Skip to main content

Ny teknik höjer undervisningen på Framtidsgymnasiet i Västerås

Nyhet   •   Sep 18, 2014 19:10 CEST

I dag var det invigning av den virtuella svets som Framtidsgymnasiet i Västerås köpt in från Lincoln Electric i USA. Skolan är en av de första i Europa som investerar i den nya tekniken. Peter Ringsäter och Dennis Bauer är svetslärare på Framtidsgymnasiet, de tror att undervisningen nu får ett lyft.

– Absolut. Vi vill utbilda våra elever i en trygg miljö samtidigt som vi vill ligga i framkant och gärna leda utvecklingen. Att ha moderna lösningar gör att eleverna uppskattar undervisningen mer och då kan vi också höja kvaliteten och måluppfyllelsen, säger Peter Ringsäter.

Den virtuella svetsen kan liknas vid en svetssimulator. Med den nya tekniken lär sig eleverna alla parametrar och svetslägen virtuellt innan de går vidare ut i verkstaden med riktiga maskiner.

– Vi får till exempel direkt feedback på vinklar, hastighet och genomträngning i våra svetsfogar och kan på så sätt enkelt justera så att vi får maximal utdelning på våra lektioner. Alla resultat betygsätts och kan sparas som PDF vilket innebär att vi hela tiden kan följa elevernas utveckling, säger Dennis Bauer.

Även ur säkerhetssynpunkt är den nya virtuella svetsen en bra investering. Man kan varken bränna eller skära sig.

– Den är också mer skonsam mot miljön eftersom den inte släpper ut några gaser eller metallskrot. Vi använder bara el ur vägguttaget. Vi behöver ju inte heller ha några metallinköp som annars kan vara stora i början av svetskarriären, säger Peter Ringsäter.

Skolans rektor Peter Haglund tycker att det är viktigt att ta till sig av ny teknik som kan höja kvaliteten i undervisningen.
– Vi satsar på våra elever och deras utbildningar. Vi tror att den virtuella svetsen är ett bra steg i utvecklingen och att både lärare och elever kommer uppleva stora fördelar, säger han.

Sveriges Radio P4 Västmanland och Vestmanlands Läns tidning (VLT) var på plats idag när den virtuella svetsen invigdes.


Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy