Temaauktion online: Modernismen efter 1945 - En samling från efterkrigstiden fram till idag

Pressmeddelande   •   Mar 20, 2020 16:39 CET

ÖYVIND FAHLSTRÖM, gouache på papper, a tergo signerad Ö. Fahlström och daterad 1957. Utrop 120 000 - 150 000 SEK

Svensk konst efter 1945 – en samling förvärvad under ett kvarts sekel.

Andra världskriget kom att innebära en ofrivillig isolering från kontinentens kulturliv för de unga konstnärerna i Sverige. De blev tvungna att för en tid avstå från de närmast obligatoriska bildningsresorna till Europa. När så gränserna öppnades i mitten av 40-talet fanns ett starkt uppdämt behov av kontakt med den europeiska konstvärlden. Man reste till Paris, London och Rom och kom sedan hem med nya intryck och idéer. En av dessa idéer och riktningar, konkretismen, fördes fram på uppmärksammade utställningar 1945 och 1947. Den skilde sig från 30-talets omdebatterade puristiska Art Concret i det att konsten fortfarande var berättande. De unga svenska konstnärerna som vuxit upp i 30-talets expressionism ville förnya sig, men inte helt släppa kontakten med den natur och tradition de såg omkring sig.

Olle Granath publicerade 1975 en insiktsfull bok med titeln ”Svensk konst efter 1945” vilken omfattar en samling konst– kritiska essäer som behandlar tiden 1945–1975.

Auktionens aktuella konstsamling har byggts upp kring några av de konstnärer som upptagits i Granaths bok bland andra Öyvind Fahlström, Carl Fredrik Reuterswärd, Erik Grate, Albert Johansson, Lage Lindell, Ulrik Samuelsson och Sivert Lindblom. Samlingen har med åren vuxit med betydande inköp av verk av senare generationers konstnärer, däribland Kristina Johansson, Barbro Bäckström, Klara Kristalova och Kjartan Slettemark.

Intresset för efterkrigskonst, eller post–war art, och samtida konst har ökat starkt på senare år och representerar en eftertraktad tidsperiod på den internationella konstmarknaden. Samlingen, som har skapats med både kunskap och kärlek till konsten, ligger därför absolut rätt i tiden. Totalt omfattar auktionen ett 70-tal verk, i huvudsak måleri kompletterat med skulptur, blandteknik och fotografi. Detta är ett enastående tillfälle att införskaffa verk av både kända och mindre kända konstnärer från denna spännande period.

Auktionen pågår online 20-30 mars, se samtliga verk på följande länk: https://www.bukowskis.com/sv/auctions/E452/lots

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.