Skip to main content

Nu söker vi hushåll till Minimeringsmästarna 2017!

Pressmeddelande   •  Jan 25, 2017 10:47 CET

Minimeringsmästarnas logga.

Det lyckade och mycket uppskattade projektet Minimeringsmästarna är aktuellt för en ny omgång. I årets omgång deltar åtta kommuner. Minimeringsmästarna är en tävling där hushåll tävlar mot varandra i att minska sina avfallsmängder under ett år. Under året får deltagarna lära sig att minimera sitt avfall genom olika utmaningar inom hållbarhet, matsvinn, textil, kemikalier och kollaborativ konsumtion. Under förra omgången utmanades deltagarna bland annat i att baka bröd på rester, städa utan kemikalier och att be om doggybag på restaurang. Utöver utmaningarna tog de engagerade deltagarna många egna initiativ för att minska miljöpåverkan, exempelvis en gående skolbuss!

– När vi pratat med deltagarna i efterhand upplever de att de inte har gjort några stora förändringar utan de har bara minskat sin onödiga konsumtion. Nu tänker de efter innan de handlar, är noggrannare med mathanteringen och är bättre på att använda matrester. Genom dessa förändringar har de lyckats minska sina avfallsmängder med hälften. Det inger hopp om att det finns alla möjligheter att minska avfallsmängderna så länge det finns kreativitet, inspiration och kunskap, säger Hanna Hellström, projektledare.

– Förra omgången av Minimeringsmästarna var det roligaste jag jobbat med eftersom deltagarna var så kreativa och inspirerande. Vi lyckades även uppnå det högt uppsatta målet: att minska hushållens avfallsmängder med 50%. Nu ser vi fram emot en ny omgång med nya hushåll!

Mängden hushållsavfall i Sverige uppgick 2015 till 4 703 790 ton, vilket är en ökning med 4 procent jämfört med 2014. Utslaget på hela befolkningen gav varje svensk upphov till 478 kg hushållsavfall 2015*. Målet med Minimeringsmästarna är att deltagarna ska minska sina avfallsmängder avsevärt genom inspiration och kunskap. På lång sikt är målet att inspirera andra hushåll och verksamheter inom regionen och övriga Sverige och därmed minska de totala avfallsmängderna.

Bakom Minimeringsmästarna 2017 står Ale kommun, Borås Energi och Miljö, Härryda kommun, Kungsbacka kommun, Kungälvs kommun, Lerums kommun, Marks kommun och Svenljunga kommun. Arbetet koordineras av Göteborgsregionens kommunalförbund (GR) med stöd från Västra Götalandsregionen. Projektet är en del av det långsiktiga projektet ”Räkna till 10” som utgår från den regionala avfallsplanen A2020.

Nu är ansökan öppen för nya hushåll! Minimeringsmästarna 2017 startar i mars och sista dagen för att ansöka är 10 februari. Intresserade ansöker genom att skriva några rader om sitt hushåll och varför de vill delta och skickar sedan detta i ett mejl till ansvarig person i sin kommun.

Kontakt

Projektledare, Hanna Hellström: hanna.hellstrom@grkom.se

Kommunikatör, Frida Gustavsson: frida.gustavsson@grkom.se

Ale kommun, Jenny Lagergren: jenny.lagergren@ale.se

Borås Energi och Miljö, Linda Eliasson: linda.eliasson@borasem.se

Härryda kommun, Eliza Farmand: eliza.farmand@harryda.se

Kungälvs kommun, Frida Petersson: frida.petersson@kungalv.se

Kungsbacka kommun, Annie Orvegren: annie.orvegren@kungbacka.se

Lerums kommun, Anna-Carin Svensson: anna-carin.svensson@lerum.se

Svenljunga kommun, Therese Witten: therese.witten@svenljunga.se

Marks kommun, Rakel Martinsson: rakel.martinsson@mark.se

*Källa: http://www.avfallsverige.se/statistik-index/

Kommunal samverkan — regional styrka

GR är en samarbetsorganisation för 13 kommuner i Västsverige. Tillsammans har dessa kommuner omkring 982 000 invånare.
GRs uppgift är att verka för samarbete över kommungränserna och vara ett forum för idé- och erfarenhetsutbyte inom regionen. Verksamheten inom GR ska vara till kommunal nytta, samtidigt som den ska stärka regionen nationellt och internationellt.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera