Pressemelding

Blogvertiser betalar dig för att blogga

Blogvertiser AS

11-04-2012 13:42

Blogvertiser har funnits i Sverige sedan 2007 och lanserar nu sin tjänst även i Norge. Sedan starten har Blogvertiser har totalt betalat ut över 800 000 kr i lön till bloggare under dessa år.

Än så länge är det enbart öppet för att bloggare ska få registrera sig på Blogvertiser.com/no, men när tillräckligt många bloggare registrerat sig så kommer även företagen att få registrera sig.

- Vi har under det senaste året haft flera hundra norska bloggare som ansökt om att få bli medlemmar berättar Jon Gotlin, VD för Blogvertiser. Tyvärr har vi inte kunnat godkänna dem då vi enbart arbetade med svenska bloggar. Men nu finns även möjligheten för norska bloggare att tjäna pengar hos Blogvertiser.

Hur funkar Blogvertiser?

Bloggaren skapar ett konto på Blogvertiser.com/no, det är gratis. Bloggaren kommer sedan att få erbjudande från företag om att skriva om deras produkter eller tjänster. Bloggaren kan välja att tacka ja eller nej beroende på om de tycker att tjänsten eller produkten passar deras blogg.

Företaget berättar vad bloggaren ska skriva om, men sedan är det upp till bloggaren att skriva vad han/hon själv tycker. Företaget kan alltså inte betala för en positiv recension då bloggaren får skriva vad han/hon själv tycker om deras produkt eller tjänst.

Blogvertiser kontrollerar att bloggaren följt uppdragsbeskrivningen och betalar sedan bloggaren.

- Det har funnits ett stort intresse bland bloggarna i Sverige och vi hoppas att det blir lika mycket även i Norge berättar Jon Gotlin.

Vedlagte filer

Kategorisering

Temaer:
Webtjenester
Tags:
blogg
tjen penger
spre nyheten
blogge
vurderinger
anmeldelser
lei bloggere