Skip to main content

​Vigseltema på sopplunch inför Alla hjärtans dag

Nyhet   •   Feb 10, 2020 08:00 CET

På tisdag blir det sopplunch med bröllopstema på Församlingshemmet - foto från församlingens Facebook-sida.

Bröllop är temat vid sopplunchen på tisdag (11 februari) kl 12:15 i Lindesbergs församlingshem. Församlingens brudkronor visas. Några bröllopsklänningar och bröllopsfoton kommer också att visas upp - och det blir lite bröllopsmusik! Klockan 12:00 är det som vanligt lunchbön i Lindesbergs kyrka.

Störst av allt är kärleken! Är du inte gift, så finns det möjlighet att vigas i Lindesbergs kyrka på alla hjärtans dag fredag 14 februari kl 13:00-16:30 då Linde bergslags församling arrangerar drop-in-vigsel. Går du i giftastankar? 1. Fria till din partner. 2. Få ett ja! 3. Beställ hindersprövning. 4. Kom på drop- in- vigsel på fredag 14 februari. Efter vigseln bjuder församlingen på tårta! Droppa in och kom ut som gifta!