Skip to main content

NICK CAVE AND THE BAD SEEDS – Turné i Europa och Storbritannien 2020 - Nytt album ”Ghosteen”- ute nu!

Pressmeddelande   •   Okt 18, 2019 11:00 CEST

Foto: Jason Williamson

För drygt två veckor sedan släppte Nick Cave and The Bad Seeds en sprillans ny platta och nu står det klart att det blir en vårturné i Europa och Storbritannien 2020.

Bandet betraktas som en av världens största liveakter och kommer att uppträda i 19 länder inklusive 6 shower i Storbritannien.

Sagt om Nick Cave and The Bad Seeds Live:
"Joyous and unexpectedly triumphant”
– The Guardian ★★★★★

“Tense and thunderous at times, tender and cathartic at others. It’s masterful”
– The Independent ★★★★★

“An extraordinary response to the unimaginable”
– The Telegraph ★★★★★

2020 European and UK Tour Dates:
Wednesday 22 April Campo Pequeno, Lisbon, Portugal 
Thursday 23 April Campo Pequeno, Lisbon, Portugal 
Saturday 25 April WiZink Center, Madrid, Spain 
Sunday 26 April Palau Sant Jordi, Barcelona, Spain 
Wednesday 29 April Ziggo Dome, Amsterdam, Holland 
Thursday 30 April Sportpaleis, Antwerp, Belgium 
Saturday 2 May Arena Birmingham, Birmingham, UK 
Sunday 3 May Motorpoint Arena, Cardiff, UK 
Tuesday 5 May The SSE Hydro, Glasgow, UK 
Wednesday 6 May Manchester Arena, Manchester, UK 
Friday 8 May 3Arena, Dublin, Ireland 
Tuesday 12 May First Direct Arena, Leeds, UK 
Thursday 14 May The O2, London, UK 
Friday 15 May The O2, London, UK 
Sunday 17 May Lanxess Arena, Cologne, Germany 
Monday 18 May Barclaycard Arena, Hamburg, Germany 
Wednesday 20 May Royal Arena, Copenhagen, Denmark 
Thursday 21 May Royal Arena, Copenhagen, Denmark 
Saturday 23 May Ericsson Globe, Stockholm, Sweden
Monday 25 May Spektrum, Oslo, Norway 
Wednesday 27 May Mercedes-Benz Arena, Berlin, Germany 
Thursday 28 May Arena Gliwice, Gliwice, Poland 
Saturday 30 May O2 Arena, Prague, Czech Republic 
Monday 1 June Stadthalle, Vienna, Austria 
Tuesday 2 June László Papp Budapest Sportsaréna, Budapest, Hungary 
Thursday 4 June Stark Arena, Belgrade, Serbia 
Saturday 6 June Olympiahalle, Munich, Germany 
Monday 8 June Hallenstadion, Zurich, Switzerland 
Tuesday 9 June Mediolanum Forum, Milan, Italy 
Thursday 11 June Cavea Auditorium Parco della Musica, Rome, Italy 
Sunday 14 June AccorHotels Arena, Paris, France 
Wednesday 17 June Bloomfield Stadium, Tel Aviv, Israel

Biljettsläpp fredagen den 25 oktober kl. 10.00 via allthingslive.se

Nick Cave and The Bad Seeds sjunde studioalbum släpptes digitalt den 4 oktober och har mottagits som deras bästa verk någonsin. Vinyl och CD kommer att släppas fredagen den 8 november.

Skrivet om Ghosteen:
“...Stunning double album that sets desperation against empathy and faith. On one level, it shouldn’t be surprising that it’s as good as it is...Nevertheless, listening to Ghosteen, it’s very hard indeed not to be taken aback”
– The Guardian ★★★★★

“Fantastical splendour”
– The Times ★★★★★

“Grand in design and filled with rare beauty and profound, poetic lyrics”
– The Sun ★★★★★

“A masterpiece of melancholy”
– Rolling Stone 4.5 ★★★★

“An extraordinary album brimming with agony, honesty and quiet wonder”
– The i ★★★★

“Nick Cave is in the form of his life and Ghosteen is one of his greatest ever achievements.”
– 10/10 The Line of Best Fit

"On his new album, Nick Cave conjures a profound and powerful sense of wonder”
– The Quietus

Blixten & Co representerar ett 80-tal av Sveriges mest framstående artister och producerar konserter, shower, musikaler, teater och dansföreställningar över hela Skandinavien.

Blixten & Co producerar bland annat Lisa Nilsson-Kvinnan som är jag, ART, humorgruppen Stallet-Måndagsklubb på Rival, Mia Skäringer-No more fucks to give, Lola, Eric Gadd-OMG, Melodifestivalen och turnéer med artister som Veronica Maggio, Petter, Sarah Dawn Finer, Weeping Willows, Thomas Stenström, Pale Honey, Newkid, Moto Boy, Linn Koch-Emmery, STOR.

Blixten & Co är sedan december 2018 del av nätverket All Things Live, den största oberoende aktören i Norden inom live-/underhållningsindustrin. Vårt partnerskap i All Things Live täcker hela spektrumet från lokala norska akter till svenska musikproduktioner och danska stand-up-evenemang till arenakonserter med internationella artister som The Rolling Stones, Celine Dion, Green Day, Britney Spears och Eminem.