Coop Norge

Fritt for hormonhermere

Nyhet   •   nov 15, 2011 13:06 CET

Allerede i 1999 besluttet Coop at konserveringsstoffer, blant annet parabener som har en hormonforstyrrende effekt, ikke skal være å finne i produkter som kjeden selv produserer. Bakgrunnen for beslutningen var den dokumenterte virkning mange av disse kjemikaliene har på kroppen. Coops krav er fortsatt strengere enn det både norsk lovgivning og EU stiller på området.

- Vi har faset ut helse- og miljøskadelige stoffer i både kosmetikk-, hygiene-, vaske- og rengjøringsmidler, i tillegg til tekstiler som vi selv produserer. Dette er produkter som kommer i kontakt med brukernes kropp, og bruk av konserveringsstoffer i disse produktene kan representere en potensiell fare for personer som blir eksponert for dem, sier varesikringssjef i Coop Norge Handel, Marit Bjerkås.

Kosmetikk og kroppspleieprodukter
- Når vi gjør en avtale med en produsent for å få laget våre egne kosmetikk- og kroppspleieprodukter, er ett av mange krav at varene skal produseres uten hormonforstyrrende kjemikalier. EU har 26 parfymestoffer som er dokumentert å være allergifremkallende. Vi var de første i Europa som faset ut disse fargestoffene i egne produkter. Vi stiller derfor strengere krav enn de grenseverdier norske myndigheter setter og det EU gir tillatelse til, sier Bjerkås.

Forbrukereid
- Som forbrukereid virksomhet er vårt formål først og fremst å forsyne våre medlemmer med gode og hensiktsmessige varer og tjenester til konkurransedyktig pris og kvalitet. Dette er nedfelt i vår formålsparagraf og er bakgrunnen for at vi er til. I arbeidet med å skaffe våre medlemmer gode kvalitetsvarer, er det helt nødvendig at vi setter en del egne krav når det gjelder produktkvalitet.

Her er en oversikt over de varene Coop selv produserer innenfor områdene kosmetikk og kroppspleie og vask og rengjøring. Varene markedsføres under tre ulike varemerker: Änglamark, Coop og X-tra.

Kosmetikk og kroppspleie:
COOP BARB.GEL DAME 200ML
COOP BARB.GEL HERRE 200ML
COOP PUMPESÅPE AQUA
COOP PUMPESÅPE CREEM
COOP BOMULL 100G
COOP BOMULL PINNER
COOP BOMULL PADS 80STK
COOP NEGLELAKKFJERNER
COOP BIND NORMAL 14 STK
COOP TRUSEINNL.32 STK
ÄNGLAMARK BARBERSKUM
ÄNGLAMARK PUMPESÅPE
ÄNGLAMARK REF.PUMPESÅPE
ÄNGLAMARK DUSJ
ÄNGLAMARK BODYLOTION
ÄNGLAMARK DAGKREM 50ML
ÄNGLAMARK NATTKREM 50ML
ÄNGLAMARK SHAMPOO 200ML
ÄNGLAMARK BALSAM 200ML
ÄNGLAMARK ROLL-ON UNISEX
ÄNGLAMARK BOMULLS PADS
ÄNGLAMARK SOLLOTION SF30
ÄNGLAMARK SOLLOTION SF15
ÄNGLAMARK SOLLOTION SF6
ÄNGLAMARK AFTERSUN
ÄNGLAMARK SOL SPRAY SPF30
X-TRA ENG.BARBERH.10 STK
X-TRA HÅNDSÅPE 500 ML
X-TRA DUSJSÅPE 500 ML
X-TRA TANNKREM 125 ML
X-TRA TANNB.MEDIUM 3 PK
X-TRA ANSIKTSWIPES 25STK
X-TRA BODYLOTION 500 ML
X-TRA HÅRMOUSSE 150ML
X-TRA HÅRSPRAY 300 ML
X-TRA BALSAM 500 ML
X-TRA HÅRGELE 150 ML
X-TRA SHAMPOO 500ML
X-TRA LOMMETØRKLÆR
X-TRA TRUSEINNL.50 STK
X-TRA BIND NORM.M/VINGER

Vask og rengjøring:
COOP KLOR 7.5DL
COOP SALMIAKK 750ML
COOP GRØNNSÅPE 750ML
COOP TØYVASK WHITE 1.4KG
COOP TØYVASK COLOR 1.4KG
COOP TØYMYKNER GUL 750ML
COOP UNIV.RENGJØRING 1L
COOP SKUREKREM 500 ML
ÄNGLAMARK OPPVASK TABL.
ÄNGLAMARK COLOR 800G
ÄNGLAMARK WHITE 800G
ÄNGLAMARK TØYMYKNER 1L
ÄNGLAMARK HÅNDOPPVASK
ÄNGLAMARK TØYV.COLOR 1L
X-TRA TØYMYKNER 1L
X-TRA MASKINOPPVASK 2 KG
X-TRA TØYVASK COLOR 4KG
X-TRA HÅNDOPPVASK 500 ML
X-TRA TØYVASK WHITE 4KG
X-TRA VINDUSPRAY 750 ML
X-TRA MASK.OPPV.TAB.40PK