Skip to main content

Med hela världen som klassrum

Nyhet   •   Jan 16, 2017 10:15 CET

I Varberg känns omvärlden aldrig avlägsen. Åtminstone inte om man går på Drottning Blankas Gymnasieskola. Skolan har under flera år satsat på internationella projekt och samarbeten som gett eleverna möjlighet att besöka många olika länder, både i och utanför Europa.

– Att integrera internationella perspektiv i undervisningen är något som skolan ska leverera idag, men vi ser till att det internationella arbetet också sker i form av utlandsvistelser. Under våren har vi elever och lärare som ska besöka England, Polen och Kuba, berättar Stefan Lindh, rektor på skolan.

Det internationella arbetet har alltid varit prioriterat på Drottning Blanka i Varberg. Elever har fått undervisning på Mallorca, gjort APL (praktik) i Norge, Kroatien, Thailand, Spanien och Mexiko.

– I flera omgångar har våra elever på vård- och omsorgsprogrammet också haft utbyten med två skolor i El Salvador, eleverna på hotell- och turismprogrammet har besökt Rom och våra samhällselever har besökt Auschwitz i Polen, berättar Stefan Lindh.

”Perspektiv på livet”

Ett besök i koncentrationslägret Auschwitz är numer ett fast inslag för elever i årskurs tre på det samhällsvetenskapliga programmet.

– Att våra elever får besöka Auschwitz är viktigt. Det är en stark upplevelse som verkligen sätter perspektiv på livet. Och det känns kanske extra angeläget i den tid vi lever i nu, säger Stefan Lindh.

För eleverna på hotell- och turismprogrammet är en utlandsresa i årskurs tre också ett stående inslag. Destinationen varierar dock från år till år.

– I en bransch som så tydligt rör sig mot en global arbetsmarknad känns det naturligt att eleverna får med sig internationell erfarenhet innan de lämnar gymnasiet. Våra internationella projekt ger insikter och kunskaper som är svåra att förmedla fullt ut i klassrummet hemma i Varberg. Oavsett vilket program man läser så finns det stora vinster med att möta människor och få nya upplevelser i en annan kontext, säger Stefan Lindh.

Till listan med länder som Drottning Blanka i Varberg har utbyten med kan snart Kuba läggas, om allt går vägen. I vår ska nämligen två av skolans lärare delta på en internationell konferens i Havanna.

– Konferensens huvudinnehåll är hållbar utveckling och pedagogik. Vår förhoppning är att besöket på Kuba på sikt ska leda till att fler lärare och elever kan resa dit, kanske att elever kan förlägga sin APL där i framtiden.

– Engagemanget är enormt på skolan och fler internationella projekt lär dyka upp på skolan de närmaste åren, säger Stefan Lindh.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's <a href="http://www.mynewsdesk.com/se/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Privacy Policy</a>.