Skip to main content

​Lindesbergs Fotoklubb: Delad seger i första månadstävlingen online

Nyhet   •   Maj 17, 2020 07:00 CEST

Foto: Göran Johansson - en av de vinnande bilderna i fotoklubbens månadstävling.

Två bilder fick lika många röster och därmed delar Göran Johansson och Gunnar Nilsson segern i Lindesbergs Fotoklubbs månadstävling i maj med mottot Juxtaposition. Tävlingen avgjordes för första gången genom röstning via epost eftersom klubbens månadsmöten ställs in.

Månadens Bild i maj hade temat Juxtaposition. Den närmaste tolkningen av det engelska ordet är ”sammanställning av objekt som står i kontrast till varandra”.

Foto: Gunnar Nilsson - den andra av de vinnande bilder i fotoklubbens månadstävling.

Lindesbergs Fotoklubb anpassar verksamheten till de Corona-restriktioner som gäller. Klubbens månadsmöten ställs in och den planerade vårutflykten flyttas till hösten. Men kommande månadstävlingar genomförs online.