Skip to main content

Nu startar LBS Kreativa Gymnasiet i Linköping

Nyhet   •   Aug 18, 2015 16:57 CEST

Nu startar den allra första höstterminen på LBS Kreativa Gymnasiet i Linköping. Skolans lokaler, som ligger i samma hus som tidningen Corren i centrala Linköping, har igår och idag fyllts av förväntansfulla elever.

– Det känns väldigt roligt att terminen äntligen drar igång. Jag ser fram emot att vara med och skapa en riktigt bra skola tillsammans med våra medarbetare och elever, säger skolans rektor Lotten Elming.

Allt fler gymnasieelever vill studera medieinriktade program och LBS i Linköping erbjuder utbildningar inom media foto/film, journalistik, spelgrafik, spelutveckling, grafisk design, och systemutveckling.

Att intresset för den här typen av program är stort är tydligt enligt Lotten Elming.

– Det märks att de här ämnena ligger i tiden. Ett exempel på det är LBS i Motala där nästan hälften av eleverna länge pendlat från andra kommuner för att gå där. När vi nu även finns Linköping blir våra utbildningar tillgängliga för fler som är intresserade av att läsa de här inriktningarna. Det känns naturligtvis jättekul att kunna möta den efterfrågan, säger Lotten Elming.

Totalt börjar 74 elever i årskurs 1 nu i höst. På skolan startar även en årskurs 2 inom spelutveckling, med elever som tidigare pendlade till LBS i Motala.

– Våra lokaler begränsar oss inte, utan vi tillåts att växa efter behov. Det känns spännande att vi är grannar med Corren. De är positiva till att samarbeta med oss givet vårt programutbud. Våra elever kommer bland annat att ha tillgång till Correns proffsiga fotostudio, säger Lotten Elming.

Hon ser fram emot att forma en skola där eleverna utvecklas både kunskapsmässigt och som människor.

– Vi ska vara en skola som ger eleverna de allra bästa förutsättningarna för vidare studier, men vi vill också bidra till att förbereda våra elever för dagens och morgondagens samhälle.

LBS Kreativa Gymnasiet finns idag på 14 orter.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's <a href="http://www.mynewsdesk.com/se/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Privacy Policy</a>.