Skip to main content

Lindesbergs Fotoklubb på Lindessjön Runt Dagen

Nyhet   •   Maj 06, 2016 12:00 CEST

Foto: Rolf Karlsson, Lindesbergs Fotoklubb

Lindesbergs Fotoklubb finns i Kulturnätverket Lindekulturs tält på Sundsbron under Lindessjön Runt Dagen 11 maj i Lindesberg. "Möt representanter för vår klubb, ställ frågor om foto, lär dig mer om klubbens verksamhet – och deltag i vår tävling!"

Fotoklubbens medlemmar har fotograferat bildgåtor från Lindessjönslingan som ska kombineras med rätt plats på en karta! Kluriga och lättare bildgåtor om vartannat. Fotoklubben lottar ut priser bland dem som har flest eller alla rätt. Varmt välkommen!

Lindesbergs Fotoklubb som bildades 1948 är mötesplatsen för fotointresserade i Lindesberg och Bergslagen. "Vårt gemensamma intresse är fotografering och bilder. Vi träffas vanligen andra och sista torsdagen i varje månad under jan–maj samt sept–dec".