Skip to main content

Försvarsmakten uppmärksammar internationella kvinnodagen

Pressmeddelande   •   Mar 04, 2020 12:16 CET

Här har alla möjlighet att möta vår personal och få information om hur det är att tjänstgöra i vår organisation och särskilt hur det är att vara kvinna i verksamheten.

I dag är knappt en femtedel av vår personal kvinnor. Vårt arbete med att öka den andelen fortsätter. Alla behövs i ett starkt försvar.

För mer information om tidpunkter och platser, kontakta respektive förband.

Förband Plats/Ort Kontakt Telefon
Dalregementsgruppen Falun, Estraden, Stora torget Thomas Sjöberg 023-451 54
tomas.sjoberg@mil.se
F7 och FömedC Göteborg Nordstan Linda Tengdahl 070-831 18 39
linda.tengdahl@mil.se
F 21 Luleå, Luleå Energi Arena
i samband med Luleå baskets hemmamatch
Åsa Nilsson 070-516 39 50
asa.x.nilsson@mil.se
FMTS och Lv 6 Halmstad, Hallarna Coops entré Christoffer Friberg 072-387 91 80
christoffer.friberg@mil.se
Fältjägargruppen och 14.Hemvärnsbataljonen Östersund, utanför ICA Kvantum Tove Stillfjord 070-204 80 79 tove.stillfjord@mil.se
Ing 2 Jönköping (Asecs) Kajsa Bonta 070-979 25 98
kajsa.bonta@mil.se
K 3 och Träng R Örebro, Stortorget Catrine Halvardsson 072-388 08 41
catrine.halvardsson@mil.se
LedR och LG Västerås, Stora torget Anneli Blomé 073-244 34 63 
Anneli.blome@mil.se
MarinB Stockholm, Stockholmsmässan Älvsjö, Allt för sjön. Tobias Gullberg 072-395 82 97
tobias.gullberg@mil.se
Militärregion Mitt
Gävleborgsgruppen
Gävle Valbo köpcentrum Malin Åström 010-823 69 88
malin.astrom@mil.se
Militärregion Syd Växjö Carina Karlsson 072-387 92 07
carina.x.karlsson@mil.se
P 4 och SKG Skövde, Elins Esplanad Daniel Barsk 070-886 78 73 daniel.barsk@mil.se
P 7 Helsingborg, Väla köpcentrum
samt 
Lödddeköpinge Center Syd
Jessica Ohrlander Lot
Nicole Höckner
070-857 45 68
jessica.lot@mil.se
072-993 36 71
nicole.hockner-hagerfors@mil.se

P 18 Visby, Östercentrum Tomas Ängshammar 076-117 19 54 tomas.angshammar@mil.se