Skip to main content

Finalisterna klara till Arla Guldko® 2017

Pressmeddelande   •   Jan 24, 2017 14:02 CET

Tre skolor, tre förskolor och tre seniorserveringar har nu gått vidare till final i Arla Guldko 2017. Under de kommande veckorna ska jurygrupperna hårdgranska finalisterna för att slutligen utse vinnarna i de tre tävlingskategorierna. Vinnarna koras vid finalgalan den 4 maj 2017 i Stockholm.

- Årets tävlingsdeltagare håller en imponerande hög kvalitet och att ha tagit sig hela vägen till final i Arla Guldko betyder att man är en av de bästa i Sverige i sin kategori. Juryarbetet med att utse vinnarna kommer nu pågå under flera veckor med personliga besök och uppföljande intervjuer, säger Fredrik Larm, projektledare för Arla Guldko.

Arla Guldko har fokus på den offentliga måltiden, som berör såväl unga som äldre i samhället. Tävlingskategorierna är Bästa Matglädjeförskola, Bästa Matglädjeskola samt Bästa Seniormatglädje. Vinnarna i respektive tävlingskategori får den åtråvärda statyetten Arla Guldko och ett utbildningsstipendium på 30 000 kr. Övriga tävlande i finalen får diplom och utbildningsstipendium på 10 000 kr. Det är sjuttonde gången tävlingen genomförs.

I juryarbetet deltar några av Sveriges stjärnkockar; Tommy Myllymäki i förskolejuryn, Paul Svensson i juryn för skolkök och Christian Hellberg i juryn för seniorer. Dessutom finns tidigare vinnare, branschprofiler samt representanter från bondeägda Arla med.

Här är finalisterna i Arla Guldko 2017:

Bästa Matglädjeförskola
Föräldrakooperativet Flisan, Färjestaden
Skogsbackens förskola, Svenshögen
Förskolan Stavstugan, Katrineholm

Bästa Matglädjeskola
Lidens skola, Sundsvall
Nyhemskolans Restaurang, Katrineholm
Virginska skolrestaurangen, Örebro

Bästa Seniormatglädje
Restaurang Leopold, Uppsala
Skogslidens vårdboende, Båstad
Vårdstyrkan, Täby

Mer information om Arla Guldko finns på: www.arla.se/guldko.

För ytterligare information, kontakta:
Fredrik Larm, projektledare Arla Guldko, Sponsring & Event chef Arla Sverige
Tel. 070-689 54 91, fredrik.larm@arlafoods.com


Kontaktuppgifter till finalisterna

Bästa Matglädjeförskola
Föräldrakooperativet Flisan, Färjestaden, Anna Landefrö, tel 076-338 16 29, info@flisanvickleby.se
Skogsbackens förskola, Svenshögen, Mona Utsten, tel 070-964 07 60, mona@skogsbacken.net
Förskolan Stavstugan, Katrineholm, Anna Frisell, 076-778 33 29, anna.frisell@katrineholm.se

Bästa Matglädjeskola
Lidens skola, Sundsvall, Glenn Widén, tel 070-226 53 10, glenn.carlsson@sundsvall.se
Nyhemskolans Restaurang, Katrineholm, Henrik Lilja, tel 0150-57326, henrik.lilja@katrineholm.se
Virginska skolrestaurangen, Örebro, Fredrik Lundquist, tel 076-551 31 91, fredrik.lundquist@orebro.se

Bästa Seniormatglädje
Restaurang Leopold, Uppsala, Daniela Lorenz, tel 018-727 76 61, daniela.lorenz@uppsala.se
Skogslidens vårdboende, Båstad, Mikael Larsen, tel 0431-77403, mikael.larsen@bastad.se
Vårdstyrkan, Täby, Jan Hedberg, tel 08-732 24 80, jan.hedberg@vardstyrkan.se

Arla Foods är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av 12 650 mjölkbönder från Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Foods är en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med ett brett sortiment av mejeriprodukter av högsta kvalitet. Arla är också världens största producent av ekologiska mejeriprodukter.