.


Kommentit (0)

Lisää kommentti

Kommentti

Lähettämällä kommentin suostut siihen, että henkilötietojasi käsitellään Mynewsdeskin tietosuojakäytännön mukaisesti.