Taggar

kaplans

auktion

klockor

smycken

mode

kaplans 82 auktion 75 kaplans auktioner 70 klockor 43 klockauktion 26 smycken 25 guld 22 silver 21 klockkvaliten 20 diamanter 19 herrur 19 rolex 13 vintageklockor 12 exklusiva 11 omega 9 patek philippe 7 samlarklockor 6 klockkvalitén 6 vintage 5 ring 5 rolex daytona 4 wiwen nilsson 4 exklusiva auktionen 4 vintageklocka 4 paul newman 3 watches 3 aficionado 3 hermès 3 fickur 3 fashionabla 3 smyckekvaliten 3 accessoarer 3 memorabilia 3 julklappsauktion 3 samlarklocka 3 ädelstenar 3 vintageur 3 vacheron & constantin 3 damur 3 design 3 heuer 3 samlarur 3 vintage watches 2 antika smycken 2 jaeger-le coultre 2 longines 2 fabergé 2 guldpris 2 exklusiva smycken 2 cartier 2 guldpriset 2 manschettknappar 2 formgivning 2 tony frank 2 patek philippe watch 2 svend andersen 2 important watches 2 bibliotekstan 2 briljanter 2 collier 2 mode 2 platina 2 bordsur 2 dunhill 2 formgivet silver 2 dekorativa 2 herrmode 2 big daytona 2 vintagewatches 2 dykspecial 2 dykarklockor 2 breitling 2 julklappstips 2 la belle epoque 1 raymond c. yard 1 förlovnings- och vigselringar 1 brioni 1 lilla klockor 1 memovox 1 chronometer 1 valentino rossi 1 swatch 1 hermés 1 nutida 1 rolex sea- dweller 1 tag heuer monaco 1 rolex sea-dweller 1 patchworkmatta 1 stilla havet 1 patek philippe watches 1 butiken 1 granturismo expo 1 ermenegildo zegna 1 höstens exklusiva 1 guldsmeder 1 emergency mission 1 polerouter date 1 cal 215-2 1 cal 73 1 internationell 1 ronson 1 silverpris 1 jacquardsiden 1 jaqcuardsiden 1 kelim 1 victoria silverstedt 1 rätt tid 1 laco 1 lacher & co 1 baron bildt 1 jeager-lecoultre 1 tropical dial 1 jeager 1 tropical dail 1 laura biagiotti 1 michael schumacher 1 våren 2013 1 enicar 1 breguet 1 granturismoexpo 1 kaplans guldsmedsverkstad 1 bröllopsmässa 2013 1 george jensen 1 1990-tal 1 hulk 1 formula1 1 ädelmetaller 1 rosenkelim 1 hamadan 1 kourdi 1 bokhara 1 golpaigan 1 keshan 1 täbriz 1 bakthiari 1 swatchklockor 1 klockvaliten 1 9 november 1 henrik wigström 1 orientalisk pärla 1 kaplans klassiska 1 desk clock 1 collectors items 1 omega watches 1 laura biagotti uomo 1 smart turnout london 1 p.g. field 1 moreschi 1 klockkvaliten 2013 1 kristian nilsson 1 jacob tostrup 1 alla hjärtans dag 2014 1 nutida - unikt svenskt silver 1 kermit 1 wayne gretzky 1 art for good 1 nutida - samtida svenskt silver 1 designat silver 1 nutida auktionen 1 smyckekvaliten auktion 1 breguett 1 vintage watch 1 lange & söhne 1 skandinaviskdesign 1 KristianNilsson 1 exklusivasmycken 1 Skandinaviskform 1 patek 1 17november 1 kaplansädelmetall 1 köpaguld 1 sinn 1 patekphilippe 1 st dupont 1 fashion 1 silversmide 1 racing 1 olle ohlsson 1 julklappar 1 årets julklapp 1 secondhand 1 vasa 1 pucci 1 armband 1 mynt 1 tiffany & co 1 alla hjärtans dag 1 loro piana 1 mattor 1 dykning 1 unik 1 rekord 1 genève 1 gustavsberg 1 universal 1 anderstorp 1 bröllopsmässa 1 parker 1 mohammed ali 1 sommaröppet 1 rekordförsäljning 1 gucci 1 välgörenhet 1 pennor 1 montblanc 1 chanel 1 harris tweed 1 burberry 1 traffic 1 prada 1 guldhandel 1 guldpriser 1 biblioteksgatan 1 guldsmed 1 världens barn 1 giorgio armani 1 kvalitetsklocka 1 louis vuitton 1 aik fotboll 1 exklusiva klockor 1 vintagesmycken 1 lisa larson 1 herrklocka 1 herrklockor 1 damklocka 1 damklockor 1 audemars piguet 1 thomas pink 1 klassiska 1 ap 1 ralph lauren 1 safir 1 armring 1 royal artillery 1 biblioteksstan 1 enstensring 1 church 1 formel1 1 platinaring 1 batman 1 tändare 1 akvamarin 1 brosch 1 bvlgari 1 enstensörhängen 1 ädelmetall 1 Visa alla taggar

Senaste nytt

Nu är det äntligen dags för Skandinaviens största klockauktion

Pressmeddelanden   •   Mar 13, 2019 10:06 CET

Sedan 90-talet har Kaplans auktionerat ut klockor av världsklass och den 18 maj är det dags igen för Klockkvaliten.

Klockor som håller för trycket

Pressmeddelanden   •   Mar 05, 2019 12:26 CET

​Den här veckan gör Kaplans en djupdykning bland ikoniska klockmodeller och presenterar objekten från vår unika auktion Dykspecial.

Sitter du på en guldgruva?

Sitter du på en guldgruva?

Pressmeddelanden   •   Feb 21, 2019 14:25 CET

Dina smycken kan vara en guldgruva

Kaplans söker dykarur till unik specialauktion.

Pressmeddelanden   •   Feb 14, 2019 14:00 CET

Som första auktionshus i Sverige har vi glädjen att presentera en auktion helt specialiserad på dykarur. Auktionen äger rum lördag 9 mars.

Låt årets julklapp vara trendigt vintage.

Pressmeddelanden   •   Dec 13, 2018 17:27 CET

Kaplans tipsar julklappsshoppare om sitt stora secondhandutbud av smycken, klockor och modeaccessoarer.

Ädelstenar och gammalslipade diamanter lockade köpare.

Pressmeddelanden   •   Nov 24, 2018 16:15 CET

Under lördagens Smyckekvaliten lockade magnifika enstensringar och praktfulla ädelstenar till flera uppmärksammande budgivningar.

Rolex i topp på Kaplans kvalitetsauktion

Nyheter   •   Nov 19, 2018 14:06 CET

Den välrenommerade klocktillverkaren Rolex blev lördagens stora vinnare på Klockkvaliten på Kaplans.

Klockor såldes för över 9 miljoner på Kaplans.

Pressmeddelanden   •   Nov 17, 2018 16:18 CET

​Höstens stora kvalitetsauktion erbjöd 143 exklusiva klockor som sammanlagt såldes för ett slutpris på över 9 miljoner SEK inklusive provisioner.

Ett måste för alla klockälskare!

Nyheter   •   Nov 15, 2018 15:58 CET

Visningen har nu öppnat inför höstens upplaga av Klockkvaliten på Kaplans. Auktionen går av stapeln nu på lördag 17/11 kl. 13.00 på Biblioteksgatan 5, Stockholm.

Höstens kvalitetsauktion för smycken närmar sig.

Nyheter   •   Nov 06, 2018 12:43 CET

Du hittar moderna smycken från Cartier, Tiffany & Co., Van Cleef & Arpels och Chopard. Du finner också magnifika enstensringar för stundande bröllop och smycken med praktfulla färgstenar som får dig att bli festens mittpunkt.

Kermit, Hulken eller Batman?

Kermit, Hulken eller Batman?

Nyheter   •   Nov 01, 2018 11:47 CET

Eftertraktade superhjältar och seriefigurer bland Rolexutbudet på Kaplans kommande kvalitetsauktion, Klockkvaliten.

Klockor och racing går hand i hand

Nyheter   •   Okt 30, 2018 15:56 CET

På Klockkvaliten den 17 november har du chansen att bli ägare till två hett eftertraktade racingkronografer, uppkallade efter racingparet Jochen och Nina Rindt.

Vi söker smycken till Smyckekvaliten

Nyheter   •   Okt 02, 2018 13:20 CEST

Kaplans söker föremål till Smyckekvaliten - vår specialauktion för exklusiva smycken och silver av hög kvalitet.

Britt Ekland säljer sin Cartier-klocka på Kaplans!

Nyheter   •   Sep 18, 2018 12:00 CEST

En av Sveriges största Hollywood celebriteter genom tiderna har valt att sälja hennes Cartier Panthère i 18 K guld hos oss på Kaplans.

Vi söker damklockor

Vi söker damklockor

Nyheter   •   Sep 04, 2018 10:25 CEST

I september är det för första gången dags för en klockauktion helt inriktad på damur. Lördag den 22 september introducerar vi vår första specialauktion helt dedikerad till klockor som passar den kvinnliga handleden.

Cartier lördagens vinnare på auktion!

Nyheter   •   Jun 05, 2018 10:25 CEST

Lördagen den 2 juni klubbades Smyckekvaliten på Kaplans, vårens stora auktion för exklusiva smycken och silver av hög kvalitet.

På lördag 2 juni är det äntligen dags för Smyckekvaliten.

Nyheter   •   Maj 29, 2018 19:24 CEST

Här hittar du unika smycken för alla tillfällen, enastående juveler och moderna rariteter.

Succé på Klockkvaliten!

Succé på Klockkvaliten!

Nyheter   •   Maj 21, 2018 10:22 CEST

I lördags gick en rad dyrgripar under klubban på Klockkvaliten. Intresset för vintageklockor har ökat rejält de senaste åren. Vilket inte minst märktes på Klockkvaliten, vårens auktion för vintage- och samlarur som bjöd på många nervkittlande ögonblick. Den här gången bestod katalogen av 188 klockor, med utropspris från 1 000 kronor upp till 550 000 kronor.

Ett måste för alla Omega fantaster!

Nyheter   •   Maj 17, 2018 10:21 CEST

Omega har nu valt att göra auktionsnummer 1 på Klockkvaliten ännu mer spännande. Den som vinner budgivningen blir bjuden på en unik resa till Omega!

Klockkvaliten 19 maj

Klockkvaliten 19 maj

Nyheter   •   Maj 02, 2018 10:30 CEST

Först ut av våra kvalitetsauktioner är Klockkvaliten