Taggar

kaplans

auktion

klockor

smycken

mode

kaplans 65 auktion 61 kaplans auktioner 46 klockor 30 smycken 27 guld 17 silver 16 diamanter 15 klockauktion 13 klockkvaliten 13 rolex 12 vintageklockor 11 exklusiva 10 herrur 8 omega 8 patek philippe 6 klockkvalitén 5 ring 5 Smyckekvaliten 5 samlarklockor 5 wiwen nilsson 4 bibliotekstan 4 rolex daytona 3 vacheron & constantin 3 fashionabla 3 exklusiva auktionen 3 fickur 3 vintage 3 vintageklocka 3 design 2 bvlgari 2 julklappsauktion 2 vintage watches 2 formgivet silver 2 jaeger-le coultre 2 vintagesmycken 2 samlarklocka 2 mode 2 bordsur 2 paul newman 2 platina 2 watches 2 exklusiva smycken 2 heuer 2 hermès 2 big daytona 2 damur 2 vintageur 2 dykspecial 2 dykarklockor 2 guldpriser 2 antika smycken 2 collier 2 tony frank 2 cartier 2 patek philippe watch 2 briljanter 2 memorabilia 2 ädelstenar 2 important watches 2 samlarur 2 julklappstips 2 rolex sea- dweller 1 tag heuer monaco 1 rolex sea-dweller 1 stilla havet 1 patek philippe watches 1 granturismo expo 1 höstens exklusiva 1 aficionado 1 jacquardsiden 1 jaqcuardsiden 1 tropical dial 1 jeager 1 tropical dail 1 kvalitetsauktioner 1 våren 2013 1 breguet 1 granturismoexpo 1 fabergé 1 george jensen 1 ädelmetaller 1 henrik wigström 1 orientalisk pärla 1 kaplans klassiska 1 desk clock 1 collectors items 1 omega watches 1 klockkvaliten 2013 1 kristian nilsson 1 jacob tostrup 1 submariner 1 nutida - unikt svenskt silver 1 art for good 1 nutida - samtida svenskt silver 1 designat silver 1 nutida auktionen 1 smyckekvaliten auktion 1 breguett 1 vintage watch 1 lange & söhne 1 skandinaviskdesign 1 KristianNilsson 1 exklusivasmycken 1 Skandinaviskform 1 importantwatches 1 kaplansädelmetall 1 köpaguld 1 sinn 1 patekphilippe 1 dukatmynt 1 georgjensen 1 kutchinsky 1 VanCleef&Arpels 1 Importantjewellery 1 antikasmycken 1 internationell 1 inlämning 1 silversmide 1 olle ohlsson 1 formgivning 1 julklappar 1 årets julklapp 1 secondhand 1 manschettknappar 1 vasa 1 pucci 1 armband 1 mynt 1 tiffany & co 1 dykning 1 unik 1 rekord 1 gustavsberg 1 ringar 1 värdering 1 rekordförsäljning 1 armbandsur 1 gucci 1 välgörenhet 1 chanel 1 traffic 1 guldpris 1 guldhandel 1 guldpriset 1 biblioteksgatan 1 världens barn 1 kvalitetsklocka 1 louis vuitton 1 smaragd 1 aik fotboll 1 breitling 1 exklusiva klockor 1 lisa larson 1 herrklocka 1 herrklockor 1 damklocka 1 damklockor 1 audemars piguet 1 klassiska 1 ap 1 svend andersen 1 safir 1 armring 1 biblioteksstan 1 enstensring 1 dekorativa 1 platinaring 1 akvamarin 1 brosch 1 enstensörhängen 1 ädelmetall 1 la belle epoque 1 raymond c. yard 1 förlovnings- och vigselringar 1 smaragdring 1 daytona 1 hermés 1 nutida 1 Visa alla taggar
Specialauktion för Omega - lördag 19 oktober

Pressmeddelanden   •   Sep 20, 2019 10:48 CEST

Den 19 oktober håller Kaplans en klockauktion helt inriktad på Omegaklockor. - Det känns riktigt bra att återigen kunna erbjuda klockkonnässörerna en så här nischad auktion, säger Georgios Batselas, chef för Kaplans Klockvärdering.

Just nu söker vi efter säsongens mest spektakulära smycken och klockor

Pressmeddelanden   •   Sep 11, 2019 10:45 CEST

Lördag 21 september håller vi extra öppet för inlämning till våra kvalitetsauktioner. Våra experter finns på plats kl 11-16 och erbjuder fri värdering inför auktion. Välkommen på värderingslördag!

Unik smaragdring från 30-talet såld på auktion

Pressmeddelanden   •   Aug 31, 2019 15:11 CEST

Växande intresse för smaragder! Intresset för vintagesmycken är rekordhögt och i helgen kunde man bevittna en mycket minnesrik auktion på Kaplans, då auktionen Klassiska klubbades.

Guldpriset rusar – förgyll hösten genom att sälja till en av årets högsta kurser

Pressmeddelanden   •   Aug 23, 2019 08:00 CEST

Samtidigt som efterfrågan på vintagesmycken har ökat har även guldpriset skjutit i höjden. Auktionshuset Kaplans tipsar om hur du säljer dina bortglömda smycken till rekordpris. – Vi har sett en fantastisk prisutveckling på guld under året och nu är det på All Time High. Många av våra kunder blir förvånade över vilken guldgruva de sitter på, säger Marlene Söder, marknadschef på Kaplans.

Fantastiskt resultat på Smyckekvaliten

Pressmeddelanden   •   Maj 25, 2019 16:06 CEST

​Under lördagen var det full fart på Biblioteksgatan, då årets första auktion för exklusiva smycken och ädelstenar ägde rum. Auktionen bjöd på många spännande ögonblick då smycken från 1800-talet fram tills idag gick under klubban.

Missa inte vårens stora auktionshändelse  – Smyckekvaliten 25 maj

Pressmeddelanden   •   Maj 22, 2019 16:37 CEST

Den 23 maj öppnar Kaplans sin visning av Smyckekvaliten – vårens exklusiva auktion för smycken, ädelstenar och silver. På auktionen hittar du magnifika smycken från alla stilepoker från 1800-talet fram till idag.

Fem tips  - så lyckas du med ditt auktionsköp!

Pressmeddelanden   •   Maj 20, 2019 13:31 CEST

​Handla på auktion och få en både spännande och hållbar köpupplevelse. Med budgivning online har det blivit ännu enklare att ta del av ett både anrikt och rafflande sätt att shoppa. Om man förbereder sig väl är auktionen en upplevelse som överträffar all annan shopping - och ger chansen till oväntade fynd!

Kaplans gör det igen! Klockor för över 9,3 miljoner hittade nya ägare

Pressmeddelanden   •   Maj 18, 2019 16:37 CEST

​Både klockkonnässörer och samlare hade slutit upp på Biblioteksgatan 5 i Stockholm under lördagen, för att bevittna vårens främsta auktion för exklusiva klockor och samlarföremål.

Unikt 1600-tals mynt sålt på Kaplans

Pressmeddelanden   •   Maj 09, 2019 16:03 CEST

​Den 9 maj fick vi uppleva en mycket spännande auktion på Kaplans då ett dukatmynt från år 1632 klubbades för hela 132 000 kronor. Budgivningen, som gick online, startade på 45 000 kr och letade sig raskt upp över hundratusenkronorsstrecket.

Rolex - klockmärket som peakar i auktionsvärlden

Pressmeddelanden   •   Maj 08, 2019 11:28 CEST

De senaste åren är det speciellt ett klockmärke som sticker ut genom att kontinuerligt sätta nya rekord när det kommer till vintageklockor i auktionsvärlden - det prestigefyllda lyxmärket Rolex.

Glödhet andrahandsmarknad för klockor!

Pressmeddelanden   •   Maj 02, 2019 15:04 CEST

​Inom kort är det dags för det nervkittlande ögonblicket då 173 st sällsynta och eftertraktade klockor och föremål ska hitta nya ägare - Klockkvaliten på Kaplans den 18 maj.

Smyckekvaliten 25 maj – inlämning pågår till vårens exklusiva auktion för smycken

Pressmeddelanden   •   Apr 09, 2019 11:03 CEST

​Nu söker vi kvalitetssmycken från alla epoker. Så väl antika smycken, skandinavisk design och högklassiga ädelstenar som kreationer från de internationella juvelhusen som Cartier, Van Cleef & Arpels, Tiffany & Co. är av intresse.

Nu är det äntligen dags för Skandinaviens största klockauktion

Pressmeddelanden   •   Mar 13, 2019 10:06 CET

Sedan 90-talet har Kaplans auktionerat ut klockor av världsklass och den 18 maj är det dags igen för Klockkvaliten.

Klockor som håller för trycket

Pressmeddelanden   •   Mar 05, 2019 12:26 CET

​Den här veckan gör Kaplans en djupdykning bland ikoniska klockmodeller och presenterar objekten från vår unika auktion Dykspecial.

Sitter du på en guldgruva?

Sitter du på en guldgruva?

Pressmeddelanden   •   Feb 21, 2019 14:25 CET

Dina smycken kan vara en guldgruva

Kaplans söker dykarur till unik specialauktion.

Pressmeddelanden   •   Feb 14, 2019 14:00 CET

Som första auktionshus i Sverige har vi glädjen att presentera en auktion helt specialiserad på dykarur. Auktionen äger rum lördag 9 mars.

Låt årets julklapp vara trendigt vintage.

Pressmeddelanden   •   Dec 13, 2018 17:27 CET

Kaplans tipsar julklappsshoppare om sitt stora secondhandutbud av smycken, klockor och modeaccessoarer.

Ädelstenar och gammalslipade diamanter lockade köpare.

Pressmeddelanden   •   Nov 24, 2018 16:15 CET

Under lördagens Smyckekvaliten lockade magnifika enstensringar och praktfulla ädelstenar till flera uppmärksammande budgivningar.

Klockor såldes för över 9 miljoner på Kaplans.

Pressmeddelanden   •   Nov 17, 2018 16:18 CET

​Höstens stora kvalitetsauktion erbjöd 143 exklusiva klockor som sammanlagt såldes för ett slutpris på över 9 miljoner SEK inklusive provisioner.

Smyckekvaliten på Kaplans - Lyx, glamour och skandinavisk design

Pressmeddelanden   •   Nov 17, 2016 10:07 CET

Den 26 november infaller Smyckekvaliten på Kaplans. Auktionen erbjuder diamanter, ädelstenar och tidlös design från skandinaviska och internationella designers.