Statsministerens kontor

Ny statssekretær i OED

Pressemelding   •   sep 03, 2010 17:13 CEST

Kongen har i statsråd i dag utnevnt stortingsrepresentant Per Rune Henriksen (Ap) (50), Bergen, til statssekretær for statsråd Terje Riis-Johansen i Olje- og energidepartementet.

Da han ble innvalgt på Stortinget for Arbeiderpartiet i Hordaland i 2005, var Henriksen LO-sekretær i Bergen og omland. Han er utdannet tømrer, og har også arbeidet som regionalt verneombud for Fellesforbundet og vært engasjert av NORAD for fredskorpstjeneste i Kenya.

Regjeringen er utgått fra Arbeiderpartiet (Ap), Sosialistisk Venstreparti (SV) og Senterpartiet (Sp). Listen over statssekretærer ser nå slik ut:

For statsminister Jens Stoltenberg (Ap)
Rita Skjærvik (Ap)
Snorre Wikstrøm (Ap)
Tor Brostigen (SV)
Dagfinn Sundsbø (Sp)
Torbjørn Giæver Eriksen(Ap)
Svein Fjellheim (Ap)
Mina Gerhardsen (Ap)

For kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV)
Lisbeth Rugtvedt (SV)
Roger Sandum (SV)

For kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete (Sp)
Hege Solbakken (Sp)
Guri Størvold (Sp)
Dag-Henrik Sandbakken (Sp)
For utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap)
Espen Barth Eide (Ap)
Gry Larsen (Ap)
Erik Lahnstein (Sp)

For forsvarsminister Grete Faremo (Ap)
Roger Ingebrigtsen (Ap)

For finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap)
Hilde Singsaas (Ap)
Kjetil Lund (Ap)
Roger Schjerva (SV)
Ole Morten Geving (Sp)

For nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap)
Rikke Lind (Ap)
Halvard Ingebrigtsen (Ap)
Pål Julius Skogholt (SV)

For samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp)
Lars Erik Bartnes (Sp)

For helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap)
Tone-Helen Toften (Ap)
Ragnhild Mathisen (Ap)
Robin Kåss (Ap)

For miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV)
Heidi Sørensen (SV) - miljøsaker
Ingrid Fiskaa (SV) - utviklingssaker

For justisminister Knut Storberget (Ap)
Terje Moland Pedersen (Ap)
Astri Aas-Hansen (Ap)
Pål Lønseth (Ap)

For olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp)
Sigrid Hjørnegård (Sp)
Per Rune Henriksen (Ap)

For forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland (SV)
Kyrre Lekve (SV)

For kulturminister Anniken Huitfeldt (Ap)
Lotte Grepp Knutsen (Ap)
Lubna Jaffery Fjell (Ap)

For landbruks- og matminister Lars Peder Brekk (Sp)
Ola T. Heggem (Sp)

For fornyings-, administrasjons- og kirkeminister Rigmor Aasrud (Ap)
Inger-Anne Ravlum (Ap)
Raimo Valle (Ap)

For arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap)
Jan-Erik Støstad (Ap)
Gina Lund (Ap)

For fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen (Ap)
Vidar Ulriksen (Ap)

For barne-, likestillings- og inkluderingsminister Audun Lysbakken (SV)
Henriette Westhrin (SV)