Skip to main content

Drottning Blanka-elever till Etiopien på utbytesresa

Nyhet   •   Feb 23, 2016 13:23 CET

Två veckor i skolbänken på Awassa College of Health Science, varvat med studiebesök på lokala sjukhus, vårdcentraler och andra etiopiska institutioner – det är vad som väntar 15 förväntansfulla elever från vård- och omsorgsprogrammet på Drottning Blankas gymnasieskola i Stockholm.

På fredag reser eleverna tillsammans med skolans rektor och två lärare och blir borta i två veckor.

– Det känns så klart fantastiskt att vi kan erbjuda våra elever en sådan här möjlighet. Jag är övertygad om att våra elever kommer att växa enormt som individer och få ovärderliga erfarenheter och minnen för livet. Samtidigt kommer det säkert bli en rejäl kulturchock för många av dem säger Norma Aznar, rektor på Drottning Blanka i Stockholm, som varit i Etiopien flera gånger tidigare.

Besök i Sverige
Detta är den andra delen av Drottning Blankas utbyte med partnerskolan i Etiopien. Hösten 2014 kom elever från Awassa College till Drottning Blanka på besök.

– Det blev lyckat och jag tror att våra besökande elever uppskattade möjligheten att få vara med på lektioner inom många olika ämnen hos oss. Vår utbildning är ju lite bredare, medan deras har ett större fokus på just vård och hälsa. Dessutom fick de delta vid avancerade operationer på Danderyds Sjukhus som de kanske inte har möjlighet att se hemma i Etiopien, säger Norma Aznar

Förberedelser inför resan har pågått länge, eleverna har bland annat läst en kurs inom internationella relationer med mycket fokus på just Etiopien.

– Förberedelserna började egentligen redan när eleverna från Awassa besökte oss. Då lärde vi känna dem och vi märkte vilken kunskapsnivå de låg på. Jag har också planerat in många reflektionssamtal i grupp under vistelsen i Etiopien. Jag tror eleverna kommer ha ett stort behov av det för att bearbeta sina intryck av en så främmande kultur, säger Norma Aznar.

– Vi har pratat mycket om vad som väntar dem, men det är ändå väldigt svårt att förbereda sig för den extrema fattigdom som kommer att möta dem. Alla reagerar olika på det, säger hon.

Både skolbänk och studiebesök
Studieresan sker genom Athena Utbyten som kan sökas av gymnasieskolans nationella yrkesprogram och finansieras av Universitets- och högskolerådet, UHR, och SIDA. Programupplägget för eleverna är planerat så att de tillbringar varannan dag i skolbänken på Awassa College och varannan dag är de ute på olika studiebesök.

– Jag tror det blir en bra mix. Det blir bra för dem att känna på hur det är att vara elev i ett väldigt avskalat klassrum med gamla sortens griffeltavla och utan någon wifi-uppkoppling som de är vana vid hemma, säger Norma Aznar.

– Vården är ett yrke där man kommer i kontakt med många olika människor med helt olika bakgrund och ursprung. Den här resan kommer ha stor betydelse för våra elever i att förbereda dem för deras framtida yrkesval inom vården, säger Norma Aznar.

”Vi kommer lära oss mycket”
Tove Andersson-Lind är en av skolans 15 elever som snart reser till Etiopien. Hon var också med på skolans planeringsresa till Awassa på höstlovet 2014.

– Det ska bli väldigt spännande men jag är också lite nervös eftersom jag inte gillar att flyga. Men väl på plats i Awassa tror jag det kommer vara väldigt givande och att vi kommer lära oss mycket. Jag har ju en fördel av att ha varit där förut. Jag tror jag var väl förberedd inför den resan men det blev ändå en chock att komma till en så annorlunda kultur, men man vänjer sig, säger Tove Andersson-Lind.

– Mina klasskompisar kommer nog bli ganska förvånade över standarden på klassrummen som inte alls är lika fina som hemma men jag tror det är bra att få uppleva andra miljöer än de man är van vid. Det bästa med resan kommer vara att komma dit med ett öppet hjärta och sinne och få en större förståelse för människor från en annan kultur, att få lära sig av dem och att se att man kan göra saker på olika sätt, säger hon.

Tove har siktet inställt på ett internationellt arbete inom vården i framtiden.

– När jag har gått ut gymnasiet kommer jag plugga vidare till sjuksköterska och samtidigt jobba som undersköterska. Jag har haft tankar om att jobba internationellt så småningom och det var en känsla som stärktes i samband med min förra resa till Etiopien. Jag skulle kunna tänka mig att jobba för Röda Korset till exempel, säger Tove Andersson-Lind.


Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy