Skip to main content

Moderaternas val av ordföranden till stadsdelsnämnder, facknämnder och kommunala bolag

Pressmeddelande   •   Dec 05, 2018 18:35 CET

Moderaternas kommunfullmäktigegrupp har ikväll, den 5/12, nominerat ordförande och gruppledare till stadsdelsnämnder, facknämnder och kommunala bolag. Skiftet av ordföranden i nämnderna sker den 1 januari 2019 medan skiftet i de kommunala bolagen sker den 1 april 2019.

  • Ikväll har Moderaterna nominerat ett starkt lag i arbetet för att tillsammans utveckla Stockholm till en ekonomisk, ekologisk och socialt hållbar stad. Jag ser fram emot att tillsammans med alla kompetenta politiker föra Stockholm in i 2020-talet, säger Anna König Jerlmyr (M), finansborgarråd.
  • När det nya ledarskapet kommer på plats så ska vi tillsammans arbeta för ökad trygghet, ett bättre företagsklimat och en skola där elever klarar kunskapsmålen, avslutar Anna König Jerlmyr (M), finansborgarråd.

Stadsdelsnämnder

Bromma stadsdelsnämnd: Ordförande, Johan Paccamonti

Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsnämnd:Ordförande, Gustav Johansson

Farsta stadsdelsnämnd: Ordförande, Lars Jilmstad

Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd: Ordförande, Bo Arkelsten

Norrmalms stadsdelsnämnd: Ordförande, Petra Gardos Ek

Rinkeby-Kista stadsdelsnämnd: Ordförande, Benjamin Dousa

Spånga-Tensta stadsdelsnämnd: Ordförande, Ole-Jörgen Persson

Södermalms stadsdelsnämnd: Ordförande, Christoffer Järkeborn

Älvsjö stadsdelsnämnd: Ordförande, Johan Nilsson

Östermalms stadsdelsnämnd: Ordförande, Andrea Ström

Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd:Gruppledare, Anette Hellström

Kungsholmens stadsdelsnämnd:Gruppledare, Christer H Sjöblom

Skarpnäcks stadsdelsnämnd:Gruppledare, Billy Östh

Skärholmens stadsdelsnämnd:Gruppledare, Elisabeth Johnson

Nämnder

Exploateringsnämnden: Ordförande, Johan Nilsson

Fastighetsnämnden: Ordförande, Dennis Wedin

Kyrkogårdsnämnden: Ordförande, Annette Lundquist Larsson

Servicenämnden:Ordförande, Eva Solberg

Stadsbyggnadsnämnden: Ordförande, Joakim Larsson

Valnämnden: Ordförande, Aleksander Lestaric

Arbetsmarknadsnämnden:Gruppledare, Andréa Ström

Avfallsnämnden:Gruppledare, Fritz Lennaárd

Idrottsnämnden: Gruppledare, Bo Sundin

Kulturnämnden:Gruppledare, Kristina Lutz

Miljö- och hälsoskyddsnämnden:Gruppledare, Torbjörn Erbe

Socialnämnden:Gruppledare, Ole-Jörgen Persson

Trafiknämnden:Gruppledare, Ulla Hamilton

Utbildningsnämnden:Gruppledare, Anna Cederschiöld Stuart

Äldrenämnden:Gruppledare, Yvonne Fernell-Ingelström

Överförmyndarnämnden:Gruppledare, Hanna Broberg

Kommunala bolag

Stockholms Stadshus AB: Ordförande, Anna König Jerlmyr

Stockholm Business Region AB:Ordförande, Anna König Jerlmyr

Mässfastigheter i Stockholm AB: Ordförande, Anna König Jerlmyr

Stockholmsmässan AB: Ordförande, Anna König Jerlmyr

Svenska Bostäder AB: Ordförande, Joakim Larsson

Bostadsförmedlingen i Stockholm AB: Ordförande, Dennis Wedin

Familjebostäder AB:Ordförande, Dennis Wedin

Stockholm Globe Arena Fastigheter AB: Ordförande, Dennis Wedin

S:t Erik Fiber AB: Ordförande, Ulla Hamilton

Stokab: Ordförande, Ulla Hamilton

Skolfastigheter i Stockholm AB (SISAB): Ordförande, Peter Jönsson

Stockholm Exergi Holding AB: Ordförande, Alexandra Grimfors

Storstockholms brandförsvar: Ordförande, Ole-Jörgen Persson

Micasa Fastigheter i Stockholm AB:Gruppledare, Jennyfer Redin

Stockholm Vatten och Avfall AB:Gruppledare, Fritz Lennaárd

Stockholms Hamn AB: Gruppledare, Jonas Nilsson

Stockholms Stads Parkerings AB:Gruppledare, Sophia Granswed Baat

Stockholms Stadsteater AB:Gruppledare, Kristina Lutz

Stockholmshem AB:Gruppledare, Sophia Granswed Baat

Presskontakt: Edward Tovi, 076-122 92 02

Moderaterna i Stockholm - pressjournummer 08-508 29 222 / +46 8 508 29 222