Rapport 3: Dag 3 - Bukowskis Internationella vårauktion

Pressmeddelande   •   Nov 03, 2006 09:15 CET

Ovanliga silverpjäser får höga priser.
De största formgivarna inom det moderna silvret är Georg Jensen, Wiwen Nilsson och Borgila. Men det finns också andra som sticker ut och oavsett om silver kommer från de mest etablerade eller andra så får ovanligt förekommande pjäser de högsta priserna. Höstens moderna auktion innehöll många sällsynta pjäser och avdelningen mottogs med stor entusiasm av publiken. Sensationella priser förekom.

Ett fiskfat ”Pyramid” Art Deco inspirerat satte fart på silveravdelningen. Fatet var en tidigt Georg Jensen objekt och formgivet av Harald Nielsen på 30-talet. Priset 205.000:-
( 100.000:- ). En ovanlig skål av Tapio Wirkkala fick igång mängder av telefoner. Budgivningen ville aldrig ta slut men till slut föll klubban på 94.000:- ( 12.000:- ). Riktiga rariteter var de runda stora ljusstakarna av Wiwen Nilsson. Återigen kom telefonerna igång och priset blev högt 90.000:- ( 25.000:- ).
Slutligen måste nämnas Sveriges store 1900-tals formgivare Sigurd Persson. De cylindriska ljusstakarna med linsformad nod steg raskt från utropet 20.000:- till slutpris 52.000:-

Totalt gick silveravdelningen 61% över utrop.

Designikoner håller än
Designälskare är konservativa. Det är Poul Kjaerholm och Arne Jacobsen som gäller år från år. Priserna är alltid höga eftersom det alltid finns många som slåss om varje objekt. De svenska designikonerna t.ex Jonas Bohlins skåp ”Slottsbacken” och stolen ”Concrete”
är objekt som för ett par år sedan förekom vid varje auktion. Då planade priset ut en aning. Nu finns de till försäljning mera sparsamt och därmed har intresset för dessa föremål tagit ny fart.

Poul Kjaerholm hade 14 objekt – soffor, fåtöljer, soffbord etc. med på auktionen. Intresset var enormt. Dagbädden i naturfärgat skinn såldes för 120.000:- ( 80.000:- ), den dyraste soffan gick till 35.000:- och största överraskningen var att en tidig 60-tals pall klubbades under mycket livlig budgivning för 40.000:-. Inte ett enda objekt återropades.

Arne Jacobsen alltid älskad och efterfrågad deltog med bl.a inte mindre än tre svarta fåtöljer ”Ägget”. Dyrast blev helt logiskt fåtöljen i bäst skick och med fotpall 58.000:- ( 25.000:- )

Jonas Bohlins ”Slottsbacken” fick förväntat högt pris 100.000:- ( 80.000:- ) och stolen ”Concrete” steg till 92.000:- ( 50.000:- ).

I våras klubbade Bukowskis ett barskåp av den italienske formgivaren Aldo Tura. Skåpet var klätt i getskinn och priset blev högt. Som följd av detta hade två snarlika, skinnklädda barskåp kommit in till försäljning. Det ena skåpet var från 1950-talet och med brunmarmorerat getskinn. Buden kom från flera telefoner och priset blev 130.000:- ( 30.000:- ). Det turkosa skåpet, som tyvärr inte kunde tidsbestämmas, klubbades för 52.000:- ( 40.000:- ).

Störst intresse under visningstiden av alla de formgivna möblerna och objekten fick en bankett av Mark Brazier Jones. Banketten som hade förgyllda lejontassar och var klädd i olika djurhudar bl.a zebra. Den kitscha banketten fick slutbudet 35.000:- ( 6.000:- ).

Rutiga mattor – årets mode
Mattor på den Moderna auktionen är detsamma som Märta Måås-Fjetterström. Det är nästan uteslutande mattor från väverierna i Båstad som försäljs. Mönsterna varierar i det oändliga och populariteten ändras med modets växlingar.

Vid denna auktion skilde utbudet sig en aning – flera vävda tapeter fanns också med i utbudet och även en Art Deco inspirerad flossa från Sverige/Finland 20-30-tal. Den stora brun- melerade mattan såldes efter oändlig budgivning för 130.000:- ( 40.000:- ).

Märta Måås-Fjetterströmmattorna såldes alla dyrt och bästa priser fick de med rutigt mönster. T.ex ”Falurutan blå” en vanlig rölakan som steg från utropet 10.000:- till slutpris 70.000:-.
Av flossorna fick ”Rutig grön halvflossa” högst pris 68.000:- ( 40.000:- ).

En matta från Kristianstad Läns Hemslöjd designad Ingrid Dessau lockade många. Mattan – även den rutig – var tillverkad på tidigt 50-tal och klubbades för dyra 80.000:- ( 15.000:- )

Moderna vävda tapeter tillhör ovanligheter på auktion. Denna gång fanns flera stycken och två av mycket kända svenska konstnärer. ”Ekotemplet” av Olle Olson Hagalund i gobelängteknik hade beundrats mycket under visningstiden. Ett högt pris var väntat. 140.000:- ( 75.000:- ) ”Profil Dore” hette gobelängen av Bengt Lindström. Bengt Lindström har många intressenter i Europa och buden kom på många språk. Klubban föll först vid 64.000:-
( 40.000:- ).

Totalt gick mattavdelningen 86% över utrop; endast 3% återropades

FAKTARUTA DAG 3
Totalt antal: 1013
Totalt utrop: 56.1 milj
Totalt klubbat sålt: 60.4 milj
Över utrop: 8%
Återrop: 12%

För information:

Kerbela Nobel
08-614 08 52
nobel@bukowskis.se

För bildmaterial kontakta:
Linda Ring
08-614 08 40
ring@bukowskis.se