Skip to main content

M Sthlms stad: Nya företrädare i nämnder och bolag valda för Moderaterna

Pressmeddelande   •   Nov 17, 2010 17:52 CET

Moderaterna i Stockholms stad

Nya företrädare i nämnder och bolag valda för Moderaterna i Stockholms stad

I dag har den moderata fullmäktigegruppen valt de personer som ska företräda Moderaterna i Stockholms stad i nämnder och bolag. I flera nämnder och bolag kommer nya personer att verka som ordförande/gruppledare.

Arbetsmarknadsnämnden, ordförande Ulla Hamilton

Stadsbyggnadsnämnden, ordförande Regina Kevius

Utbildningsnämnden, gruppledare Johanna Sjö

Socialnämnden, ordförande Anna König Jerlmyr

Överförmyndarnämnden, ordförande Marie Ljungberg Schött

Kulturnämnden, gruppledare Ariane Buquet Pousette

Idrottsnämnden, ordförande Regina Kevius

Kyrkogårdsnämnden, ordförande Annette Lundqvist Larsson

Exploateringsnämnden, ordförande Joakim Larsson

Miljö- och hälsoskyddsnämnden, gruppledare Jonas Nilsson

Trafik- och renhållningsnämnden, ordförande Ulla Hamilton

Äldrenämnden, ordförande Joakim Larsson

Servicenämnden, ordförande Daniel Somos

Fastighetsnämnden, gruppledare Billy Östh

Bostadsförmedlingen, ordförande Christina Elffors Sjödin

Familjebostäder, ordförande Jonas Nilsson

Stockholms Hamn AB, ordförande Helena Bonnier

Parkeringsbolaget, gruppledare Jan Tigerström

Stadsteatern, gruppledare Hanna Broberg

Stockholmshem, gruppledare Carl Cederschiöld

Stokab, ordförande Tina Ghasemi

Svenska Bostäder, ordförande Berthold Gustavsson

Stockholm Vatten, gruppledare Lars Svärd

SISAB, gruppledare Madeleine Norlin

Micasa, ordförande Joakim Larsson

Stockholm Globe arena fastigheter, gruppledare Billy Östh

Stockholm Business Region, ordförande Ulla Hamilton

Stiftelsen Hotellhem, ordförande Hanna Broberg

Stadsdelsnämnderna

Bromma, ordförande Jan Tigerström

Enskede-Årsta-Vantör, ordförande Anders Hellström

Farsta, ordförande Birgitta Holm

Hägersten-Liljeholmen, gruppledare Lars Svärd

Hässelby-Vällingby, gruppledare Bo Arkelsten

Kungsholmen, ordförande Tina Ghasemi

Norrmalm, ordförande Hanna Broberg

Rinkeby-Kista, ordförande Bo Sundin

Skarpnäck, ordförande Billy Östh

Skärholmen, gruppledare Mika Eskelinen

Spånga-Tensta, gruppledare Ole-Jörgen Persson

Södermalm, ordförande Christoffer Järkeborn

Älvsjö, gruppledare Olle Andretzky

Östermalm, ordförande Johan Sjölin

För övriga val, kontakta Moderaterna i Stockholm stads pressjour.


Pressjournummer Moderaterna i Stockholms stad, 08-508 29 222

Moderaterna i Stockholms stad - pressjournummer 08-508 29 222 / +46 8 508 29 222