Skip to main content

Mikael Elias-elever till Japan på studieresa

Nyhet   •   Jan 20, 2016 16:39 CET

En vecka som gymnasieelever i Tokyo och boende hos japanska värdfamiljer. Det är vad som väntar sex förväntansfulla elever från Mikael Elias Gymnasium i Sundsvall. Studiebesöket är starten på ett långsiktigt utbyte och samarbete med det japanska gymnasiet Hosei High School.

De sex eleverna som åker till japan läser steg tre i japanska vilket innebär att de är inne på sitt tredje år i ämnet. Nu får de chansen att testa sina språkkunskaper i skarpt läge. Dels genom att eleverna ska delta i den ordinarie undervisningen på Hosei High School, dels efter skoltid då eleverna kommer att vara inneboende hos familjer till elever på skolan.

”Utmaning att hänga med i språket”
Rektorn Linda Fisher och skolans lärare i japanska, Yoko Kawabata, följer också med.

– Det här kommer bli fantastiska erfarenheter för oss, minnen för livet - självklart för eleverna, men även för mig. Tack vare att Yoko följer med som är född och uppvuxen i Tokyo har vi den bästa guiden man kan tänka sig. Vi har inplanerade museibesök och kulturella vandringar i staden som Yoko håller i, säger Linda Fisher, rektor på Mikael Elias Gymnasium i Sundsvall.

– Det blir en nyttig erfarenhet för våra elever att få ta del av den japanska skolkulturen. Samtidigt blir det säkert en utmaning för dem att hänga med i språket under lektionerna efter att ha läst japanska i mindre än tre år. Vi är alla väldigt peppade inför resan och eleverna ser fram emot att få träffa sina nya klasskamrater och sina värdfamiljer, säger hon.

Långsiktigt samarbete
Studiebesöket är samtidigt starten på ett mer långsiktigt samarbete mellan Mikael Elias Gymnasium och Hosei High School.

– Japan är väldigt framgångsrikt ur alla möjliga perspektiv i internationella jämförelser, inte minst inom matematiken. Vi kommer ha möten med skolans ledningsgrupp för att titta på vilka arbetssätt och metoder de använder inom matteundervisningen som ger så höga studieresultat. På sikt är målet att det vi lär oss genom vårt samarbete ska gynna våra elever genom att vi kan utveckla undervisning ännu mer, säger Linda Fisher.

Samtidigt är Linda Fisher övertygad om att samarbetet skolorna emellan även kommer vara givande åt andra hållet.

– Jag tror att den japanska skolan har en del att lära sig av oss när det gäller bedömningskulturen som vi har i Sverige, det vill säga att se utveckling hos eleven ur ett större perspektiv och inte bara titta på provresultaten som de tenderar att göra i Japan och i många andra delar av världen. Hur våra lärare ger feedback, deras relationer till eleverna och hur vi skapar delaktighet i klassrummet är andra områden där jag tror vi har kommit längre än i Japan, säger Linda Fisher.

”Spännande och lite nervöst”
Malin Rogge går tredje och sista året på Mikael Elias och är nöjd med att hon valde japanska som språk på gymnasiet.

– Det känns verkligen som ett privilegium att vi på vår skola kan välja språk utanför standardspråk som franska, tyska och spanska. Det ska bli väldigt spännande att komma till Tokyo men lite nervöst också så klart eftersom det här en helt ny och främmande kultur, säger hon.

– Det ska bli så roligt att få en inblick i livet som gymnasieelev i Tokyo med allt vad det innebär, såsom skoluniform och så vidare. Jag tror att relationen mellan lärare och elever är en av de största skillnaderna jämfört med svensk skola. Jag tror att japanska elever nog tar skolan på större allvar än vad svenska elever generellt gör, säger Malin Rogge.

Läs Sveriges Radions artikel om eleverna och resan.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's <a href="http://www.mynewsdesk.com/se/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Privacy Policy</a>.