Contemporary Art & Design - se höjdpunkter från konstavdelningen! Auktion 9 april.

Höjdpunkterna inom konstavdelning inför vårens auktion ”Contemporary Art” tar oss några decennier bakåt i tiden, till 1980- och 90-talets USA som präglades av the Pictures Generation och måleriets återkomst. Vi kan presentera viktiga verk av två av de största konstnärerna från denna generation – Richard Prince och Jim Dine.

Jim Dines två målningar, utförda 1979 respektive 1981, visar hans mest ikoniska motiv; badrocken och hjärtat. Jim Dine började måla badrockar redan på 1960-talet. Trots att han hävdar att han själv aldrig använt badrock utgör målningen ett slags självporträtt. Även hjärtformen återkommer ständigt i hans konstnärskap. Genom att använda en universell och okomplicerad symbol utforskar han med sitt expressiva färgstarka måleri relationen mellan textur, färg och komposition.

Richard Princes målning ”Untitled (joke)” från 1987 är en av hans första i en lång rad med monokroma silkscreens där han placerat ett skämt centralt på duken. När denna målning utfördes, hade han redan slagit igenom med sina egna versioner av andras bilder och var en förgrundsfigur inom appropriation art.

Larry Clark är en av fotohistoriens viktigaste fotografer, och vårens auktion innehåller flera fotografier ur hans två mest nyskapande projekt: ”Tulsa” och ”KIDS”. När fotoboken Tulsa publicerades 1971 var banbrytande med sina råa korniga bilder av ungdomar i samhällets utkanter. Clarks fokus har alltid legat på att dokumentera subkulturer. 1995 kom hans första film KIDS, från vilken vi har en serie fotografier. Flera av motiven som är inkluderade i auktionen återfinns i Moderna Museets samlingar och på flertalet internationella institutioner.

Gemensamt för ovan nämnda konstnärer är att de fortfarande är aktiva och än idag skapar verk som uppskattas av nya generationer. Även några av 2000-talets mest omtalade konstnärer finns representerade i vårens auktion. De nya konstnärliga teknikerna utvecklas ständigt, Petra Cortright och Juri Markkula är två konstnärer som leder det digitala skapandet framåt. Klassiska vardagliga material behandlas på ett okonventionellt sätt i Oscar Murillos konst. I hans collagemålningar infogas fragment och kommentarer till olika samhällsfenomen i form av kvitton, tidningsbilder och spanska ord. Hans målning är ett tidsdokument som speglar vår nutid.

Auktionen innehåller alltifrån måleri av Ola Billgren till skulptur av Joakim Ojanen. Hos Bukowskis kan du upptäcka vilken mångfald samtidskonsten har!

Visning 4-8 april, auktion 9 april.

Bukowskis - Arts & business

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98