Årets avslutande jubileumsauktion - Important Winter Sale

Katalogen för Bukowskis Important Winter Sale är här och innehåller ett magnifikt utbud av klassisk konst, konsthantverk, asiatiskt konsthantverk och utsökta smycken. Låt oss även lyfta fram en omfattande samling Cartiersmycken som utöver djup kärlek, representerar Cartiers eleganta estetik och höga kvalitet. Auktion 10-11 december, visning 4-9 december.

Till höjdpunkterna inom det klassiska svenska måleriet hör Anders Zorns oljemålning Valsen, en konstnär som vi särskilt uppmärksammar i år då det är 100 år sedan han gick ur tiden. Vi kan även presentera ett flertal av Carl Larssons vardagsporträtt och ljuva akvareller. Larssons betydande målning Syende flicka/Anna S, daterad 1911, är en av auktions absoluta toppnummer med ett utrop på 5-7MSEK.

Konstavdelningen innehåller även en fin internationell avdelning med allt från vackra stilleben, spännande allegorier, landskap till porträtt och utsökta äldre teckningar. Se även skulpturer som De två vildsvinen och Flygande hästen av Carl Milles samt Zorns Faun och nymf. Bland den äldre svenska konsten finns pärlor av Hilleström, spännande och livfulla sjöslag av Schoultz samt Arenius miniatyrporträtt av grevinnan Sparre-Wrede.

Katalogen för möbler och konsthantverk stoltserar bland annat med ett Sengustavianskt kungligt konsolbord, vars parhäst finns på Stockholms Slott i Drottning Lovisa Ulrikas livdrabantsal, en del av Kungliga Husgerådskammarens samlingar. Ovanligt att se är också en bordspendyl av John Ellicott (1706–1772, ett par majestätiska kandelabrar i förgylld och patinerad brons, Parisarbeten, Empire med rödmarmor (rouge Languedoc) samt ett utsökt bläckhorn på fat av verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg 1886-1895 från Fabergé. Fina representanter för silveravdelningen är bland annat ett par ljusstakar och en kaffekanna, Uppsala 1765, respektive 1773, Rokoko av Carl Fahlberg samt en dekorativ dryckeskanna av Jöran Eriksson Straus, Stockholm (1673-1689), Barock.

Den asiatiska avdelningen presenterar strax över 300 konstföremål och antikviteter så som keramik, jade, möbler, bronser, skulpturer, målningar och silverföremål med ett spann från 500 e.kr till 1900-tal. Ett av auktionens huvudnummer är det magnifika gula fatet med dekor i underglasyrblått av persikor och med kejsar Qianlong’s sigillmärke i botten (1736–95).

Ytterligare en juvel i höstens jubileumsauktion är en ovanlig antik silke Kum Kapi med metallbroschering och knutna motiv i silke, designad och vävd i Zareh Penyamins ateljé, Istanbul omkring 1910. Mattan består av imponerande 810 000 knutar per kvadratmeter och är mycket sällan förekommande på svenska kvalitetsauktioner. Ytterligare exempel på den höga kvalitet som bjuds ut inom avdelningen är en antik Kirman Laver som mäter hela 6.88 x 5.26cm, en klassisk matta med rik färgpalett samt en semiantik Täbris Petag med vackert återupptäckt 1600-talsmönster. Ett ypperligt exempel på firmans höga kvalitet och färgning.

Se hela katalogen här: https://www.bukowskis.com/sv/auctions/629/home

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98