Pressmeddelanden Visa alla 23 träffar

MELANGE FAMILY - EN IDENTITET. OLIKA PERSONLIGHETER.

Pressmeddelanden   •   Mar 08, 2019 11:56 CET

Som en del av Kasthalls kollektion 2019, Soul Of Nature, lanseras Melange Family, ett helt nytt koncept för offentliga miljöer. Häggå Melange, Loop Melange och Macro Melange är tre olika mattor som, var och en med egen karaktär, blir en samspelt familj tack vare den garnkvalité som väver dem samman och har givit upphov till det gemensamma namnet – Melange.

CHIQUE – MATTAN SOM VÄCKER BARFOTABEGÄR

Pressmeddelanden   •   Mar 08, 2019 11:25 CET

Chique är en handtuftad matta med yta av skurna och oskurna öglor, taktil och elegant i kamgarn, Kasthalls finaste ullkvalitet. Lätt och glansig – likt dunet på en svanunge - där luggen lägger sig i olika riktningar och skapar en lätt och luftig randighet. Garnets moulinéeffekt ger naturliga färger och meleringar.

KASTHALL LANSERAR FEATHER - MED FRANSIG ELEGANS

Pressmeddelanden   •   Mar 08, 2019 11:07 CET

Feather är en handtuftad ull- och linbouclé matta i två höjder där matt och blankt möts för att likt fjädrar skifta färgton och reflektera ljus hämtar inspiration från fåglars fjäderskrudar och fjärdar. Likt 70-talets boor och fransar är designen ett lekfullt grepp där den rufsiga linfransen ger mattan en vågad lekfullhet utan att äventyra elegansen. Fransen är en viktig del av dess personlighet.

KASTHALL KLASSIKER UTÖKAS MED NYA FÄRGER OCH MÖNSTER

Pressmeddelanden   •   Nov 12, 2018 17:08 CET

Kasthalls matta Classic, formgiven av Kasthalls tidigare designchef Gunilla Lagerhem Ullberg, lanserades 2011. Sju år senare presenterar Kasthall Design Studio den nutida klassikern i nio nya nyanser, allt från pudrigt bruna, beigea och ljusrosa toner till livliga rosa och turkosa färger och i tre nya mönster; Matris Small, Matris Large och Links.

Nyheter Visa alla 13 träffar

KASTHALL VÄLKOMNAR NY FÖRSÄLJNINGSDIREKTÖR

Nyheter   •   Sep 04, 2019 10:16 CEST

Den 1 oktober 2019 tillträder Magnus Fahlén tjänsten som ny försäljningsdirektör för Kasthall Mattor och Golv AB. Magnus kommer att ingå i Kasthalls ledningsgrupp där fokus nu är på tillväxt i de snabbast växande marknaderna i Europa samt i Nordamerika.

KASTHALL I DESIGNSAMARBETE MED LARA BOHINC

Nyheter   •   Mar 27, 2019 09:31 CET

Kasthall har tillsammans med den brittiska, internationellt kända formgivaren och designern Lara Bohinc skapat en limiterad kollektion med mattor, väggbonader och accessoarer för hemmet. Kollektionen lanseras den 26 mars och finns tillgängliga hos Kasthall och via Bohinc Studios hemsida.

KASTHALLS DESIGNKLASSIKER  FÖRNYAS MED EN GNISTRANDE FINISH

Nyheter   •   Apr 20, 2017 17:25 CEST

Kasthall lanserar nu den nya familjen Chenille, där sex av Kasthalls mest uppskattade mönster förnyas och vävs i lyxigt chenillegarn bestående av ull och lin. Likt dimensionerna i en oljetavla skapas en spännande kontrast i mötet mellan det skimrande linet och ullgarnets matthet. Det unika garnet tillverkas för hand på fabriken i Kinna, och vävs därefter i önskad design.

INSPIRERAD AV LEKFULLA FRANSAR OCH MODE SKAPADE INES

Nyheter   •   Apr 13, 2017 18:22 CEST

Kasthalls ikoniska ryamatta Moss får genom nyheten Ines nu en efterlängtad syster. Likt sin syster är Ines en lekfull tuftad ryamatta där grövre ullgarn mixas med skimrande lin. I denna tidlösa och eleganta matta blandas lurvigheten upp med kontrasterande ränder av bouclé som tillför volym och djup. Ines lanseras under Salone del Mobile i Milano 2017.

Evenemang 1 träff

Mynewsday Stockholm - 11:e november

Evenemang   •   Jun 12, 2018 09:51 CEST

För femte året i rad arrangerar vi, Mynewsdesk, årets evenemang för kommunikatörer - Mynewsday. Vi har varje år samlat över tusen kommunikatörer för att lyssna på inspirerande talare inom PR och kommunikation. Det är utan tvekan en av höstens viktigaste mötesplats för kommunikatörer och marknadsförare.

2018-11-11, 08:00 - 16:00 CET

Rival

Bilder Visa alla 54 träffar

KASTHALLS MASSIVA INFÄRGADE TRÄGOLV

KASTHALLS MASSIVA INFÄRGA...

Kasthalls massiva trägolv, infärgat med Kasthalls ny färgkollektion i samarbete med Saicos

Licens Creative Commons erkännande
Ladda ner
Storlek

2,15 MB • 4608 x 3072 px

Archipelago November_Design Gunilla Lagerhem Ullberg

Archipelago November_Desi...

Ladda ner
Storlek

11,4 MB • 2490 x 3543 px

Archipelago March_Design Gunilla Lagerhem Ullberg

Archipelago March_Design ...

Ladda ner
Storlek

10,4 MB • 2457 x 3543 px

CORE - PEACKOCK-DESIGN MAJA JOHANSSON

CORE - PEACKOCK-DESIGN MA...

Fotograf/Källa Mathias Nero
Ladda ner
Storlek

45,3 MB • 5412 x 7216 px

Videor 2 träffar

Grönska Kollektionen av Ilse Crawford i produktion i Kasthalls fabrik i Kinna
KASTHALL MOSAIKPARKETT PÅ MSD KONTOR I HAGASTADEN

KASTHALL MOSAIKPARKETT PÅ...

Ladda ner
Storlek

1280 x 720 px

Dokument 2 träffar

Kasthall Arkad och Häggå - Oändliga möjligheter

Häggå och Arkad är en vävd kollektion som ger dig friheten att kombinera mönster, färger och accenter precis som du vill. Möjligheterna är oändliga, eftersom du kan välja mellan över 160 färger.

Vävda och handtuftade mattor

Vävda och handtuftade mattor

Dokument   •   2014-01-01 17:07 CET

I samband med Kasthalls 125 års jubileum tog vi fram denna folder, läs om våra vävda och handtuftade mattor som har tillverkats på samma plats i Kinna sedan 1889, samma år som Eiffeltornet färdigställdes.

Kontaktpersoner 1 träff

  • Presskontakt
  • Partner & Senior PR Advisor Grand Relations
  • hafvnsef@gviraghndlmreynlarrtihnonmis.qecodzmdu
  • +46 708 295 661