Skip to main content

Lyckad integrationssatsning på Drottning Blanka i Varberg

Nyhet   •   Dec 16, 2016 09:17 CET

Skridskoåkning, pepparkaksbakning och hjärt- och lungräddning. Det är några av aktiviteterna som eleverna på Drottning Blankas Gymnasieskola i Varberg gör tillsammans med nyanlända ungdomar.

– Som skola har vi ett ansvar, vi är en viktig del av samhället och vill bistå alla kommuninvånare. Men det här är ingen välgörenhet, det är ett ömsesidigt utbyte där vi och våra elever lär oss massor och får nya vänner, säger skolans rektor Stefan Lindh.

– Ömsesidigheten är jätteviktig. Det är lätt hänt att man hamnar i en maktposition när man hjälper någon, men vinsterna i det här går åt flera håll.

Projektet sker i samverkan med ungdomsverksamheten Centralen MUVE och har pågått i flera år. Aktiviteterna sker på ungdomsgården, på skolan och på andra ställen i kommunen. Många av skolans lärare är involverade via sina respektive ämnen.

– Vi gör många lättsamma aktiviteter och jag märker att både våra elever och de nyanlända ungdomarna, som i de flesta fall går på andra skolor, växer när de umgås. Våra elever blir ansvarstagande och är genuint intresserade av de nyanländas berättelser. Det ger viktiga perspektiv, säger Stefan Lindh.

Många av de nyanlända ungdomarna börjar senare på Drottning Blanka eftersom de knyter naturliga band till skolan, dess lärare och elever.

– Det är roligt, men det är inte anledningen till att vi gör detta. Men vi är en skola som är öppen för alla och om vi kan hjälpa till på något sätt så gör vi så gott vi kan, vår dörr står alltid öppen.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera