Skip to main content

Brain Race - från idé till koncept på 36 timmar

Nyhet   •   Jan 26, 2016 06:30 CET

En 36 timmar lång workshop avskräcker nog många. Men inte eleverna på NTI-gymnasiet i Göteborg. I helgen arrangerades Brain Race - ett årligt återkommande samarbete mellan NTI-Gymnasiets handels - och ekonomiprogram, Team Göteborg och Göteborg & Co.

– Brain Race-konceptet bygger på att våra elever, tillsammans med Team Göteborgs evenemangsvärdar, ska jobba med ett skarpt case i 36 timmar. I år var det Vetenskapsfestivalen som ville ha ungdomars hjälp med att skapa en mäss-aktivitet som kan få ungdomar i åldern 15-20 år att intressera sig för festivalens programtidning, berättar Shahram Blomqvist, som är programansvarig för handelsprogrammet och ekonomiprogrammet på NTI-gymnasiet i Göteborg.

Jobba under tidspress
Ett av syftena med Brain Race är att utmana eleverna att jobba under tidspress tillsammans med personer de precis har träffat. De får ett case presenterat för sig och uppdraget är att jobba fram ett koncept utifrån den bästa idén som gruppen kommer på. Under workshopens andra dag presenterades slutresultatet för en jury bestående av uppdragsgivaren och representanter för branschen.

– Vi tror att eleverna utvecklar viktiga entreprenöriella förmågor genom att jobba på det här sättet. För oss som skola är det också viktigt att ha ett bra samarbete med viktiga evenemangsaktörer i Göteborg, det blir ett naturligt utbyte mellan vår skola och den bransch som många av våra elever kan jobba inom i framtiden, säger Shahram Blomqvist.

”Utmanande och roligt”
En av eleverna som deltog i Brain Race var Jonathan Fahl som läser första året på NTI-gymnasiets ekonomprogram.

– Idén som min grupp hade var att skapa en labyrint på mässan, med olika teman i olika rum. På så sätt skulle besökare få möjlighet att hitta det de själva ville se i programtidningen. Målet med idén var att få fler att vilja vara med i Vetenskapsfestivalen och att få fler unga att vilja läsa vidare på universitetet, berättar han.

– Jag tror att man tränar sin sociala förmåga när man deltar i sådana här aktiviteter och man lär sig att samarbeta med människor som man inte har träffat innan. Man får också med sig ett helhetstänk, hur man jobbar fram ett koncept utifrån en idé.

”Inga dåliga idéer”
Bella Drayd Faud, en av de deltagande evenemangsvärdarna från Team Göteborg, var med i det vinnande laget. Idén som tog hem slutsegern var en ”selfie-aktivitet” som går ut på att besökarna på mässan tar en selfie i en vetenskaplig miljö. Sen får de en programtidning där originalbilden på framsidan bytts ut mot besökarens egen ”vetenskaps-selfie”.

– Tanken är att mäss-besökarna tar selfies med hjälp av ”cut-out-tavlor” eller kostymer som föreställer exempelvis forskare, läkare eller läkare. Det gör att man blir en del av Vetenskapsfestivalen, säger hon.

Hon tycker att helgens workshop var utmanande, men rolig. I deras grupp hade de en grundregel – ingen idé är dålig.

– Man ska självklart ha en positiv inställning gentemot alla och bjuda lite på sig själv. Då gör de andra i gruppen också det. Vi i vår grupp kom överens om att ingen idé är dålig - alla idéer är bra. Det är viktigt att stötta varandra och att verkligen lyssna på alla. Skratt, gemenskap och positiv inställning till varandras idéer skapar en bra stämning och ett bra samarbete, säger Bella Drayd Faud.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy