Skip to main content

Aktiva Lindesbergs Fotoklubb gör fotoutflykter

Nyhet   •   Maj 07, 2014 08:00 CEST

En av bilderna från Lindesbergs Skateboardförening (Foto: Gunnar Nilsson)

Ett fartfyllt möte hos Lindesbergs Skateboardförening, en vårutflykt till Grimsö forskningsstation och ett "fotoplank" under Linde vårdagar. Det händer mycket i Lindesbergs Fotoklubb. 

"Vi har ett 20-tal medlemmar för närvarande - men vi känner vind i seglen och medlemsantalet ökar", säger klubbens ordförande Rolf Karlsson. 

Den 24 april gästades Lindesbergs Skateboardförening i Dalkarlskyttan. Det blev ett fartfyllt möte där skatarna verkligen bjöd på sig själva i fantastiska skateboard tricks. Blixtarna gick varma i skateboardhallen men även i den varma kvällssolen utanför lokalen. "En rolig kväll och ett fint samarbete mellan två helt olika föreningar i Lindesberg", summerar Rolf Karlsson. 

Den 18 maj gör Lindesbergs Fotoklubb en vårutflykt till Grimsö forskningsstation. "Vår medlem Henrik Andrén, professor och enhetschef vid Grimsö, tar oss med på en spännande guidning. Ta med kamerautrustning, matsäck och kläder för fält (stövlar)", skriver klubben i inbjudan. 

Den 30 maj arrangerar klubben ett "fotoplank" under Linde vårdagar där alla lindesbergare kan delta i en fototävling med sina bilder. 

Lindesbergs Fotoklubb kommer också att stå som arrangör av Närke-Bergslagsfoto i början av 2015 - en stor tävling för alla klubbar i Örebro län. 

Historiken uppdaterad: Lindesbergs Fotoklubb bildades 1948. Nu har klubbens sekreterare Gunnar Nilsson uppdaterat LFK:s historik. Det är en intressant läsning och ett fint tidsdokument över fotografiintresset i Lindesberg. Läs historiken >>