Skip to main content

Vi hjälper dig granska bostadsrättsföreningen

Nyhet   •   Feb 23, 2017 07:17 CET

För den som vill göra ett bra lägenhetsköp är det viktigt att sätta sig in föreningens ekonomi för att ta reda på om det är en stabil förening. Tillsammans med allabrf.se lanserar Booli nu en integration som hjälper till med analysen av bostadsrättsföreningar.

När du köper en bostadsrätt köper du inte själva lägenheten, utan en andel i en bostadsrättsföreningen samt en rätt att använda bostaden. Tillsammans med övriga medlemmar i föreningen ansvarar du för föreningens ekonomi, som bidrar till hur månadsavgiften och värdet på bostadsrätten utvecklas.

- För den som köper en lägenhet handlar det inte bara om att titta på själva bostaden –det är minst lika viktigt att gå igenom föreningens årsredovisning och underhållsplaner. Det kan vara svårt om du inte är van och vet vad du ska leta efter, säger Emil Kaiser, affärsområdesansvarig på Booli.se. 

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks <a href="http://www.mynewsdesk.com/se/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Integritetspolicy</a>.