Skip to main content

Internationellt musikprojekt på Plusgymnasiet i Jönköping

Nyhet   •   Feb 09, 2017 08:25 CET

På Plusgymnasiet i Jönköping pågår just nu ett internationellt musikprojekt. Tillsammans med elever från Tyskland, Spanien och Finland ska musik- och stylistelever på Plusgymnasiet planera och genomföra två konserter med musik från olika årtionden.

Förberedelserna inför konserterna, som ska äga rum hösten 2017 och våren 2018, är i full gång.

– Det är ett EU-finansierat Erasmus+projekt och vi fyra skolor som deltar har olika ansvarsområden. Att samarbeta med skolor i andra länder ger eleverna både bättre språkkunskaper och en ökad förståelse för kulturella likheter och olikheter, säger Robin Mållberg, musiklärare på Plusgymnasiet i Jönköping och initiativtagare till projektet.

Olika ansvarsområden

De svenska och finska eleverna ansvarar för musik och styling, de tyska eleverna ansvarar för kläder och design och den spanska skolan ansvarar för marknadsföring av konserterna. Samarbetet sker både över internet och på fysiska träffar.

Kevin Blomqvist och Kajsa Trogen läser tredje året på det estetiska programmet med inriktning musik på Plusgymnasiet i Jönköping. De tycker att det är spännande och lärorikt att jobba tillsammans med elever från andra länder.

– Man lär sig att jobba med människor på olika sätt, som man kanske inte alltid är van vid. Det handlar exempelvis om att använda rätt begrepp på engelska som alla förstår, säger Kevin Blomqvist.

Projektet heter ”Music is everywhere” och Kajsa Trogen berättar att temat kommer att återspeglas i allt från musik och scendesign till kläder, hår och smink.

– De olika årtiondena är den röda tråden. Vi börjar på 1940-talet och kör på fram till idag. Det bästa med det här projektet är att träffa människor och skaffa sig vänner i andra länder, och att få besöka deras skolor, säger hon.

Reser till Spanien

I höstas träffades elever och lärare från de fyra skolorna för ett första uppstartsmöte. Om några veckor ska de ses igen.

– Då reser två lärare och sex elever från vår skola till Spanien för ett planeringsmöte, och till hösten kommer alla som jobbar med musiken till vår skola för en övningsvecka. Samarbetet blir allt mer intensivt ju mer vi närmar oss den första konserten, säger Robin Mållberg.

Konserterna kommer att hållas i Finland och Spanien, och vem som helst får komma. De elever som börjar på Plusgymnasiets musikprogram till hösten kastas rakt in i hetluften.

– Eftersom projektet spänner över flera läsår kommer elever att få jobba med olika delar, en del är med och gör mycket av förberedelserna medan andra kommer in i ett senare skede. Min förhoppning är att detta ska bli ett stående inslag i skolans arbete med internationalisering, säger Robin Mållberg.

Här kan du följa projektet via skolans blogg.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera