Skip to main content

AcadeMedia välkomnar kökvot för nyanlända elever

Nyhet   •   Feb 23, 2017 16:13 CET

Hamnskolan är en av många skolor inom AcadeMedia som redan har tagit emot nyanlända elever

Sedan den 1 november 2016 är det enligt skollagen möjligt för friskolor med kö att ha en särskild kvot för nyanlända elever. AcadeMedia har valt att använda sig av den möjligheten på samtliga grundskolor med start hösten 2017.

Kvoten omfattar elever som har bott i Sverige i mindre än två år, och inom AcadeMedia är kvoten satt till fem procent av en skolas totala elevintag per läsår.

– Det är bra att fler skolor nu kan vara med och bidra. Vi har tagit emot nyanlända elever på många skolor redan innan, men med det nya regelverket kan även populära skolor med kö vara med och ta ett ännu större samhällsansvar. Det tycker vi är bra, säger Sofia Larsen, chef för AcadeMedias för- och grundskolor.

Hamnskolan på Södermalm, som ingår i Pysslingen Skolor, är en av de skolor som redan har tagit emot många nyanlända elever. Catrin Freidenvall, rektor på Hamnskolan, tycker också att det nya regelverket är bra.

– Ju fler som kan vara med och bidra desto bättre. Vi har kunnat smygstarta eftersom vi hade lediga platser i höstas, sedan oktober har 13 nyanlända elever och 16 nyanlända förskolebarn börjat hos oss, säger hon.

Bor i samma byggnad

I samma byggnad som Hamnskolan ligger Vintertullens anläggning för nyanlända. Här bor majoriteten av de nya förskolebarnen och eleverna tillsammans med sina familjer. Att jobba med nyanlända elever i den här omfattningen är nytt för Hamnskolan.

– Vi har haft hemspråksundervisning på 16 olika språk tidigare, men det här är annorlunda. Direkt när vi fick veta att det skulle flytta in nyanlända familjer i byggnaden så hörde vi av oss och sa att vi gärna tog emot dem på vår skola. Det har gått väldigt fort, men också väldigt bra, eftersom både medarbetare och övriga elever har en genuin vilja att bidra, säger Catrin Freidenvall.

– Många av barnen som flyttade in i byggnaden kunde börja hos oss redan efter en vecka. Det har givetvis ställt nya krav på vår verksamhet, inte minst eftersom det handlar om så många olika språk. De som har börjat hos oss är i åldrarna 1-13 år, berättar hon.

Stort engagemang

Det första Catrin Freidenvall behövde göra var att inventera vilka kompetenser som fanns på skolan och vad de behövde komplettera med. De praktiska utmaningarna, exempelvis när det gäller att hitta tolkar med rätt kompetens, har varit många. Men engagemanget på Hamnskolan har hela tiden varit stort.

– Innan vi fick våra nya barn och elever hade vi en temavecka på skolan där alla elever deltog. Vi pratade om barn på flykt, vi sydde SOS-paket i slöjden, skrev dikter, böcker och skänkte pengar till Unicef. Temaveckan bidrog nog till att våra elever fick en ökad förståelse för vad deras blivande kompisar gått igenom och de har verkligen varit helt fantastiska när de välkomnat dem till skolan, säger Catrin Freidenvall.

– Och bland medarbetarna och föräldrarna har engagemanget också varit stort. Visst tyckte många medarbetare att det var svårt i början, det är ju en stor omställning för oss, men alla tycker samtidigt att det är en förmån att kunna bidra via sitt arbete, säger hon.

Berikar verksamheten

Som skola har man också mycket att vinna och lära sig genom att göra plats för nyanlända elever, menar Catrin Freidenvall.

– Vi är i grunden en ganska homogen skola, liksom många andra skolor på Södermalm, även om våra elever har olika bakgrund. Jag tror att det är bra för elever att möta barn från andra delar av världen, som pratar andra språk och har med sig andra erfarenheter, säger hon.

På Hamnskolan finns också en dryg handfull nyanlända på arbetspraktik, som kommit in på skolan via AcadeMedias avsiktsförklaring med Arbetsförmedlingen. De pratar samma språk som många av de nya eleverna, vilket underlättar arbetet med inkludering på skolan.

För Catrin Freidenvall har det varit viktigt att de nya eleverna ska känna sig som en del av verksamheten så snabbt som möjligt.

– Det är fantastiskt att se vilken glädje barnen har inom sig, trots att en del har varit med om fasansfulla saker. De vill gå i skolan, de vill leka med andra barn och de hungrar efter att läsa böcker. Det känns bra att vi som skola kan vara med och bidra till att de här barnen får en bra start i sitt nya hemland. I vårt fall har det gått snabbt, och vi har lärt oss mycket det senaste halvåret, som gör oss bättre rustade att ta emot nyanlända elever i framtiden, säger hon.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy