Skip to main content

FranklinCovey sponsrar ideella föreningen Hundar Utan Hem med De 7 goda vanorna!

Nyhet   •   Nov 23, 2016 13:02 CET

Lördagen den 19:e november var FranklinCovey och föreläste för organisationen Hundar Utan Hem, en ideell förening som årligen hjälper hundratals hemlösa hundar, framför allt från Irland, att finna nya hem här i Sverige. Utbildningen ägde rum på vackra Högberga Gård som var med och sponsrade föreningen med logi och kurslokal - allt för att föreningens medlemmar från olika håll i landet skulle få träffas, få inspiration och arbeta med att utveckla föreningens arbete framåt.

Workshopen som föreningen fick ett smakprov ur var De 7 goda vanorna, baserad på den tidlösa bästsäljaren "The 7 Habits of Highly Effective People". Utbildningen handlar i korta drag om hur du effektivt leder dig själv och samarbetar och kommunicerar med andra för att nå hållbar framgång i både jobb och privatliv. 

Carina Olsson, ordförande i föreningen och deltagare på workshopen säger:

"Vi är väldigt inspirerade efter föreläsningen och går hem med ett nytt synsätt som kommer att förändra oss både privat och i verksamheten där vi räddar hundar. I en ideell förening görs mycket på fritiden mellan jobb och familjeliv, så allt vi fått lära oss idag är både viktigt och användbart för att vi ska få resultat och hålla i längden utan att bränna ut oss".

Rebecca Cannerfelt, volontär i Hundar Utan Hem och kommunikationsansvarig Inside Business Partner på FranklinCovey Sverige säger "Det var otroligt roligt för oss på FranklinCovey att få föreläsa för Hundar Utan Hem, en förening som består av många otroligt engagerade och härliga volontärer. FranklinCoveys mission statement lyder "We enable greatness in people and organizations everywhere", och det försöker vi göra på olika sätt: Genom böcker, företagsanpassade workshops, öppna kurser, online certifieringar i våra program, och senast ett nytt årsmedlemskap i FranklinCovey där organisationer får tillgång till alla våra olika program för ledare och medarbetare. De flesta av dessa är dock kanske fortfarande utom räckhåll för just ideella verksamheter, och därför är det extra roligt när vi får vara med och bidra på något sätt".

Vill du veta mer om De 7 goda vanorna och FranklinCoveys andra program?

Besök vår hemsida!