Skip to main content

SIR blir Internationella Hotell- och Restaurangskolan

Nyhet   •   Nov 21, 2017 07:03 CET

Stockholms Internationella Restaurangskola (SIR) byter namn till Internationella Hotell-och Restaurangskolan. Hösten 2016 startade skolan hotell- och turismprogrammet och inför årets hösttermin kompletterades utbudet ytterligare med inriktningen bageri och konditori.

– Det känns helt rätt att byta namn eftersom vi har breddat vårt utbud och erbjuder en utbildning med hela världen som arbetsplats, säger skolans rektor Petronella Odhner.

Skolan fyller tio år i år men fram tills förra året fanns bara restaurang- och livsmedelsprogrammet med inriktningen kök och servering. Den internationella profilen har däremot alltid varit stark och bland samarbetspartnerna finns Londonrestaurangerna Dinner by Heston, The Clove Club, Aquavit, Margaux och Bandol, samt hotellet Mandarin Oriental. I Paris samarbetar skolan med restaurangen Le Fumoir.

– Den internationella profilen genomsyrar arbetet på skolan och är ett naturligt inslag i alla kurser och aktiviteter. Att vi kan erbjuda våra elever utlandspraktik innebär att de blir väl förberedda för en karriär även utanför landets gränser, säger Petronella Odhner.

Goda möjligheter till jobb

Yrken inom hotell, turism och restaurang är globala, och bristen på utbildad arbetskraft är stor på många håll. Det innebär att de som läser på Internationella Hotell- och Restaurangskolan har goda möjligheter att få jobb efter avslutad examen.

– När våra elever lämnar skolan har de med sig en gedigen utbildning inom sitt område, och de praktikperioder som ingår i utbildningen har gett dem nyttiga erfarenheter. De är helt enkelt redo att kastas in i hetluften och att deras yrken finns i mer eller mindre alla länder ger naturligtvis en stor frihet, säger Petronella Odhner.

Carin Jugo Andersson, verksamhetschef för Internationella Hotell- och Restaurangskolan, menar att det finns flera fördelar med att skolan nu får ett nytt namn.

– En är att vi inte längre är lika geografiskt begränsade när vi tar bort Stockholm ur namnet, nu blir det lättare att starta fler skolor i andra delar av landet. En annan fördel är att vi får ett kortare namn som inkluderar båda inriktningarna, säger hon.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy