Skip to main content

Stockholms Internationella Restaurangskola går för ny seger i Unga ekokockar

Nyhet   •   Sep 02, 2014 08:55 CEST

Två år i rad har elever från Stockholms Internationella Restaurangskola (SIR) hamnat överst på prispallen i matlagningstävlingen Unga ekokockar. På lördag är det dags för ny final i Växjö och även i år kommer ett av de sex tävlande lagen från SIR.

– Vi hoppas såklart att vi ska vinna så vi får behålla vandringspokalen här på skolan. I sommar har vårt lag jobbat tillsammans på en restaurang på Gotland och nu tränar vi på att laga finalmenyn på tid. Vi känner oss väl förberedda, säger John Ericsson som tillsammans med Elias Agerhem och Eskil Bondsäter representerar skolan i finalen 2014.

Unga Ekokockar arrangeras av Miljöresurs Linné i samarbete med Svenska kockars förening. De tävlande består av blivande kockar från landets restaurang- och livsmedelsgymnasier, som har intresse för matlagning med tydligt hållbarhetsfokus.

– Det blir mer och mer populärt att lyfta fram grönsaker och inte bara se dem som tillbehör, de kan ju faktiskt utgöra en hel måltid. Att ge det gröna på tallriken egen karaktär samtidigt som man använder sig mer av råvaror som tidigare kastats bort är en del av den våg med ekologiskt tänk som dominerar just nu. I årets final är exempelvis värphöna huvudråvaran i varmrätten, säger Elias Agerhem.

Elias Agerhem och John Ericsson läser tredje året på Stockholms Internationella Restaurangskola och att utbildningen utvecklat både deras kunskaper och syn på matlagning råder det ingen tvekan om.

– Jag tänker helt annorlunda kring mat nu än när jag började och jag är hela tiden ute efter att testa nya smaker och upplevelser. Mitt papper var i princip helt blankt när jag kom hit, jag kunde lite grunder men allt annat jag kan i dag har jag lärt mig på skolan, säger John Ericsson.

Allt fler unga människor intresserar sig för matlagning och Elias Agerhem tror att det i stor utsträckning beror på globaliseringen som skapat helt nya möjligheter.

– Utbudet är enormt, både i matbutiker och på internet kan man få oändlig inspiration. Du kan till exempel ta fram ett efterrättsrecept på YouTube och snabbt lära dig laga det. Det var ju inte möjligt när vi var yngre och det har nog bidragit till att ungdomar i dag är mer intresserade av mat och matlagning, säger han.

På Stockholms Internationella Restaurangskola blandas teori med praktik på välkända restauranger, både i Sverige och utomlands. Eleverna driver också en välbesökt lunchrestaurang.

Kristina Holmsen, som är kökslärare på skolan, ser hur eleverna utvecklas.

– Jag tror att kombinationen av teori och praktik är viktig, och att våra elever exempelvis får göra praktik i London, på Gordon Ramseys restauranger och på Dinner by Heston Bluementhal, är såklart en stor fördel. Eleverna förbereds väl inför ett framtida yrkesliv i branschen, säger hon.

Läs mer om tävlingen Unga ekokockar här.


Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy