NTI Gymnasiet

Gemensamma elevprojekt nyckeln till lyckad integration

Nyhet   •   Maj 30, 2016 12:02 CEST

Den 7 mars startade NTI Mediegymnasiet i Göteborg språkintroduktion för nyanlända, och idag går 42 av skolans 360 elever på språkintroduktionsprogrammet. Tack vare gemensamma elevprojekt och ett stort engagemang hos skolans övriga elever har den första tiden varit lyckad.

– Eleverna på språkintroduktionsprogrammet har bland annat jobbat med filmprojekt tillsammans med filmeleverna i årskurs 3. Det är viktigt att hitta naturliga former för samarbete för att skapa en känsla av tillhörighet och gemenskap, säger skolans rektor Eva Petersén.

”Skönt att det löste sig”
Det var i oktober 2015 som Göteborgs Stad efterlyste hjälp med att ta emot nyanlända elever. Vid den tidpunkten hade NTI Mediegymnasiet varken lokaler eller personal. Men Eva Petersén bestämde sig för att hitta en lösning.

– Jag fick veta att lokaler i samma byggnad som vår skola ligger i skulle bli lediga, så vi kunde ta över dem. Sen hade jag redan några lärare på gång som var intressanta. Det var skönt att det löste sig och jag visste att våra befintliga elever skulle tycka att detta var bra, berättar hon.

– För mig är det viktigt att språkintroduktionen är en integrerad del av verksamheten. Jag tror inte att det är lika effektivt att ha en egen skola för enbart nyanlända. Direkt när beskedet om att vi skulle starta kom så hade vi många elever som anmälde att de ville vara faddrar.

Stort engagemang
Elevernas engagemang har varit en nyckel till att språkintroduktionen blivit en naturlig del av skolans verksamhet, och när skolans filmelever började jobba med filmprojekt tillsammans med språkintroduktionseleverna blev det en riktig isbrytare. Cornelia Verdoes och Melissa Sandell valde i sin projektgrupp att skilda några av de nyanlända elevernas färd till Sverige.

– I filmen får man ta del av deras berättelser, tankar och känslor. Det är en känslomässigt laddad film med ett budskap som vi tycker är extremt viktigt, säger Cornelia Verdoes.

Att jobba tillsammans i grupp, när man inte pratar samma språk, var utmanande till en början.

– Det var en utmaning först men vill man så funkar allt. Genom mycket kroppsspråk, Google translate och enklare svenska meningar så fungerade vårt samarbete klart över förväntan. De nya eleverna är helt underbara och vi har skaffat oss vänner för livet, säger Melissa Sandell.

Engagemanget bland skolans elever är stort även utanför klassrummen.

– När fotbollslaget IFK Göteborg hade hemmamatch på Gamla Ullevi för några veckor sedan fixade två av våra elever, Jonathan Holmbom och Isak Maatoug, gratisbiljetter till en stor grupp elever, berättar Eva Petersén.

Nya perspektiv
Majoriteten av de nyanlända eleverna är 16-17 år och de talar många olika språk, som dari, somaliska, mandarin och persiska. Den första tiden på språkintroduktionen handlar främst om att de ska lära sig grunderna i det svenska språket.

– Vi börjar så smått smyga in andra ämnen också, lite matematik, bild och idrott. Efter sommaren kommer vi börja med engelska och SO också. Hos vissa elever ser vi redan stora framsteg, trots att de bara gått i skolan i drygt två månader kan en del redan föra enklare samtal på svenska, säger Eva Petersén.

Hon uppmuntrar andra skolor och rektorer att starta språkintroduktionsprogram där behoven finns. Men hon medger att processen inte är fri från utmaningar.

– När eleverna kom till oss hade kommunen varken gjort kartläggning av deras kunskaper eller hälsokontroll. Många mår rätt dåligt efter att ha varit med om fruktansvärda saker. Andra har även fysiska skador som de behöver få vård för. Nu hamnar det på oss istället att se till så att de får den hjälp de behöver, säger hon.

– Men det är självklart även otroligt givande för en skola att ta emot nyanlända och jobba med språkintroduktion. Våra elever lär sig mycket av varandra, de får nya perspektiv på tillvaron när de umgås med ungdomar som har en helt annan bakgrund än de själva.