Pressmeddelanden Visa alla 43 träffar

Hallwylska museet firar 80 år med utställning

Pressmeddelanden   •   Apr 24, 2018 08:57 CEST

Från hem till museum På Hamngatan 4, mitt i centrala Stockholm ligger Hallwylska museet som idag är en av Sveriges mest välbesökta miljömuseer. Vid sekelskiftet 1900 var huset ett privathem, med representationsvåning och kontor, på 40 rum och kök, för Walther och Wilhelmina von Hallwyl.

​Ny utställning!   Elegansen lever -  Klassisk herrstil idag

Pressmeddelanden   •   Aug 14, 2017 14:10 CEST

Den klassiska tidlösa herrstilen är i högsta grad aktuell än i dag, kanske tom mer populär än någonsin. Men vad är egentligen definitionen på klassisk herrstil?I Hallwylska museets utställning Elegansen lever presenteras en rad exempel på plagg och accessoarer som representerar klassisk manlig elegans.

Finns det feminina och maskulina rum?

Pressmeddelanden   •   Jul 24, 2017 07:00 CEST

I samband med Stockholm Pride visar konstnären och teoretikern Jan Hieatala Hallwylska museet. Hietala analyserar byggnaden och rummen utifrån perspektivet feminint kontra maskulint inom arkitektur.

 Barn av sin tid – från Hallwylska palatset till Hammarkullens miljonprogram

Pressmeddelanden   •   Jan 26, 2017 09:28 CET

Hallwylska museet bjuder in till pressvisning av utställningen Barn av sin tid – från Hallwylska palatset till Hammarkullens miljonprogram. En fotoutställning med bilder av barn och ungdomar tagna av Jens S.Jensen och porträtt av familjen Hallwyls döttrar.

Nyheter Visa alla 5 träffar

Niclas Östlind föreläser om  fotografi från 1800-talet till idag på Hallwylska museet

Nyheter   •   Feb 27, 2017 11:01 CET

​Onsdag den 1 mars gästar Niclas Östlind, (fil. dr. i fotografi vid Akademin Valand) Hallwylska museet i Stockholm. Han berättar om hur barnen och deras värld har skildrats i det sena 1800-talets ateljéporträtt och i 1970-talets dokumentärfotografi. Föredraget sker i anslutning till den nyligen öppnade utställningen Barn av sin tid - från Hallwylska palatset till Hammarkullens miljonprogram.

​Julmarknad med Livstycket på Hallwyllska museet

Nyheter   •   Nov 28, 2016 10:14 CET

Lördag den 3 december 12-16 arrangerar Hallwylska museet sin årliga julmarknad. Även denna gång i samarbete med designcentret Livstycket i Tensta.

​Bästa personal - Hallwylska museet håller ställningarna, museet med det bästa bemötandet.

Nyheter   •   Feb 22, 2016 07:00 CET

Häromdagen var det åter dags att välja Stockholmarnas favoritmuseum. För 3:e året i rad erhöll Hallwylska museet priset för bästa personal bland 39 museer. Museet kom på tredje plats som bästa utställning. I år valdes Waldemarsudde till Stockholmarnas favoritmuseum. -Det är fantastiskt, det är inte så vanligt med samma förnäma utmärkelse tre år i följd, säger Heli Haapasalo, museichef sedan 2010

Hela Livstycket sjunger Carmen.. i Hallwylska museet - Fri entré hela dagen

Nyheter   •   Maj 26, 2015 12:32 CEST

Hela Livstycket sjunger Carmen i stora salongen i Hallwylska museet kl 12, 27 maj. Då invigs Livstyckets – från Tensta – vårmarknad av Stockholms finansborgarråd Karin Wanngård. Själva vårmarknaden äger rum i matsalen. Här saluförs Livstyckets egna produkter – användbara bruksföremål i vackra fantasifulla eget komponerade mönster för köket, sovrummet kontoret. Modevisning i Berzelii Park 17.30

Bilder Visa alla 108 träffar

Konfiktion

Konfiktion

Licens © All rights reserved (allow download)
Fotograf/Källa Gustav Almestål
Ladda ner
Storlek

4,45 MB • 3661 x 5485 px

Konfiktion

Konfiktion

Ladda ner
Storlek

4,42 MB • 5386 x 3594 px

En karta över Osmanska riket är den mest sedda bilden  på den engelskspråkiga Wikipedia

En karta över Osmanska ri...

Licens Creative Commons erkännande
Fotograf/Källa Samuel Uhrdin
Ladda ner
Storlek

9,47 MB • 4075 x 3425 px

Borgerskapets bling – en digital utställning

Borgerskapets bling – en ...

Fotograf/Källa Erik Lernestål
Ladda ner
Storlek

6,4 MB • 6926 x 5540 px