Skip to main content

Mikael Elias-elever i Örnsköldsvik bäst i landet på engelska

Nyhet   •   Feb 25, 2016 09:50 CET

I dagarna avgjordes kvalet till regionfinalen i Språkolympiaden, eller International Language Competition, som tävlingen egentligen heter. I den tävlar skolor mot varandra i olika språkkunskaper. Eleverna från Mikael Elias i Ö-vik vara inte bara bäst i kvalgruppen för norra Sverige, det visade sig att de var bäst på engelska i hela landet.

– Det är givetvis ett fantastiskt resultat och något som gör alla medarbetare och elever på skolan väldigt stolta. Vi visste att våra elever var duktiga, men hur duktiga de var visste vi inte. Nu har vi fått en fingervisning om att vi ligger väldigt bra till, säger Joakim Ekenberg, rektor på Mikael Elias gymnasium i Örnsköldsvik.

Det var första gången som skolan tävlade i Språkolympiaden. Mikael Elias gymnasium fick ett poängsnitt på 67,22. På andra plats kom gymnasieskolan Spyken i Lund med 64,08 poäng.

– Jag tror att våra elever tyckte det var väldigt inspirerande att få tävla mot jämnåriga från andra skolor. Vi har ju sett på våra studieresultat att vi ligger bra till i engelska och även matten bland annat, men det ger en annan sorts stolthet i att tävla mot andra skolor och vinna, säger Joakim Ekenberg.

60 elever tävlade
I tävlingen deltog alla elever på skolan som läser engelska sex eller sju, det vill säga elever från årskurs två och tre. Totalt cirka 60 elever. För att räkna ut skolans sammanlagda resultat räknas ett medelvärde ut på de fem bästa resultaten från de deltagande eleverna.

– Vi har väldigt studiemotiverade elever och i kombination med skickliga och hängivna lärare som inte vill annat än att se sina elever lyckas med sina studier kan man komma långt, säger Joakim Ekenberg.

Nu väntar regionfinal i Umeå i mitten på mars där två av de fem elever med högst resultat får representera skolan. Mikael Elias motståndare i regionfinalen blir Umeå Internationella Gymnasium och Luleå gymnasieskola.

– Det blir säkert en tuff final med mycket nerver men vår målsättning är självklart seger, säger Joakim Ekenberg.

”Kul att representera skolan”
En av de två eleverna som kommer få äran att representera skolan i regionfinalen är Sofia Sundkvist som går samhällsvetenskapsprogrammet i årskurs 3.

– Det var så klart jättekul att bli tillfrågad om att representera skolan i regionfinalen, det var inget jag hade räknat med. Jag kommer verkligen satsa hårt och göra mitt bästa, säger Sofia Sundkvist.

En starkt bidragande orsak till att skolans elever är ovanligt starka i engelska är enligt Sofia Sundkvist studieresan till Oxford i årskurs 1.

– Jag lärde mig massor under den resan, trots att det bara var en vecka så var det väldigt givande. Vi varvade studier i skolbänken med flera intressanta utflykter till museer, ett college med mera. Det var ett väldigt väl genomtänkt program.

Hon är optimistisk inför regionfinalen i Umeå.

– Det kommer garanterat bli nervöst men jag är samtidigt väldigt mycket en tävlingsmänniska så jag tror inte det kommer bli något problem, det kommer bara göra mig ännu mer skärpt. Jag har ingen aning om hur det kommer att gå men vi går in med en positiv känsla eftersom vi hade så mycket bättre resultat än våra motståndare när vi möte dem i kvalet. Samtidigt är nog våra motståndare rejält revanschsugna. Det blir verkligen spännande, säger hon.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy